COVID-19: Od soboty 24 października zaostrzenie rygorów. Cała Polska w czerwonej strefie

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-10-23 16:58
COVID-19: Od soboty 24 października zaostrzenie rygorów. Cała Polska w czerwonej strefie

Ostatnie dni nie pozostawiały złudzeń, że rząd podejmie decyzje o dalszych restrykcjach. Rosnąca liczba zakażeń na SARS-CoV-2, gwałtownie zwiększająca się liczba osób wymagających hospitalizacji i podłączenia do respiratora spowodowały, że cały kraj objęty został czerwoną strefą. Restrykcje obowiązywać będą od soboty 24 października 2020 r. Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać od soboty i co to oznacza dla obywateli i gospodarki?

Cała Polska w czerwonej strefie

Sytuacja epidemiczna w kraju rozwija się w tempie błyskawicznym i wbrew oczekiwaniom wszystkich. Mimo wprowadzanych obostrzeń każdego dnia liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest znacząco wyższa – tylko dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jednocześnie niepokojąco zwiększa się liczba osób hospitalizowanych ze względu na COVID-19 oraz liczba pacjentów wymagających respiratoroterapii.

W ubiegłym tygodniu władze zdecydowały o objęciu czerwoną strefą 152 powiatów. Wprowadzono zmiany w zakresie działalności szkół lokali gastronomicznych, transportu publicznego, kościołów, ośrodków kultury i rozrywki, a także siłowni, basenów i klubów fitness. Niestety efekty wprowadzonych obostrzeń nie są zadowalające, dlatego zdecydowano o tym, by cały kraj objąć obostrzeniami czerwonej strefy.

 

Od soboty nowe obostrzenia

Wraz z rozpoczęciem weekendu na terenie całego kraju zaczną obowiązywać nowe zasady, których należy przestrzegać, a dotyczą one niemal wszystkich gałęzi gospodarki i sektorów życia publicznego.

Lokale gastronomiczne 

O ile wcześniej lokale gastronomiczne mogły być otwarte w określonych godzinach i obsługiwać ograniczoną liczbę gości, od soboty wszystkie restauracje muszą zawiesić działalność stacjonarną. Dopuszczalna jest jednaj działalność w zakresie wydawania posiłków na wynos i ich dowozu. Ograniczenie to ma potrwać dwa tygodnie, jednak istnieje ryzyko, że restrykcje te zostaną przedłużone.

Przebywanie poza domem

Od soboty ograniczeniu ulega liczebność spotkań w przestrzeni publicznej. W jakichkolwiek zgromadzeniach (z wyjątkiem spotkań służbowych) uczestniczyć może maksymalnie 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego. Ograniczenie to dotyczy także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Duży nacisk nałożono na ochronę osób najbardziej narażonych na zachorowanie, czyli seniorów. Od soboty osoby powyżej 70. roku życia powinny ograniczyć wychodzenie z domu do czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z życiem codziennym, a także udziału we mszy lub obrzędach religijnych. Jednocześnie uruchomiony został program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, którego zadaniem jest pomagać osobom starszym w dobie pandemii. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie wspierajseniora.pl.

Działalność placówek oświatowych

Dużą zmianą jest znacząca modyfikacja działalności szkół, w tym również szkół podstawowych. Od soboty nauczaniem zdalnym objęte zostaną uczniowie wszystkich klas ponadpodstawowych, a także dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych. Dzieci z klas 1-3 nadal będą uczęszczać do szkoły na zajęcia stacjonarne.

Ponadto w dniach nauki szkolnej w godzinach od 8:00 do 16:00 dzieci poniżej 16. roku życia mogą się przemieszczać w przestrzeni publicznej wyłącznie pod opieką rodzica lub opiekuna. Wyjątkiem są sytuacje, gdy dzieci idą do szkoły lub wracają z zajęć do domu. Nakaz ten nie obowiązuje w weekendy i dni wolne od nauki, jednak rekomenduje się, by w miarę możliwości ograniczyć wychodzenie z domu.

Apel o przestrzeganie zasad

Eksperci uważają, że jedyną skuteczną metodą walki z koronawirusem jest przestrzeganie podstawowych zasad:

  • utrzymywanie dystansu społecznego (minimum 1,5 metra);
  • częste mycie rąk wodą z mydłem oraz ich dezynfekcja;
  • zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej i przestrzeniach zamkniętych;
  • częste wietrzenie pomieszczeń, szczególnie placówek oświatowych i miejsc pracy.

Szczegółowe informacje na temat nowych obostrzeń dostępne są na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/cala-polska-w-czerwonej-strefie-kolejne-zasady-bezpieczenstwa-oraz-solidarnosciowy-korpus-wsparcia-seniorow

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów