Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

E-recepty na szczepionki przeciw grypie będą ważne dłużej?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-10-20 15:15
E-recepty na szczepionki przeciw grypie będą ważne dłużej?

Problem leków trudno dostępnych nie jest nowy. Pacjenci często borykają się z sytuacjami, gdy potrzebnego leku w aptekach nie ma, a termin realizacji recepty upływa. W tym roku problem ten przybrał na sile za sprawą ograniczonej dostępności do szczepionek przeciwko grypie, która zbiegła się z drugą falą pandemii koronawirusa. Sytuacja jest na tyle trudna, że Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym rekomenduje realizowanie takich recept po upływie terminu ich realizacji. Czy to oznacza, że farmaceuci będą mogli realizować recepty po terminie?

Szczepionki przeciw grypie dostępne w Polsce

W Polsce w sezonie 2020/2021 dostępne są cztery szczepionki 4-walentne przeciwko grypie, trzy z nich od 1 września 2020 r. objęto refundacją w różnych wskazaniach:

  • Vaxigrip Tetra – dostępna jest z 50% refundacją dla pacjentów po 65. roku życia, z kolei dla seniorów po 75. roku życia dostępna jest nieodpłatnie w ramach darmowych leków dla seniorów;
  • Influvac Tetra – jest refundowana w wysokości 50% dla osób między 18. a 65. rokiem życia, u których występuje zwiększone ryzyko powikłań pogrypowych, a także dla kobiet w ciąży;
  • Fluenz Tetra – przygotowana do podawania donosowo, refundowana w 50% dla dzieci od ukończonego 24. miesiąca życia do ukończonego 60. miesiąca życia.

Ponadto dostępna jest też szczepionka Fluarix Tetra, która dostępna jest w sprzedaży komercyjnej z odpłatnością 100%. Jeżeli pacjentowi nie przysługuje refundacja na wymienione wcześniej szczepionki, mając receptę od lekarza może je nabyć z odpłatnością 100%.

Ograniczona dostępność szczepionek przeciw grypie

Zbliżający się sezon grypowy oraz gwałtownie rozwijająca się epidemia koronawirusa sprawiły, że wielu pacjentów zdecydowało się zaszczepić w tym roku przeciwko grypie. Zwiększone zainteresowanie dostępnością szczepionek przeciwko grypie jest szczególnie widoczne w aktywności użytkowników serwisu KtoMaLek.pl, a także platformy Zapytaj Farmaceutę, gdzie każdego dnia użytkownicy zadają dziesiątki pytań o dostępność szczepionek w aptekach.

Wyniki wyszukiwania szczepionek na KtoMaLek.pl 2019-2020

Tegoroczne zainteresowanie szczepionkami przeciw grypie okazało się kilkukrotnie wyższe niż w latach ubiegłych, co przełożyło się na ich ograniczoną dostępność w hurtowniach i aptekach. Wprawdzie Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że szczepionek wystarczy dla wszystkich, którzy zechcą się zaszczepić, jednak wielu pacjentom nadal nie udało się zrealizować recept.

Aby zapewnić bardziej sprawiedliwy dostęp do szczepionek dla pacjentów, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenie w ich ordynowaniu i wydawaniu na jednego pacjenta. Reglamentacja dotyczy trzech preparatów: Fluarix Tetra, Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra. Zgodnie z treścią obwieszczenia:

  • pacjenci powyżej 9. roku życia będą mogli wykupić jedno opakowanie szczepionki Fluarix Tetra, Influvac tetra lub Vaxigrip Tetra (nie więcej niż 1 ampułko-strzykawka) na 180 dni.
  • pacjenci do 9. roku życia mogą wykupić nie więcej niż 2 ampułko-strzykawki szczepionki Fluarix Tetra, Influvac Tetra lub Vaxigrip Tetra na 180 dni.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie recept na szczepionki

Od kilku tygodni pacjenci głośno sygnalizują, że w aptekach brakuje szczepionek przeciwko grypie, przez co zrealizowanie wystawionej przez lekarza recepty w terminie 30 dni jest niewykonalne. Zagadnienie to nie umknęło Ministerstwu Zdrowia, które 15 października  2020 r. wydało komunikat dotyczący realizacji recept na szczepionki.

Zdaniem resortu zdrowia aktualna sytuacja (stan epidemii, czasowe ograniczenie dostępności szczepionek oraz nadchodzący „sezon grypowy”) to wystarczająca przesłanka do tego, by recepty na szczepionki przeciwko grypie były realizowana po upływie terminu realizacji, który wynosi 30 dni. Jednocześnie ministerstwo rekomenduje, by w miarę możliwości pacjenci zaopatrywali się w szczepionki bezpośrednio przed zaszczepieniem.

Choć powyższa rekomendacja wydaje się słuszna, wielu farmaceutów miało uzasadnione wątpliwości, czy jest ona zgodna z obowiązującymi przepisami.

Projekt wykazu leków z wydłużonym czasem realizacji recepty

Odpowiedzią na wątpliwości związane z realizacją recept na szczepionki przeciwko grypie może być poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, który 19 października 2020 r. opublikowano na stronach Sejmu.

Autorzy projektu proponują, by Ministerstwo Zdrowia mogło w drodze obwieszczenia opublikować wykaz produktów leczniczych, dla których termin realizacji recepty byłby wydłużony nawet o 150 dni (licząc od dnia wystawienia recepty).

Jak wynika z zawartego uzasadnienia, celem projektu jest wydłużenie terminu realizacji recepty na te leki, które aktualnie są niedostępne, a właśnie takimi preparatami są szczepionki przeciw grypie. Jednocześnie autorzy projektu nie wykluczają, że w związku z epidemią i możliwymi zakłóceniami produkcji i dostaw na takim wykazie mogłoby się znaleźć więcej leków. 

Źródło:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/69/journal/6323
https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-w-sprawie-mozliwosci-realizacji-recept-na-szczepionki-przeciw-grypie-po-uplywie-terminu-ich-realizacji
http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/7BF6B02A4F4D40DDC125860600509725/%24File/683.pdf


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów