Pielęgnacja twarzy - jak dbać o skórę pod maseczką ochronną?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-30 09:00
pielęgnacja twarzy pod maseczką ochronną

Piękna cera to w przeważającej mierze zasługa dobrej pielęgnacji. O tę ostatnią niezwykle trudno zwłaszcza w czasach pandemii, kiedy nakaz noszenia maseczek ochronnych wciąż nie przestaje obowiązywać. Jak dbać o skórę, kiedy jesteśmy zmuszeni do wielogodzinnego zasłaniania twarzy? Co robić, kiedy w wyniku noszenia maseczki zaczynamy dostrzegać niepokojące zmiany skórne i pogorszenie się stanu cery?

Skutki uboczne noszenia maseczki ochronnej

Skutki uboczne długotrwale założonej maseczki przejawiają się na różne sposoby. Przede wszystkim powodują duży dyskomfort, odczuwalny zwłaszcza przez osoby mające problemy z oddychaniem. Co więcej, przedłużone zasłanianie ust i nosa może doprowadzić do wystąpienia infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych oraz innych zakażeń! Długie noszenie maseczki nie pozostaje również bez wpływu na kondycję skóry twarzy, która może ulec znacznemu pogorszeniu.

Maseczki ochronne a problemy z cerą

Pojawiające się problemy z cerą, powstałe w wyniku noszenia maseczki ochronnej, to coraz bardziej powszechne zjawisko. O jego skali może świadczyć chociażby fakt, że na określenie takich zmian powstał nawet specjalny termin „maskne”, będący połączeniem słów „mask”(maska) i „acne” (trądzik).

Obostrzenie daje się we znaki zwłaszcza posiadaczom cery problematycznej. Sytuacji nie poprawia noszenie maseczek z bardziej przyjaznego cerze materiału. Nic dziwnego – „ubrana” skóra twarzy narażona jest nie tylko na mechaniczne tarcie, ale także większą wilgotność i temperaturę. Pierwszy problem może przyczyniać się do powstawania podrażnień i przesuszenia, na co skóra reaguje z reguły wzmożonym wydzielaniem sebum. Drugi rozszerza pory i sprzyja rozwojowi bakterii. Na efekty nie trzeba długo czekać, a widoczne są one przede wszystkim pod postacią skórnych problemów w okolicy ust, linii szczęki i żuchwy, zaostrzenia dotychczas obecnych zmian, a nawet odparzeń, egzemy czy pokrzywki skórnej.

Jak dbać o skórę pod maseczką ochronną?

Przeciwdziałanie skutkom ubocznym noszenia maski ochronnej nie jest łatwe, lecz nie niemożliwe. Wymaga wprowadzenia zmian w codziennym rytuale pielęgnacyjnym oraz pamiętania o kilku kluczowych zasadach związanych z samym noszeniem maseczki – wybieraniu materiałów niedrażniących skórę (np. fizeliny), dobrym dopasowaniu rozmiaru, niedotykaniu maski rękoma i wymianie/praniu tak często, jak jest to możliwe. Jakie zmiany należy wprowadzić w pielęgnacji, aby poprawić wygląd cery? Oto najważniejsze wskazówki!

Spróbuj zrezygnować z makijażu – nałożony na twarz podkład zatyka pory i utrudnia skórze oddychanie, które i tak, w obliczu noszenia maseczki, nie jest łatwe. Ponadto, zaaplikowane kosmetyki stają się doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z makijażu, postaw na produkty mineralne lub zdecydowanie lżejsze podkłady.

Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji – postaw na oczyszczanie cery przy pomocy kosmetyków z neutralnym pH, które nie podrażnią skóry. Nie zapomnij o tonizowaniu i regularnym nawilżaniu. Aby zapobiec odparowaniu wilgoci ze skóry, pielęgnację zwieńcz aplikacją olejku lub cięższego kremu. 

Dbaj o higienę używanych akcesoriów – choć regularne mycie pędzli, gąbek i innych akcesoriów makijażowych powinno być standardem, tak w dobie pandemii warto robić to zdecydowanie częściej. Pamiętaj nie tylko o dokładnym usunięciu zabrudzeń, ale i właściwym przechowywaniu. Jeśli nie posiadasz jeszcze dobrego organizera, koniecznie rozejrzyj się za nim w sklepie. Sporo ciekawych propozycji ma np. nowa gazetka Pepco – oferowane pojemniki na akcesoria kosmetyczne pozwalają na posegregowanie produktów i higieniczne przechowywanie.

Postaw na antyoksydanty – kosmetyki bogate w przeciwutleniacze ochronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych.

Włącz do pielęgnacji maski – w razie problemów z nasileniem się trądziku polecane są zwłaszcza glinki, które posiadają zdolność „wyciągania” zanieczyszczeń i toksyn ze skóry.

Złuszczaj regularnie naskórek – i rób to z głową! Zaopatrz się w łagodnie działające preparaty, takie jak peelingi enzymatyczne czy sera z delikatne kwasami. Dobrym, skutecznym i tanim sposobem na usunięcie martwego naskórka jest także… mąka ryżowa!

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom uda Ci się rozprawić z niechcianymi zmianami skórnymi i poprawić wygląd swojej cery. Pamiętaj, że kluczem dla właściwych efektów jest systematyczność!

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów