GIF wycofuje serię kropli uspokajających

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-08-13 08:33
GIF wycofuje serię kropli uspokajających

12 sierpnia 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu na terenie całego kraju Kropli uspokajających Spokojne, stosowanych w stanach nadmiernej drażliwości i niepokoju. Co było powodem takiej decyzji GIF i której serii produktu leczniczego ona dotyczy?

Krople uspokajające Spokojne – kiedy się stosuje?

Krople uspokajające Spokojne są lekiem ziołowym na bazie wyciągi z melisy, korzenia kozłka, korzenia arcydzięgla, szyszek chmielu i kwiatów lawendy. Działają uspokajająco w stanach nadmiernej drażliwości, wskazane są też u osób cierpiących na trudności z zasypianiem.

Krople uspokajające Spokojne wskazane są w stanach zwiększonego napięcia nerwowego, niepokoju i lęku. Można je stosować u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.

Krople uspokajające Spokojne – dlaczego zostały wycofane?

Seria wspomnianych kropli uspokajających została wycofana po przeprowadzeniu badań przez Narodowy Instytut Leków. GIF otrzymał protokół, z którego wynika, że przebadana próbka leku Krople uspokajające Spokojne nie spełnia określonych wymagań w zakresie ogólnej liczby drobnoustrojów tlenowych – TAMC.

Według informacji serwisu KtoMaLek.pl sprzedaż Kropli uspokajających Spokojne każdego miesiąca utrzymuje się na poziomie 450 - 550 opakowań. Warto zatem sprawdzić, czy nie mamy w swojej apteczce opakowania wadliwego leku.

Zgodnie z decyzją z dnia 12 sierpnia 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Krople uspokajające Spokojne (Guttae Sedative), krople doustne, roztwór o numerze serii 011219 i dacie ważności 10.2022.

Podmiotem odpowiedzialnym jest Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej „GEMI”, Grzegorz Nowakowski, ul. Mickiewicza 36, 05-480 Karczew.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4246


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów