Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

COVID-19: Dodatkowe obostrzenia na Sylwestra i ferie zimowe 2021 r.

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-18 12:02
COVID-19: Dodatkowe obostrzenia na Sylwestra i ferie zimowe 2021 r.

Na krótko przed okresem świątecznym i zabawą sylwestrową rządzący zdecydowali o wprowadzeniu tzw. kwarantanny narodowej, która ma potrwać od 28 grudnia do 17 stycznia. Ograniczenia ponownie obejmą m.in. działalność galerii handlowych. Przyjęta data narodowej kwarantanny oznacza również, że dodatkowe restrykcje obejmą też zaplanowane na okres 4-17 stycznia 2021 ferie zimowe. Jakie zmiany czekają nas po Świętach Bożego Narodzenia?

Dotychczasowe restrykcje utrzymane

28 listopada rządzący zdecydowali o rozpoczęciu „Etapu odpowiedzialności”, czyli reorganizacji dotychczasowych obostrzeń. Przywrócono wówczas funkcjonowanie sklepów oraz usług w galeriach i parkach handlowych, choć nadal w ścisłym reżimie sanitarnym. Ponownie mogły zacząć pracę biblioteki publiczne i naukowe, zachowując limit 1 osoby na 15m2 powierzchni przeznaczonej do utrzymania zbiorów.

Jednocześnie podtrzymano ograniczenia dla gastronomii (działalność wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”), salonów fryzjerskich i kosmetycznym (funkcjonowanie w reżimie sanitarnym), komunikacji miejskiej, miejsc kultu religijnego (maksymalnie 1 osoba na 15m2) i wydarzeń sportowych (bez udziału publiczności). Działalność kin i placówek kulturalnych, parków rozrywki, siłowni klubów fitness i aquaparków, dyskotek i hoteli (z wyjątkiem osób w podróży służbowej, sportowców i personelu medycznego) pozostały zawieszone. 

Powyższe ograniczenia obowiązują do 27 grudnia 2020 r. i spodziewano się, że po tym terminie część restrykcji zostanie złagodzona. Tymczasem podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 grudnia 2020 r., rządzący poinformowali, że wprowadzone restrykcje zostaną podtrzymane oraz wprowadzone zostaną dodatkowe ograniczenia.

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester – co nas czeka?

Od dłuższego czasu zapowiadano, że tegoroczne Święta spędzimy w niewielkim, rodzinnym gronie. Zgodnie z wprowadzonymi ograniczeniami w spotkaniach rodzinnych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, jednak do tego limitu nie wlicza się osób zapraszających na imprezę oraz osób, które wspólne mieszkają bądź gospodarują z tą osobą.

Tuż po Świętach Bożego Narodzenia przychodzi Sylwester, którego lubimy obchodzić hucznie i w gronie znajomych. Jednak zdaniem rządzących tego typu zgromadzenia niosą szczególnie wysokie ryzyko transmisji koronawirusa, dlatego zaleca się spędzenie tego czasu w gronie domowników. Ponadto rząd wprowadził szczególne ograniczenia w noc sylwestrową, podobne do tych w innych krajach europejskich. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 na terenie całego kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się (poza pewnymi wyjątkami).

Nowe zasady bezpieczeństwa do 17 stycznia 2021 r.

Etap odpowiedzialności postanowiono przedłużyć do 17 stycznia 2021 roku. Oznacza to podtrzymanie dotychczasowych ograniczeń, do których dodano kolejne.

Od 28 grudnia 2020 r.:

  • ponownie ograniczona zostanie działalność handlowych. Otwarte będą wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, punkty z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowe sklepy meblowe;
  • ograniczone zostanie funkcjonowanie hoteli, które dostępne będą wyłącznie dla służb mundurowych, pacjentów szpitali specjalistycznych, medyków i ośrodków COS. W tym czasie niemożliwe będzie wynajęcie pokoju w ramach podróży służbowej;
  • zacznie obowiązywać 10-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom do 17 stycznia zamknięte zostaną także stoki narciarskie, co oznacza, że będą one nieczynne przez cały okres ferii zimowych zapowiedzianych na 4-17 stycznia 2021 r. dla uczniów z całej Polski. Przedłużono również zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00. Wyjątkiem od tej zasady mają być półkolonie. Celem tych działań jest zmniejszenie mobilności dzieci i młodzieży oraz ich rodzin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/przedluzamy-etap-odpowiedzialnosci-i-wprowadzamy-dodatkowe-ograniczenia


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów