Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Bostonka (choroba bostońska) - jak można się zarazić? Jak leczyć bostonkę?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-02 12:49
Jak leczyć bostonkę?

Choroba bostońska oraz bostonka to określenia tej samej choroby wirusowej dłoni, stóp oraz jamy ustnej. Bostonka objawia się wystąpieniem charakterystycznej wysypki w wymienionych wyżej miejscach. Pojawia się u niemowląt oraz u dzieci do 10. roku życia. Czasami choroba bostońska może wystąpić nawet u dorosłych. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza? Jak leczyć bostonkę? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Bostonka− co to za choroba oraz jakie są jej przyczyny ?

Bostonka to potoczne określenie choroby wirusowej wywołanej przez wirusy Coxsackie i niektóre enterowirusy. Nazwa choroby nawiązuje do epidemii, która miała miejsce w Bostonie, a jej właściwa nazwa to HFMD (ang. Hand Foot and Mouth Disease), czyli choroba dłoni, stóp oraz jamy ustnej. Na bostonkę chorują głównie dzieci w wieku szkolnych do 10. roku życia, jednak czasami odnotowuje się przypadki także u osób dorosłych.

Bostonka − jak dochodzi do zarażenia ?

Wirusy wywołujące bostonkę bardzo łatwo się rozprzestrzeniają. By się zarazić, wystarczy podanie ręki lub przytulenie się do osoby chorej, jak i kontakt z przedmiotami, które wcześniej dotykała osoba zarażona. Wirus rozprzestrzenia się także drogą kropelkową, czyli przez ślinę, kaszel i kichanie. Do zakażenia bostonką może dojść także przy kontakcie z płynem z pęcherzyków osoby chorej, niedostatecznej higienie rąk po wyjściu z toalety czy nawet podczas zmiany pieluchy u dziecka, ponieważ wirus jest wydalany z kałem.

Jakie są objawy bostonki ?

Pierwsze objawy bostonki są mało specyficzne i można ją pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Objawy pojawiają się dopiero po 3-4 dniach od momentu kontaktu z wirusem. Chory skarży się na złe samopoczucie, brak apetytu, gorączkę lub ból gardła. Następnie dochodzi do pojawienia się najbardziej charakterystycznego objawu choroby, czyli wysypki, która ma postać pęcherzyków wypełnionych płynem. Wysypka pojawia się w pierwszej kolejności w jamie ustnej i pęcherzyki, które się pojawiają, dosyć szybko pękają i powodują powstawanie nadżerek. Chory skarży się wówczas na silny ból gardła, który może uniemożliwiać przyjmowanie pokarmów i płynów. 

Oprócz wysypki pojawiającej się w jamie ustnej zmiany pojawiają się także na skórze, głównie na wewnętrznej powierzchni dłoni czy podeszwie stóp. Wysypka pojawiająca się w wymienionych okolicach ma charakter małych, czerwonych grudek wypełnionych płynem. Zmiany te nie powodują świądu, ale pacjent częściej skarży się na dokuczliwy ból i pieczenie. Wysypka ma charakter samoograniczający się i zwykle znika samoistnie po 7-10 dniach.

Powikłania po bostonce

Powikłania po bostonce zdarzają się rzadko, jednakże nie należy ich bagatelizować. Mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne lub kardiologiczne. Częściej jednak możemy mieć do czynienia z odwodnieniem organizmu, które jest wynikiem odmawiania przyjmowania płynów przez chorego z uwagi na ból w jamie ustnej. U małych dzieci odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne.

Rozpoznanie i leczenie bostonki

W momencie wystąpienia pierwszych objawów oraz wysypki, warto zwrócić się do lekarza rodzinnego w celu postawienia właściwej diagnozy i uniknięcia niebezpiecznych powikłań. Bostonka jest chorobą samoograniczającą się o łagodnym przebiegu i trwa zazwyczaj 7-10 dni (niezależnie od tego, czy wdrożymy leczenie, czy nie). 

Leczenie bostonki opiera się głównie na leczeniu objawowym. Lekarz zaleca podawanie leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym (Apap, Ibuprom, Ibum, Nurofen). Zalecane jest również odkażanie zmian oraz stosowanie preparatów przeciwhistaminowych, jeśli występuje intensywny świąd (Octenisept, Octaseptal, Fenistil). Do uśmierzenia bólu w jamie ustnej można stosować specjalne spraye lub tabletki do ssania, które uśmierzą ból (Orofar Junior, Cholinex Junior, Tantum Verde, Hascosept). Ważnym elementem leczenia jest stałe nawadnianie organizmu w celu uniknięcia przykrych konsekwencji odwodnienia. W leczeniu nie podaje się antybiotyków, gdyż HFMD jest chorobą wirusową. 

Dostępność produktów w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz w serwisie KtoMaLek.pl.

Bostonka − profilaktyka

Przechorowanie bostonki nie daje nam trwałej odporności, dlatego choroba ta może zaatakować organizm wiele razy. Z tego powodu bardzo ważna jest profilaktyka choroby bostońskiej. 

W celach profilaktycznych zaleca się, aby:

  • dbać o higienę osobistą poprzez częste mycie rąk mydłem,
  • unikać kontaktu z osobami chorymi,
  • dezynfekować przedmioty, miejsca oraz przedmioty, które dotykała osoba zarażona,
  • izolować dzieci, które wykazują objawy bostonki tj. gorączka, wysypka i ból gardła.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów