Lista leków zagrożonych wywozem (wrzesień 2020 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-08 14:13
Lista leków zagrożonych wywozem (wrzesień 2020 r.)

Od 8 września 2020 r. obowiązuje zaktualizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce, nazywany potocznie listą antywywozową. Poprzednia lista została opublikowana stosunkowo niedawno, bo z końcem lipca. Jakie zmiany wprowadziło Ministerstwo Zdrowia? Które produkty lecznicze objęto dodatkowym nadzorem?

Lista antywywozowa w liczbach

Resort zdrowia zobowiązany jest do aktualizowania listy antywywozowej co dwa miesiące, jednak w szczególnych przypadkach może to robić częściej. Taka sytuacja miała miejsce w ostatnich miesiącach, a jej przyczyną była pandemia koronawirusa. Wówczas Ministerstwo Zdrowia objęło dodatkowym nadzorem wiele popularnych leków stosowanych w przeziębieniu i grypie, a także wyroby medyczne (m.in. rękawiczki, maseczki, płyny dezynfekcyjne), ponieważ pacjenci masowo wykupywali je z aptek.

Sytuacja wróciła już do normy, a lista została znacząco skrócona. Najnowszy wykaz opiewa na 306 pozycji, co oznacza, że względem ostatniej listy nieznacznie się powiększył – wpisano na niego 5 nowych produktów.

Szczepionki objęte dodatkowym nadzorem

5 nowych produktów leczniczych na liście to szczepionki przeciw grypie – VaxiGrip Tetra, Influvac Tetra oraz Fluenz Tetra. Obecna sytuacja epidemiczna sprawiła, że pacjenci bardziej niż w poprzednich latach zainteresowali się możliwością szczepienia przeciw grypie. Ponadto wszystkie wspomniane szczepionki zostały w tym roku objęte refundacją dla szerszych grup pacjentów:

  • szczepionka VaxiGrip Tetra została objęta refundacją w wysokości 50% dla pacjentów po 65. roku życia, a osoby powyżej 75 lat mają do niej dostęp za darmo w ramach darmowych leków dla seniorów;
  • szczepionka Influvac Tetra jest refundowana w 50% dla osób od 18. do 65. roku życia o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych oraz kobiet w ciąży;
  • donosową szczepionkę Fluenz Tetra objęto 50% refundacją dla dzieci od 2. ro 5. roku życia.

Sprawdź, które leki znalazły się na liście antywywozowej!

Pozostali pacjenci mogą nabyć szczepionkę w ramach sprzedaży komercyjnej z odpłatnością 100%. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, do kraju trafią 2 miliony dawek szczepionek. Pojawiają się jednak słuszne pytania, czy taka ilość wystarczy? Z pewnością wpisanie szczepionek na listę antywywozową jest rozsądnym posunięciem - podobne działania podejmowano w ubiegłych latach.

Jakie leki nadal są na liście?

Wpisanie szczepionek przeciw grypie na listę to jedyna zmiana. Oznacza to, że nadal figurują na niej stosowane przez cukrzyków insuliny (Apidra, Fiasp, Gensulin N, Humulin R, Insuman Basal, Lantus, Mixtard 30 Penfil, Ryzodeg, Toujeo, Tresiba), leki zawierające syntetyczną lewotyroksynę (Euthyrox, Letrox), leki przeciwastmatyczne (Atrovent, Berodual, Fostex, Pulmicort), środki przeciwosteoporotyczne (Prolia), preparaty stosowane w hormonalnej terapii zastępczej (Systen 50, Systen Conti, Systen Sequi), czy leki przeciwzakrzepowe (Xarelto, Clexane, Eliquis, Fragmin, Pradaxa).

Czemu służy lista antywywozowa?

Wykaz leków zagrożonych wywozem każdorazowo powstaje na podstawie danych z aptek. Przesyłają one szczegółowe raporty do wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych, które w dalszej kolejności trafiają do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Ministerstwa Zdrowia. Jeżeli przynajmniej 5% aptek z danego województwa zgłosi brak danego produktu leczniczego, trafia on do wykazu. Nadrzędnym celem listy jest zapobieganie wywozowi leków, których w Polsce może zabraknąć. 

Z zakupem części tych preparatów pacjenci miewają trudność, gdyż ich dostępność jest ograniczona. Zamiast krążyć od apteki do apteki, lepiej skorzystać z wyszukiwarki KtoMaLek.pl, która pomaga w poszukiwaniu potrzebnych leków w pobliskich aptekach. Jak z niej korzystać? To proste! Wystarczy wpisać nazwę miasta i podać nazwę leku, a po chwili system wygeneruje listę najbliższych aptek, które posiadają wskazany preparat na stanie. Dzięki możliwości rezerwacji leku będziemy mieli pewność, że będzie on czekał w aptece do naszego przyjścia.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/68/journal/6317


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów