Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Grafika 3D obrazująca umiejscowienie torbieli z larwami tasiemca bąblowcowego w wątrobie człowieka.

Bąblowica (tasiemiec bąblowcowy) – przyczyny, objawy, leczenie. Czy bąblowica jest zakaźna?

Bąblowica jest zoonozą wywoływaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. W Polsce po raz pierwszy została wykryta w 1994 roku u lisów w województwie pomorskim. W każdym roku notowanych jest kilkadziesiąt przypadków bąblowicy u ludzi. Jakie są przyczyny i objawy zakażenia tasiemcem bąblowcowym? Jak przebiega leczenie? Czy bąblowica jest chorobą zakaźną?

Szczepionka przeciw COVID-19 w fiolce, w tle fiolki i strzykawka z igłą.

Od lipca mniejsze dostawy szczepionek Pfizer/BioNTech

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 trwa od kilku miesięcy, dzięki czemu na dzień 19 czerwca 2021 r. wykonano już blisko 26 milionów szczepień, a w pełni zaszczepionych jest już przeszło 10,7 miliona osób. Tempo szczepień będzie jednak niższe, gdyż od lipca do Polski trafiać będzie tygodniowo o około 1 milion mniej szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech. Co to oznacza dla programu szczepień i osób, które chcą się zaszczepić?

Słoik pełen kiszonych buraków. Obok słoika leżą liście laurowe, czosnek i kolorowy pieprz.

Kiszone buraki – właściwości i witaminy. Czy warto pić zakwas buraczany?

Kiszenie jest jedną z najstarszych metod konserwacji żywności, które oprócz zabezpieczenia produktu, prowadzi do powstawania dobroczynnych dla zdrowia składników. Zakwas buraczany to niesamowita skarbnica naturalnych antyoksydantów, różnych witamin oraz innych dobroczynnie wpływających na organizm substancji. Jakie są właściwości oraz jakie witaminy kryją się w kiszonych burakach? Czy warto pić zakwas buraczany? W jaki sposób szybko i prawidłowo przygotować zakwas buraczany?

Kobieta zakłada pulsoksymetr na palec wskazujący.

Pulsoksymetr – do czego służy i jaki wybrać? Jaka powinna być saturacja?

Pulsoksymetr jest niewielkim urządzeniem, za pomocą którego możemy zmierzyć takie parametry jak saturacja, tętno oraz perfuzja. Wskaźniki te pomagają w określeniu stanu zdrowia chorego, bywają przydatne również dla osób uprawiających sport. W artykule dowiesz się czym jest saturacja (SpO2%), tętno (PR BPM) i perfuzja (pI%), co określają te parametry, jakie są prawidłowe wartości i jaki pulsoksymetr wybrać.

Buteleczka olejku z drzewa herbacianego na drewnianym blacie, obok listki drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie

W dzisiejszych czasach coraz częściej napotykamy w społeczeństwie trend związany ze zdrowym stylem życia, powrotem do rzeczy naturalnych i ekologicznych. Sięgając po produkty jakie dała nam matka natura oczekujemy rezultatów równie skutecznych, a nawet lepszych od ich syntetycznych odpowiedników. Jedną z takich substancji jest olejek z drzewa herbacianego. Jakie właściwości skrywa ten drogocenny olejek i gdzie znalazł on swoje zastosowanie?

covid podrózowanie

Zielone zaświadczenie cyfrowe

Jeszcze przed sezonem wakacyjnych urlopów, Komisja Europejska chce wprowadzić tzw. Digital Green Certificate (DGC), czyli dokument potwierdzający, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, ma ujemny wynik testu lub przechorowała COVID-19. Zielone zaświadczenie cyfrowe będzie bezpłatne, dostępne w języku narodowym i angielskim, stając się uniwersalną przepustką dla mieszkań- ców UE podróżujących po krajach członkowskich w czasie pandemii COVID-19.