Nowa lista leków refundowanych (wrzesień 2020 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-07 09:00
Nowa lista leków refundowanych (wrzesień 2020 r.)

Jednym ze skutków pandemii koronawirusa w Polsce było odroczenie w czasie publikacji aktualnej listy leków refundowanych. Tym sposobem przez pół roku obowiązywał wykaz opublikowany w marcu. W tym czasie nie wprowadzano żadnych zmian do wykazu, a wszystkie decyzje refundacyjne przedłużono do końca sierpnia. Jakie zmiany wprowadzono na wrześniowej liście? Jest ich całkiem sporo.

Wreszcie nowy wykaz leków refundowanych

Ministerstwo zdrowia długo kazało czekać na wykaz leków objętych refundacją. Ostatni opublikowano na początku marca, lecz już kilka tygodni później musieliśmy się zmierzyć z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa. Wyzwania za nią idące oraz towarzysząca im niepewność przyczyniły się do stworzenia ustawy COVID-19 (o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych), która weszła w życie 2 marca 2020 r. Zgodnie z zapisami tej ustawy wykaz leków z dnia 1 marca 2020 r. obowiązywał do 31 sierpnia 2020 r. W tym okresie zawieszono wprowadzenie nowych leków, zmiany cen oraz zmiany w zakresie programów lekowych.

Co się zmieniło w refundacji?

Nowa lista refundacyjna niesie ze sobą sporo zmian w zakresie wysokości dopłat pacjentów do ceny poszczególnych preparatów. Za 433 produkty lecznicze pacjenci zapłacą mniej, a największa obniżka dotyczy leku Somatuline Autogel (obniżka o 32,18 zł) i Advagraf (obniżka o 22,31 zł). Podwyżki dopłat ze strony pacjenta dotyczą aż 879 produktów. Najbardziej odczuwalna zmiana dotyczy preparatu Milupa PKU 2 mix, który stosuje się u dzieci po 1. roku życia, chorujących na fenyloketonurię i hiperfenyloalaninemię. Do tej pory 400 g puszka kosztowała 3,20 zł, cena po podwyżce to aż 129,85 zł. Wzrosła również cena leku Lyrica (podwyżka od 51,90 zł do 107,94, w zależności od zawartości opakowania i dawki), a także żelu Daivobet (podwyżka o 31,18 zł) oraz opatrunków Enstilar (podwyżka o 34,18 zł) i Fibracol Plus.

Lista bezpłatnych leków dla ciężarnych

To najgłośniej zapowiadana zmiana, na którą czekano od kilku miesięcy. Od 1 września ciężarne uzyskały bezpłatny dostęp do 114 leków w ramach programu Ciąża Plus. Znalazły się wśród nich insuliny (m.in. Insuman Rapid, Fiasp, Ryzodeg, Toujeo, Liprolog, Gensulin N), syntetyczne hormony tarczycy (Letrox, Euthyrox), a także heparyny drobnocząsteczkowe, luteina i leki przeciwnadciśnieniowe (Metocard). Liczba ta nie jest imponująca, ale resort zdrowia zapewnia, że wraz z kolejnymi wykazami lista będzie zwiększać swoją objętość.

Dostęp do bezpłatnych leków przewidziano dla wszystkich ciężarnych, od momentu stwierdzenia ciąży (przez lekarza odpowiedniej specjalizacji bądź położną) aż do jej zakończenia.  Aby przyszła mama mogła skorzystać z przysługującego jej świadczenia, na recepcie musi znaleźć się oznaczenie „C”. Taką receptę wystawić może ginekolog, położna oraz lekarze innych specjalizacji i położne, którym przedstawi się zaświadczenie o ciąży.

Banner kierujący do listy leków refundowanych.

Rozszerzenie refundacji szczepionki przeciw grypie

Obecna sytuacja epidemiczna prawdopodobnie przyczyniła się do rozszerzenia refundacji szczepionek przeciw grypie. Wyglądać będzie to następująco:

  • seniorzy, czyli osoby po 75. roku życia, mają nieodpłatny dostęp do szczepionki przeciwko grypie Vaxigrip Tetra;
  • osoby dorosłe cierpiące na choroby współistniejące lub będące po przeszczepie mają dostęp do refundowanej szczepionki Influvac Tetra, refundacją objęto także kobiety w ciąży;
  • dla dzieci od 3. do ukończenia 5. roku życia w ramach refundacji dostępna jest szczepionka donosowa Fluenz Tetra.

Ponadto dzieci z co najmniej trojaczej ciąży i urodzone między 33. a 35. tygodniem ciąży mają zapewnione szczepienie paliwizumabem (Synagis) w ramach profilaktyki zakażenia wirusem oddechowym (RSV).​​

Jakie nowe leki objęto refundacją?

Zmiany są szczególnie widoczne w ramach programów lekowych, w których pojawiło się wiele wyczekiwanych preparatów. Pacjenci onkologiczni otrzymali dostęp do nowych opcji terapeutycznych w ramach leczenia chłoniaka (Adcetris i Alunbrig), niedrobnokomórkowego raka płuca (Tarceva), przewlekłej białaczki szpikowej i ostrej białaczki limfoblastycznej (Iclusig). Poszerzono również program leczenie raka piersi" HER2 ujemnego o lek Verzenios, a także utworzono nową terapię skojarzoną (binimetynib + enkorafenib) stosowaną w leczeniu zaawansowanego czerniaka skóry z mutacją BRAF.

Wśród innych preparatów, które znalazły się na wrześniowej liście, warto wymienić:

  • Latuda (lurazydon) - nowy lek antypsychotyczny dla pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią;
  • Tremfya (guselumab) i Skyrizi (ryzankizumab) - dwie nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów z ciężką postacią łuszczycy plackowatej;
  • Nplate (romiplostim) - kolejna opcja terapeutyczna dla chorych na pierwotną małopłytkowość immunologiczną;
  • Valtricom - trójskładnikowy lek (amlodypina + walsartan + hydrochlorotiazyd) przeznaczony do leczenia samoistnego nadciśnienia tętniczego.

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/sprostowanie-do-obwieszczenia-ministra-zdrowia-z-dnia-24-sierpnia-2020-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2020-r


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów