GIF wycofuje serię kropli uspokajających
12 sierpnia 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu na terenie całego kraju Kropli uspokajających Spokojne, stosowanych w stanach nadmiernej drażliwości i niepokoju. Co było powodem takiej decyzji GIF i której serii produktu leczniczego ona dotyczy?
Krople uspokajające Spokojne – kiedy się stosuje?
Krople uspokajające Spokojne są lekiem ziołowym na bazie wyciągi z melisy, korzenia kozłka, korzenia arcydzięgla, szyszek chmielu i kwiatów lawendy. Działają uspokajająco w stanach nadmiernej drażliwości, wskazane są też u osób cierpiących na trudności z zasypianiem.
Krople uspokajające Spokojne wskazane są w stanach zwiększonego napięcia nerwowego, niepokoju i lęku. Można je stosować u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.
Krople uspokajające Spokojne – dlaczego zostały wycofane?
Seria wspomnianych kropli uspokajających została wycofana po przeprowadzeniu badań przez Narodowy Instytut Leków. GIF otrzymał protokół, z którego wynika, że przebadana próbka leku Krople uspokajające Spokojne nie spełnia określonych wymagań w zakresie ogólnej liczby drobnoustrojów tlenowych – TAMC.
Według informacji serwisu KtoMaLek.pl sprzedaż Kropli uspokajających Spokojne każdego miesiąca utrzymuje się na poziomie 450 - 550 opakowań. Warto zatem sprawdzić, czy nie mamy w swojej apteczce opakowania wadliwego leku.
Zgodnie z decyzją z dnia 12 sierpnia 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Krople uspokajające Spokojne (Guttae Sedative), krople doustne, roztwór o numerze serii 011219 i dacie ważności 10.2022.
Podmiotem odpowiedzialnym jest Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej „GEMI”, Grzegorz Nowakowski, ul. Mickiewicza 36, 05-480 Karczew.
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4246
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.