GIF wycofuje z obrotu serię leku Lisinoratio

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-10-16 15:13
GIF wycofuje z obrotu serię leku na nadciśnienie

16 października 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję, na mocy której wycofano z obrotu serię leku Lisinoratio 5, stosowanego m.in. w terapii nadciśnienia tętniczego. Co było przyczyną tej decyzji GIF i której serii leku ona dotyczy?

Kiedy stosuje się lek Lisinoratio 5?

Substancją czynną leku Lisinoratio 5 jest lizynopryl – lek zaliczany do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Jego stosowanie wskazane jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego i naczyniowo-nerkowego (w formie monoterapii lub leczenia skojarzonego), lecz także w przypadkach:

  • niewydolności serca;
  • pacjentów ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 oraz rozpoczynającą się nefropatią cukrzycową;
  • pacjentów ze świeżym zawałem serca (stabilnych hemodynamicznie), aby zapobiegać niewydolności serca.

Według danych serwisu KtoMaLek.pl każdego miesiąca apteki sprzedają 6500 - 7500 opakowań leku Lisinoratio 5. Tylko we wrześniu sprzedano ponad 7000 opakowań. Pacjenci stosujący ten preparat powinni sprawdzić, czy nie mają w swojej apteczce wadliwej serii leku. 

Dlaczego wycofano serię leku Lisinoratio 5?

Wycofanie serii leku Lisinoratio 5 jest skutkiem informacji przesłanej przez pełnomocnika przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego. W przesłanym komunikacie poinformowane, że wskazana partia leku może być zanieczyszczona ibuprofenem (niesteroidowy lek przeciwzapalny), dlatego podmiot odpowiedzialny (Ratiopharm GmbH, Niemcy) zawnioskował o jej wycofanie z obrotu.

Zgodnie z decyzją z dnia 16 października 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Lisinoratio 5 (Lisinoprilum), 5 mg, tabletki o numerze serii W13273A i terminie ważności 05.2024. Podmiotem odpowiedzialnym jest Teva Pharmaceuticals Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródłohttps://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4248

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów