Imbir a nadciśnienie. Czy imbir obniża ciśnienie?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-30 14:22
Imbir a nadciśnienie

Imbir jest rośliną przyprawową, która rozmnaża się przez podział kłączy. Stosowany jest w kuchni indyjskiej i tajskiej. Dzięki niewielkiej ilość kalorii może być spożywany jako dodatek do herbaty lub potraw. Oprócz wspaniałego smaku i intensywnego zapachu charakteryzuje się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Zaliczany jest do grupy produktów określanych mianem superfoods. Jakie są właściwości lecznicze imbiru? Czy imbir znalazł swoje zastosowanie w walce z nadciśnieniem?

Imbir - substancje biologicznie czynne

Imbir zawiera wiele substancji biologicznie czynnych wykazujących właściwości przeciwutleniające. W skład kłącza wchodzą olejki eteryczne mające wpływ na aromat oraz gingerol odpowiedzialny za charakterystyczny smak tej rośliny. Dzięki dużej zawartości polifenoli, posiada właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Wspomagają one organizm w usuwaniu nadmiaru wolnych rodników.

Właściwości lecznicze imbiru

Imbir jest również bardzo cennym surowcem używanym w medycynie konwencjonalnej i ziołolecznictwie. Posiada następujące działanie:

  • rozgrzewające;
  • poprawiające trawienie;
  • przeciwzapalne;
  • żółciopędne;
  • łagodzące nudności;
  • przeciwbólowe
  • przeciwmigrenowe;
  • przeciwwirusowe; 
  • przeciwbakteryjne;
  • grzybobójcze.

Imbir wpływa korzystnie na pracę serca, poprawia koncentrację i dodaje energii oraz witalności. Świetnie sprawdza się w stanach przemęczenia fizycznego i psychicznego.

Czym charakteryzuje się nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest powszechną chorobą układu krążenia. Szacuje się, że około 30-45% Polaków zmaga się z tą przypadłością. Nawet jedna trzecia osób nie jest świadoma swojej choroby, a tylko 10% z nich jest skutecznie leczona. Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, jeśli wartości ciśnienia są wyższe lub równe 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego oraz wyższe lub równe 80 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. 

Istnieje wiele ziół oraz przypraw, które wpływają pozytywnie na układ krążenia. Na rynku dostępne są mieszanki w różnych postaciach np. Herbatka fix na ciśnienie, Herbatka Ciśnienie krwi, w skład których wchodzi wyciąg z oliwki, głogu, kozłka, serdecznika oraz szyszek chmielu. Korzeń imbiru dostępny jest w każdej porze roku. Wyciąg z imbiru można nabyć w aptekach w postaci syropu (Syrop imbirowy), a także w postaci kapsułek (SOLGAR imbir lekarski, Pharmovit Imbir ekstrakt standaryzowany 5% gingeroli, Imbir Herbapol). Imbir jest też dostępny w formie suszu do zaparzania (np. Herbatka imbirowa, Herbatka Ziołowa Kłącze Imbiru)Przed stosowaniem wyżej wymienionych preparatów warto zasięgnąć porady lekarza, aby zmniejszyć ryzyko interakcji z innymi lekami.  

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy można sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.

Imbir w walce z nadciśnieniem

Wykazano, że imbir ma właściwości obniżające ciśnienie tętnicze krwi. W swoim składzie posiada olejki eteryczne m.in. cyneol, który wykazuje również właściwości przeciwbólowe, wykrztuśne, przeciwkaszlowe oraz antybakteryjne. Gingerdion należący do grupy związków fenolowych, wykazuje także właściwości obniżania ciśnienia krwi. Substancje te wpływają także na organizm w inny sposób: regulują poziom cukru we krwi, poprawiają przemianę materii, obniżają poziom cholesterolu oraz oraz działają immunostymulacyjnie. 

UWAGA! 

Osoby, które zażywają leki na nadciśnienie powinny zachować umiar w stosowaniu imbiru, gdyż połączenie go z farmaceutykami zwiększa ryzyko zbyt niskiego ciśnienia krwi. Przed rozpoczęciem stosowania imbiru u osób leczących się na nadciśnienie, warto zasięgnąć porady lekarza prowadzącego.

Wraz z leczeniem farmakologicznym nadciśnienia tętniczego polecane jest ograniczenie spożycia soli kuchennej i cukru. Ważne jest systematyczne wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych oraz konsumpcja większych ilości magnezu, potasu i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Czy imbir jest wskazany dla każdego?

Jak już wspomniano, imbir ma szereg właściwości prozdrowotnych. Jednak w organizmie mogą występować schorzenia, które uniemożliwiają stosowania tej przyprawy. Imbiru nie powinny używać osoby, u których występują zaburzenia krzepliwości. Ponadto, nie jest wskazany u osób przyjmujących leki przeciwkrzepliwe, np. aspirynę. Roślina ta posiada zdolność obniżania poziomu glukozy we krwi. Stosowanie go równocześnie z lekami przeciwcukrzycowymi może doprowadzić do hipoglikemii.

W chłodniejsze dni warto sięgnąć po napar z imbiru. Doskonale wpłynie na odporność oraz rozgrzeje organizm. Wystarczy korzeń imbiru zetrzeć na tarce i zalać wrzącą wodą. Do naparu można dodać miód i cytrynę. Taka mieszanka wzmocni organizm przed jesienno-zimowymi infekcjami. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów