Projekt listy darmowych leków dla kobiet w ciąży

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-08-10 16:11
Projekt listy darmowych leków dla kobiet w ciąży

W piątek 7 sierpnia 2020 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało długo wyczekiwany projekt listy leków refundowanych. Ostatni wykaz opublikowano w marcu, jednak w związku z rozwijającą się pandemią koronawirusa, prace nad publikacją kolejnych list zostały wstrzymane na kilka miesięcy. W efekcie od marca do końca września obowiązuje ten sam wykaz leków refundowanych. Nowa lista niesie ze sobą także długo zapowiadaną modyfikację – zestawienie darmowych leków dla kobiet w ciąży.

Lista leków refundowanych – długi czas oczekiwania

Pojawienie się koronawirusa błyskawicznie odbiło się na naszym codziennym życiu, wpływając na działanie różnych gałęzi gospodarki, działalność instytucji publicznych, a także ochrony zdrowia.  Wiele działań zostało zamrożonych do czasu opanowania tej trudnej sytuacji. Tak też stało się z listą refundacyjną. Zgodnie z ustawą refundacyjną Ministerstwo Zdrowia zobowiązane jest do aktualizowania wykazu leków refundowanych co dwa miesiące, lecz na skutek rozprzestrzeniającej się pandemii na mocy ustawy Covid-19 (o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) z dnia 2 marca 2020 r. zdecydowano o wprowadzeniu istotnych zmian w tym zakresie.

Zgodnie ze wspomnianą ustawę obwieszczenie w sprawie wykazu leków refundowanych od dnia 1 marca 2020 r. zachowuje ważność do 31 sierpnia 2020 r. Wszystkie decyzje refundacyjne, których ważność miała skończyć się przed dniem 1 lipca 2020 r., automatycznie przedłużyły się do końca sierpnia. W tym okresie na listę nie wprowadzono żadnych nowych leków, nie zmieniły się ceny leków już refundowanych ani kształt programów lekowych.

Ciąża Plus – lista darmowych leków dla kobiet w ciąży

Do września pozostały zaledwie trzy tygodnie, dlatego Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Uwagi do projektu można zgłaszać do 13 sierpnia 2020 r., zatem wkrótce poznamy ostateczny kształt najnowszej listy refundacyjnej.

Dużą zmianą w nowym wykazie leków refundowanych jest zapowiadana od wielu miesięcy lista darmowych leków dla kobiet w ciąży. Według założeń programu Ciąża Plus, lista ta ma być jednym z elementów zdrowotnego i ekonomicznego wsparcia dla przyszłych mam. Darmowe leki dostępne będą na receptę wystawioną przez ginekologa bądź położną POZ, którzy stwierdzili ciążę, a także innych lekarzy, którym ciężarna okaże stosowne zaświadczenie.

Jakie leki będą bezpłatne dla ciężarnych?

W projekcie darmowych leków dla kobiet w ciąży znalazło się 114 pozycji. Jeśli jednak przyjrzeć się liście uważniej, można zauważyć, że darmowych będzie 7 substancji czynnych:

Dalteparyna, enoksaparyna i nadroparyna to heparyny drobnocząsteczkowe stosowane w profilaktyce i terapii żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, lecz także w zapobieganiu i leczeniu zatorowości tętnic systemowych wynikających z wad zastawkowych. Metoprolol jest lekiem z grupy beta-blokerów, powoduje zmniejszenie częstości rytmu serca i obniżenie ciśnienia tętniczego, które w okresie ciąży może wzrastać.

Insuliny stosuje się w m.in. leczeniu cukrzycy ciążowej, preparaty lewotyroksyny wskazane są zaś w terapii niedoczynności tarczycy, która nieleczona może doprowadzić do poronienia. 

Progesteron jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży. Jego niski poziom objawia się bólami w podbrzuszu, skurczami macicy oraz plamieniami i krwawieniami. W takich wypadkach wskazane jest stosowanie progesteronu w formie tabletek dopochwowych bądź doustnych, aby zapobiec poronieniu.

Lista darmowych leków dla ciężarnych może ulec zmianie

Powyższa lista leków wydaje się dosyć krótka, jednak resort zdrowia zapewnia, że z czasem będzie ona rozszerzana. Jej kształt może się jeszcze zmienić, dlatego warto poczekać na ostateczny kształt obwieszczenia. Można być jednak pewnym, że na liście nie znajdą się popularne suplementy diety dla kobiet w ciąży lub preparaty witaminowe dostępne na receptę.

Lista dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2020-r

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów