Zatkane ucho – przyczyny i możliwe komplikacje. Sposoby na odetkanie ucha

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-04 09:20
Zatkane ucho

W dzisiejszych czasach problem zatkanego ucha jest niezwykle często spotykany. Zatkane ucho może być spowodowane przez wiele różnych czynników zewnętrznych oraz być objawem niejednej infekcji. Opisywana dolegliwość może nas dopaść w najmniej spodziewanym momencie. Jakie wyróżniamy przyczyny zatkanego ucha? Czy mogą one doprowadzić do poważnych powikłań? W jaki sposób możemy sobie poradzić z zatkanym uchem? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Zatkane ucho – objawy

Przez określenie “zatkane ucho” rozumiemy szereg objawów, do których zaliczamy między innymi uczucie dyskomfortu w uchu i pogorszenie się naszego słuchu, któremu mogą dodatkowo towarzyszyć szumy uszne. Zatkane ucho (link sponsorowany) jest bardzo często występującą dolegliwością – z jej powodu ogromna liczba ludzi odwiedza każdego dnia gabinety otolaryngologiczne.

Przyczyny zatkanego ucha

Zatkane ucho może być spowodowane przez szereg różnego rodzaju przyczyn. Poniżej opisane zostały niektóre z nich.

Czop woskowinowy

Najczęściej stan ten jest wynikiem zatkania przewodu słuchowego przez korek woskowinowy. Może on przybierać różne barwy w zależności od tego, jak długo zalega w przewodzie słuchowym. W najgorszych przypadkach powstały czop może być na tyle twardy i duży, że może wystąpić całkowite zatkanie przewodu słuchowego. 

Woda

Kolejną przyczyną zatkanego ucha jest woda, która dostaje się do przewodu słuchowego podczas kąpieli, pływania czy w trakcie uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. W wyniku dostania się wody do ucha, zalegająca tam wydzielina zaczyna pęcznieć zwiększając przy tym swoje rozmiary. Z tego powodu jeżeli nie uda nam się odpowiednio szybko pozbyć wody z kanału słuchowego, wydzielina może doprowadzić do zatkania ucha. 

Zapalenie skóry

Do rzadziej występujących przyczyn zatkanego ucha możemy zakwalifikować zapalenie skóry wyściełającej przewód słuchowy. W wyniku pojawienia się stanu zapalnego, w przewodzie słuchowym dochodzi do wystąpienia obrzęku i bólu. Niekiedy podczas zapalenia skóry można dodatkowo zaobserwować świąd i zwiększone złuszczanie się naskórka. 

Nieżyt nosa i zatok

Ostry lub przewlekły nieżyt nosa i zatok może doprowadzić do zatkania ucha. Takie zjawisko będzie spowodowane stanem zapalnym trąbki słuchowej, który może być następstwem niewyleczonego nieżytu. W takim wypadku może dojść do wzrostu podciśnienia w uchu środkowym, w wyniku czego dochodzi do wystąpienia uczucia pełności w uchu lub uczucia przelewania się, a także do pogorszenia słuchu.

Leczenie zatkanego ucha

Leczenie zatkanego ucha jest ściśle uzależnione od przyczyny go wywołującej. W pierwszej kolejności powinno się więc zasięgnąć porady lekarza, a następnie wdrożyć zalecone przez specjalistę leczenie.

Czop woskowinowy

Jeżeli zatkane ucho jest spowodowane zbyt dużą ilością wydzieliny, należy zastosować preparaty, które rozpuszczą czop. W tym celu można sięgnąć po parafinę ciekłą (Parafina ciekła Aflofarm, Parafina ciekła Coel, Parafina ciekła LGO), preparaty na bazie olejów (Akustone, Vaxol, Spray do higieny uszu APTEO CARE) czy też środki o właściwościach utleniających (Woda utleniona lub Solwax active). Wyżej wymienione produkty są bezpieczne w życiu i  działają jedynie miejscowo, dzięki czemu mogą być stosowane nawet przez kobiety w ciąży. 

Zalegająca woda 

W przypadku zatkanego ucha spowodowanego wodą zalegającą w przewodzie słuchowym, wskazane jest zastosowanie preparatów rozpuszczających zalegającą, napęczniałą woskowinę. Można również zaopatrzyć się w środki apteczne ułatwiające usunięcie wody z ucha, takie jak np. Dolphiner.

Zapalenie skóry

Zatkane ucho spowodowane zapaleniem skóry przewodu słuchowego występuje najczęściej latem. Wówczas należy skonsultować się z laryngologiem, który po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki zleci najlepszy sposób leczenia schorzenia.

Nieżyt nosa i zatok 

Dolegliwości wynikające z zatkanego ucha będącego następstwem ostrego lub przewlekłego nieżytu nosa i zatok, przeważnie ustępują samoistnie. Jeżeli uczucie zatkania utrzymuje się jednak przez dłuższy okres czasu, wówczas należy skontaktować się z lekarzem.

Zatkane ucho – czego nie należy robić?

W przypadku zatkanego ucha bardzo ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie stosować patyczków kosmetycznych do jego udrożnienia. W wyniku takiego postępowania może dojść do przepchnięcia zalegającej woskowiny w głąb przewodu słuchowego, co nie tylko nasili nieprzyjemne objawy towarzyszące zatkaniu ucha, ale może doprowadzić także do uszkodzenia błony bębenkowej i niedosłuchu.

Dostępność preparatów użytecznych w sytuacji zatkania ucha można w łatwy sposób sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów