Których leków może zabraknąć? Lista antywywozowa (listopad 2020 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-11-10 17:17
Których leków może zabraknąć? Lista antywywozowa (listopad 2020 r.)

Z dniem 7 listopada 2020 r. zaczęła obowiązywać nowa lista antywywozowa, na której znalazły się produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, które zagrożone są brakiem dostępności na terenie kraju. Jakie zmiany wprowadzono względem listy wrześniowej?

Zmiany na liście antywywozowej

Zgodnie z założeniami ustawy Prawo Farmaceutyczne resort zdrowia zobowiązany jest przynajmniej raz na dwa miesiące publikować tzw. listę antywywozową. Do wykazu trafiają leki, których braki odnotowano w przynajmniej 5% aptek danego województwa. Celem listy jest uniemożliwienie wywozu leków poza granice kraju, z naciskiem te, których w Polsce mogłoby zabraknąć.

Poprzedni wykaz leków zagrożonych wywozem liczył 306 pozycji, był więc krótszy od list publikowanych wcześniej. Niemniej na aktualnym wykazie znalazło się 325 pozycji, co oznacza, że dodano do niego 19 nowych produktów.

Które leki objęto dodatkowym nadzorem?

Wśród leków, które objęto dodatkowym nadzorem znalazły się m.in. na preparaty Asamax 500 i Salofalk 500 oraz Pentasa w dwóch dawkach. Są to leki stosowane w terapii chorób przewodu pokarmowego, w tym łagodnych i umiarkowanych postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Kłopoty z ich dostępnością pacjenci sygnalizują już od wielu tygodniu na platformie Zapytaj Farmaceutę.

Do wykazu trafiły również:

  • heparyny drobnocząsteczkowe - roztwory do wstrzykiwań Neoparin w 5 różnych dawkach oraz Neoparin forte w dwóch dawkach;
  • Anapran 550 mg (20 i 60 tabl.) - preparat o działaniu ogólnym zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny, stosowany w leczeniu m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, ostrego napadu dny moczanowej, bolesnego miesiączkowania;
  • Cardura XL - lek stosowany w terapii samoistnego nadciśnienia tętniczego, a także leczenia objawów spowodowanych łagodnym rozrostem gruczołu krokowego;
  • NovoRapid 1 fiol. po 10 ml - szybko działający analog insuliny ludzkiej, stosowany w leczeniu cukrzycy;
  • Theospirex retard 300 mg - lek zapobiegający skurczom oskrzeli w przebiegu astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP);
  • Pabi-Dexamethason - stosowany w terapii chorób reagujących na leczenie glikokortykosteroidami. Na liście figurowały już tabletki w fiolce w dawkach 500 mg i 1 g, teraz dodano do niej tabletki dostępne w blistrze;
  • Prevenar 13 - szczepionka przeciw pneumokokom.

Na końcu listy znalazły się także produkty zabezpieczone do walki z pandemią koronawirusa: punkty poboru gazów medycznych, dozowniki do tlenu oraz reduktory montowane do butli tlenowych.

 

Leki, które zniknęły z listy

Jedynym lekiem, który został usunięty z wykazu jest Nitrendypina EGIS (10 mg i 20 mg) w opakowania po 30 i 60 tabletek. Lek ten wskazany jest w terapii nadciśnienia tętniczego samoistnego.

Leki, które nadal są na liście

Nietrudno odnieść wrażenie, że lista leków zagrożonych wywozem ulega jedynie niewielkim wahaniom, a część leków widnieje na niej już od kilku lat. Tak jest m.in. z lekami przeciwastmatycznymi (Atrovent, Berodual, Fostex, Pulmicort), niektórymi preparatami hormonalnej terapii zastępczej (Systen 50, Systen Conti, Systen Sequi), lekami przeciwzakrzepowaymi (Xarelto, Clexane, Fragmin, Pradaxa), czy stosowanymi przez cukrzyków insulinami (Apidra, Fiasp, Gensulin N, Humulin R, Insuman Basal, Lantus, Mixtard 30 Penfil, Ryzodeg, Toujeo, Tresiba).

Pacjenci często mają problem z zakupem części leków, których dostępność jest ograniczona. Rozwiązaniem może być wyszukiwarka KtoMaLek.pl, która pomaga wyszukiwać leki w pobliskich aptekach stacjonarnych. 

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2020/95/akt.pdf


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów