Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Koenzym Q10 – czy warto stosować kosmetyki z tą substancją?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-11-20 16:03
Koenzym Q10

Koenzym Q10 znany także pod nazwą ubichinon, swoją budową zbliżony jest do witaminy E. W ludzkim organizmie pełni wiele istotnych funkcji. Koenzym Q10 kojarzy nam się głównie działaniem wpływającym na stan i wygląd skóry. W związku z tym jest składnikiem wielu kosmetyków. Jakie funkcje pełni koenzym Q10 w organizmie człowieka? Jaką rolę odgrywa w kosmetykach i czy warto stosować produkty z tą substancją?

Czym jest koenzym Q10?

Badania nad koenzymem Q10 zaczęto prowadzić już ponad 40 lat temu. Jest to związek organiczny, naturalnie występujący w organizmie człowieka, a także w organizmach zwierząt. Może występować w trzech formach: utlenionej, pośredniej oraz zredukowanej. Koenzym Q10 pełni poniekąd rolę tak zwanej „witaminy”, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i życia każdej komórki. Ma on właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu wyłapuje wolne rodniki tlenowe w organizmie i hamuje proces starzenia się organizmu. Bierze udział w procesie oddychania i procesach energetycznych. Należy również do niezbędnych elementów łańcucha oddechowego, m.in. bierze czynny udział w przenoszeniu protonów i elektronów.

Zastosowanie koenzymu Q10 w kosmetologii

Koenzym Q10 dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym, ma znaczący wpływ na hamowanie procesu starzenia się skóry. Dzięki temu, wchodzi w skład wielu kosmetyków o działaniu odmładzającym i niwelującym zmarszczki. Możemy go znaleźć w kremach do twarzy, maseczkach czy serum. W kosmetykach, dla osiągnięcia lepszego efektu, często łączony jest ze składnikami wykazującym podobne działanie. W składzie wielu produktów, obok koenzymu Q10, występują np. witaminy antyoksydacyjne: A, C oraz E, a także kwas hialuronowy.

Koenzym Q10 i jego wpływ na skórę

Według ekspertów koenzym Q10 podawany miejscowo, bardzo skutecznie penetruje do naskórka, zwiększa jego odporność na stres oksydacyjny oraz na uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV. Ma również wpływ na wzrost aktywności kolagenazy. W efekcie wywołuje to zmniejszenie miejscowego występowania zmarszczek. To jednak nie koniec pozytywnego wpływu koenzymu Q10 na skórę twarzy. Przypisuje się mu również właściwości regeneracyjne oraz poprawiające jędrność i elastyczność skóry. Ponadto odtruwa komórki z toksyn oraz zabezpiecza przed ich niedotlenieniem.

Kosmetyki z koenzymem Q10 – dla kogo?

Koenzym Q10 jest substancją organiczną, która naturalnie występuje w naszym organizmie, jednak wraz z wiekiem zmniejsza się jego ilość. Prowadzi to do ograniczenia produkcji kolagenu oraz elastyny, czyli substancji niezbędnych do utrzymania skóry w prawidłowej kondycji. Walkę o prawidłowy stan skóry należy rozpocząć stosunkowo wcześnie, tzn. jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Takie działanie pozwoli uzyskać lepszy efekt pielęgnacyjny. Należy jednak pamiętać, iż kosmetyki z koenzymem Q10 nie zahamują całkowicie procesu starzenia się skóry. Mogą go jedynie opóźnić, co czynią dzięki silnemu działaniu przeciwutleniającemu. Ponadto poprawę kondycji skóry można zauważyć jedynie dzięki długotrwałemu i regularnemu stosowaniu dobrej jakości kremów. Kosmetyki zawierające koenzym Q10 są więc preparatami skierowanymi zarówno do osób młodych, jak i dojrzałych.

Koenzym Q10 w aptece

Koenzym Q10, oprócz wykorzystania w kosmetyce, znalazł również swoje zastosowanie w lecznictwie. Według badaczy wskazaniem do leczniczego stosowania koenzymu Q10 są choroby układu krążenia, w tym m.in. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy niemiarowość serca. Korzystne efekty działania koenzymu Q10 można zauważyć również przy jego stosowaniu w chorobach metabolicznych, takich jak otyłość czy cukrzyca

Na aptecznych półkach znajdziemy zarówno typowe kosmetyki, jak i preparaty w postaci tabletek czy kapsułek, które w składzie zawierają koenzym Q10. Zalicza się do nich np. Koenzym Q10 Forte Proness, Koenzym Q10 Pro Sport, Koenzym Q10 z magnezem, Naturell Koenzym Q10 Forte, Koenzym Q10 Forte Xenico, Olimp Koenzym Q10, AVA aktywator młodości Koenzym Q10, AVA BEAUTY HOME CARE Serum pod oczy z algami morskimi i koenzymem Q10.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz z łatwością sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów