Nowa lista leków refundowanych (listopad 2020 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-10-23 14:53
Nowa lista leków refundowanych (listopad 2020 r.)

Po kilku miesiącach przestoju spowodowanych epidemią koronawirusa Ministerstwo Zdrowia powróciło do regularnego publikowania listy leków refundowanych. Listopadowy wykaz przynosi zmiany m.in. w zakresie zasad refundacji szczepionek przeciwko grypie, a także w kształcie listy darmowych leków dla ciężarnych.

Lista refundacyjna w liczbach

Tym co pacjentów interesuje najbardziej w ramach listy leków refundowanych jest poziom dopłat pacjenta do leków, a te ulegają mniejszym bądź większym zmianom przy okazji każdego kolejnego wykazu. W przypadku listy listopadowej obniżka dopłat pacjenta do leków dotyczy 563 preparatów. Największa obniżka dotyczy opatrunku Sorelex, za który pacjenci zapłacą teraz 11,31 zł (czyli o 23,74 zł mniej). Mnie zapłacą też pacjenci stosujący krople Rozaduo (obniżka o 10,08 zł), leki Ivabradine Zentiva (obniżka o 8,97 zł) i Zolaxa (obniżka o 8,94 zł).

Podwyżka dopłat ze strony pacjenta dotyczy 379 preparatów, jednak tylko w 10 przypadkach wzrost cen wynosi więcej niż 10 zł (ale nie więcej niż 20 zł). O 16,73 zł więcej pacjenci zapłacą za MST Continus, podrożały też preparaty zawierające substancję czynną finasteryd, stosowaną w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (Adaster, Androster, Finaster, Penester, Apo-Fina), za które trzeba zapłacić o 11,79 – 16,69 zł więcej.

Zmiany w refundacji szczepionek przeciw grypie

Wśród leków, które otrzymały nowe wskazania do refundacji, znalazła się szczepionka przeciw grypie Vaxigrip Tetra. Jest dostępna bezpłatnie dla seniorów po 75. roku życia, z kolei osobom po 65. roku życia przysługuje refundacja na poziomie 50%.

Od 1 listopada szczepionka Vaxigrip Tetra będzie refundowana w ramach profilaktyki grypy u dzieci w wieku od ukończonego 24. miesiąca życia do ukończonego 60. miesiąca życia, kobiet w ciąży oraz dla pacjentów między 18. a 65. rokiem życia, u których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych. Takimi czynnikami ryzyka są m.in.:

  • stany obniżonej odporności np. u pacjentów onkologicznych oraz osób po przeszczepach tkanek;
  • niewydolność układu oddechowego i układu krążenia, choroby neurorozwojowe i neurologiczne, przebycie transplantacji narządów, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), choroba niedokrwienna serca, choroby metaboliczne, niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, schorzenia wątroby.

Więcej preparatów na liście darmowych leków dla kobiet w ciąży

Pierwsza lista darmowych leków dla kobiet w ciąży pojawiła się przy okazji wrześniowej listy refundacyjnej. Choć jej utworzenie to krok w dobrym kierunku, została przyjęta z umiarkowanym entuzjazmem, gdyż znalazło się na niej zaledwie siedem substancji czynnych (w sumie 114 preparatów). Refundacją objęto m.in. lewotyroksynę stosowaną u pacjentek z niedoczynnością tarczycy, insuliny konieczne w leczeniu cukrzy ciężarnych, czy heparyny drobnocząsteczkowe. Aktualny wykaz poszerzył się o wiele nowych leków (24 nowe substancje czynne) i aktualnie znajduje się na nim 397 pozycji.

Od początku listopada ciężarne będą miały darmowy dostęp m.in. do:

Do leków w ramach programu Ciąża Plus dostęp mają wszystkie ciężarne od momentu potwierdzenia ciąży aż do jej rozwiązania. Aby skorzystać z tego uprawienia lekarz wystawiający receptę musi wpisać na niej oznaczenie „C”.

Nowe leki na liście

Wraz z początkiem listopada pacjenci chorzy na mukowiscydozę zyskają dostęp do terapii lekiem Kalydeco (iwakaftor). Pojawiła się też nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów zmagających się z chorobą Fabry’ego w postaci leku Galafold (migalastat). Refundacją w nowym wskazaniu objęto też lek Omnitrope i Genotropin 12 (somatropina), które dostępne będą dla pacjentów w ramach programu lekowego „Leczenie ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie".

Czy wprowadzono zmiany w liście leków dla seniorów?

Tym razem lista leków dla seniorów pozostaje praktycznie bez zmian. Wprawdzie pojawiły się na niej nowe leki, nie są to jednak preparaty z nową substancją czynną. Finansowania nie straciła żadna substancja czynna.

Obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dostępne jest na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-21-pazdziernika-2020-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-listopada-2020-r

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów