Prosaki – czym są? Domowe sposoby na usuwanie prosaków

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-11-27 14:27
Prosaki – czym są?

Pojawiające się na skórze twarzy małe kilkumilimetrowe kulki o barwie białej, żółtej lub kremowej spędzają sen z oczu wielu osobom. Zmiany te określane są jako prosaki i nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Czym są prosaki oraz czy domowe sposoby na ich usuwanie są skuteczne? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Czym są prosaki?

Prosaki, z łac. milia, powstają w wyniku zrogowacenia mieszka włosowego. Wówczas dochodzi do zatkania gruczołów łojowych i nagromadzenia się wydzieliny łojowej, czyli sebum, która nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz. W wyniku rogowacenia, prosak staje się twardy (nie da się go wycisnąć) oraz jest odgraniczony od otaczających go tkanek. Prosaki mają postać małych, kilkumilimetrowych kulek o zabarwieniu białym, żółtym lub kremowym. Zmiany te nie wywołują wrażeń bólowych i nie swędzą, lecz dla wielu osób stanowią istotny defekt kosmetyczny. Przyczyny powstania prosaków nadal nie są dokładnie poznane. Jednak uważa się, że za powstanie prosaków mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne, zakażenia bakteryjne i wirusowe, a także uwarunkowania genetyczne.

Diagnostyka prosaków

Prosaki są zmianami, które mogą stanowić wizualny defekt kosmetyczny dla wielu osób. Dlatego w momencie wystąpienia charakterystycznych zmian, warto zasięgnąć opinii lekarza. Prosaki bardzo często zlokalizowane są na czole, na nosie, w okolicach oczu (głównie na powiekach) oraz w okolicach skroni. Mogą także znajdować się w rejonie narządów płciowych. Uważa się, że prosaki są zmianami typowymi dla niemowląt ze względu na zaczopowanie wydzieliny w niedojrzałych gruczołach łojowych. Czasami też można zaobserwować je u osób dorosłych, którzy po pomoc w ich usunięciu kierują się do specjalisty. Lekarz na podstawie wyglądu zmiany, jak i wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę, a także zlecić odpowiedni schemat leczenia.

Jakie są metody usuwania prosaków ?

Po postawieniu odpowiedniej diagnozy, lekarz zleca właściwy tor leczenia. W przypadku prosaków u niemowląt, rodzice nie powinni się zamartwiać, gdyż zmiany te po kilku tygodniach samoistnie pękają, a grudki ulegają opróżnieniu.

Osoby dorosłe, ze względu na defekt kosmetyczny, mogą mieć zlecony przez lekarza odpowiedni zabieg usunięcia prosaka. Jedną z metod usuwania prosaka jest nakłucie go wysterylizowaną igłą pod specjalnym kątem, co pozwala na usunięcie jego treści. Zabieg należy przeprowadzić w wykwalifikowanym gabinecie kosmetologicznym. Nie zaleca się wykonywania tej metody w domu, gdyż nieumiejętne nakłucie może spowodować powstanie blizn lub zakażenia. W przypadku prosaka znajdującego się w okolicach oczu, najlepiej skonsultować się  okulistą.

Innymi metodami usuwania prosaków są m.in. elektrokoagulacja (wykorzystująca prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości) oraz laseroterapia. Obie metody są wysoce bezpiecznymi sposobami na pozbycie się niechcianych grudek. Zalecane są zwykle w przypadku licznych oraz często nawracających zmian. 

W gabinetach kosmetologicznych wykorzystywana jest także metoda krioterapii, czyli usunięcie zmiany przez jej wymrażanie. Innymi sprawdzonymi metodami pozwalającymi na pozbycie się prosaków są mikrodermabrazje oraz peelingi chemiczne. Pozwalają one nie tylko na pozbycie się prosaków poprzez złuszczanie naskórka, ale także poprawiają stan skóry twarzy.

Domowe sposoby na pozbycie się prosaków

W celu pozbycia się niechcianych grudek z twarzy, pacjenci często sami, domowymi sposobami, próbują usunąć dokuczliwe zmiany. Należy pamiętać, że w momencie wystąpienia prosaków, w pierwszej kolejności warto zasięgnąć opinii kosmetologa czy dermatologa, aby upewnić się, że na pewno mamy do czynienia właśnie z prosakiem. Zmian tych nie należy nakłuwać ani wyciskać samodzielnie w domu gdyż istnieje wysokie ryzyko wystąpienia blizny czy nadkażenia bakteryjnego.

Pamiętać należy, że nieprawidłowa pielęgnacja skóry, jak np. stosowanie tłustych kremów, nieprawidłowe oczyszczanie skóry z martwych komórek naskórka, sprzyja występowaniu prosaków. Odpowiednia pielęgnacja, poprzez stosowanie peelingów na bazie kwasu migdałowego, kwasu glikolowego oraz PHA, AHA czy BHA pozwoli nam w prosty sposób usunąć niechciane zmiany. Kwasy te ze względu na działanie złuszczające mogą okazać się skuteczne w leczeniu prosaków. Preparaty te należy stosować przez okres minimum trzech miesięcy.
Pomocne mogą okazać się także okłady z olejku z drzewa herbacianego (Olejek herbaciany, Tea Tree Oil Naturalny olejek herbaciany, PUREO Olejek Herbaciany eteryczny naturalny), które przykłada się do skóry na minimum 3 godziny dziennie. Olejek herbaciany wykazuje działanie złuszczające, co pozwoli na usunięcie prosaka.

Dostępność w okolicznej aptece preparatów użytecznych m.in. w domowych sposobach zwalczania prosaków, możesz z łatwością sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów