Ciąża Plus: darmowe leki dla kobiet w ciąży od 1 września

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-01 15:32
Ciąża Plus: darmowe leki dla kobiet w ciąży od 1 września

Po długim oczekiwaniu kobiety w ciąży w końcu doczekały się listy darmowych leków. Zgodnie z opublikowanym z początkiem sierpnia projektem, na liście tej znalazło się 114 produktów leczniczych, stosowanych w najczęściej występujących przypadłościach w okresie ciąży. Które leki zostały objęte refundacją i kto będzie mógł skorzystać z darmowej farmakoterapii?

Darmowe leki dla kobiet w ciąży – wreszcie są 

Ciężarne długo musiały czekać na zapowiadaną od miesięcy listę darmowych leków. W  pierwszej połowie 2019 roku do konsultacji społecznych trafił projekt modyfikacji świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, którego założeniem było udostępnienie ciężarnym kobietom bezpłatnych leków. Pod koniec roku resort zdrowia powrócił do tematu darmowych leków, jednak musiał minąć niemal rok, by wszedł on wreszcie w życie. 

W teorii ciężarne uzyskały dostęp do bezpłatnych leków już 1 lipca  2020 r., jednak lista leków refundowany, która objęła także preparaty dla kobiet w ciąży, obowiązuje od 1 września.

Sprawdź, które leki objęto programem Ciąża Plus!

Ciąża Plus – komu przysługują darmowe leki?

W ramach programu Ciąża Plus dostęp do darmowych leków będą miały wszystkie ciężarne, od momentu potwierdzenia ciąży aż do jej zakończenia, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu, którą wskazano wystawionym zaświadczeniu. Okres połogu (6 tygodni po zakończeniu ciąży) nie jest objęty tym świadczeniem. Zgodnie z szacunkami resortu zdrowia, każdego roku z tej formy pomocy korzystać będzie około 400 tysięcy ciężarnych.

Potwierdzić ciążę mogą:

  • lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz lekarz w trakcie odbywania tej specjalizacji;
  • położna POZ oraz położna w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (poradni położniczo-ginekologicznej).

Wskazani powyżej specjaliści będą mogli wystawiać recepty z oznaczeniem „C”. Ponadto uprawienie to będą mieli lekarze innych specjalizacji oraz położne na podstawie okazanego zaświadczenia wystawionego przez osobę, która potwierdziła ciążę. 

Jakie leki objęto refundacją w ramach programu Ciąża Plus?

Wykaz darmowych leków dla kobiet w ciąży opiewa na 114 pozycji, czyli dokładnie tyle samo, ile ujęto w projekcie opublikowanym z początkiem sierpnia. Choć wydaje się to dużo, w sumie refundacją objęto zaledwie 7 substancji czynnych. Wśród nich znalazły się:

Dziwi brak na liście produktów zawierających kwas foliowy i żelazo, które w okresie ciąży są szczególnie potrzebne i zalecane. W wykazie nie znalazły się żadne preparaty witaminowe i suplementy, jak również leki przeciwbólowe, czy środki łagodzące typowe dla ciąży dolegliwości – nudności, hemoroidy, zaparcia. Ministerstwo zdrowia zapowiada jednak, że lista darmowych leków będzie rozbudowywana w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie pacjentek. Można się zatem spodziewać, że na kolejnych wykazach znajdą się wspomniane preparaty.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów