COVID-19: Kolejne obostrzenia w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-10-16 12:50
COVID-19: Kolejne obostrzenia w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie w zastraszającym tempie, każdego dnia bijąc kolejne rekordy. Coraz więcej łóżek szpitalnych zajętych jest przez pacjentów hospitalizowanych ze względu na COVID-19, niepokojąco zwiększa się również liczba zajętych z tego powodu respiratorów. Sytuacja stała się na tyle poważna, że nie można było już dłużej zwlekać z nałożeniem kolejnych obostrzeń. Od 17 października w całej Polsce zaczną obowiązywać zmienione zasady walki z pandemią, z podziałem na żółte i zielone strefy.

Rośnie liczba zarażonych SARS-CoV-2

Jeszcze wiosną eksperci ostrzegali, że jesienią możemy spodziewać się drugiej fali zachorowań. Stopniowe łagodzenie obostrzeń, wakacyjne rozluźnienie i niekonsekwencja sprawiły, że straciliśmy czujność, a liczba zakażeń zaczęła niepokojąco wzrastać. Latem dzienna liczba przypadków zakażenia utrzymywała się na poziomie 300-400 dziennie, obecnie sięga nawet 7000 – 8000!

 

 

Eksperci alarmują, że rosnąca liczba zakażonych w krótkim czasie doprowadzić może do przeciążenia i tak już mocno przeciążonej ochrony zdrowia. Nie dziwi więc, że rząd podjął decyzję o wdrożeniu bardziej rygorystycznych obostrzeń w całym kraju już od najbliższej soboty.

Kolejne powiaty w czerwonej strefie

Od 17 października aż 152 powiaty objęte zostaną strefą czerwoną, a wśród nich znalazło się 11 miast wojewódzkich. Oznacza to, że ponad 70% ludności Polski znalazło się w czerwonej strefie.

 • w województwie kujawsko-pomorskim powiaty: aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki,  inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń oraz Włocławek;
 • w województwie lubelskim powiaty: janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski, Chełm, Lublin oraz Zamość;
 • w województwie lubuskim powiaty: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki oraz żarski;
 • w województwie łódzkim powiaty: bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński, Łódź, Piotrków Trybunalski oraz Skierniewice;
 • w województwie małopolskim powiaty: bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki, Kraków, Nowy Sącz oraz Tarnów ;
 • w województwie mazowieckim powiaty: garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki, Siedlce oraz Warszawa;
 • w województwie opolskim powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki oraz strzelecki;
 • w województwie podkarpackim powiaty: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Przemyśl oraz Rzeszów;
 • w województwie podlaskim powiaty: białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski, Białystok oraz Suwałki;
 • w województwie pomorskim powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski, Gdańsk, Gdynia, Słupsk oraz Sopot;
 • w województwie śląskim powiaty: cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki, Częstochowa oraz Ruda Śląska;
 • w województwie świętokrzyskim powiaty: buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski oraz Kielce ;
 • w województwie warmińsko-mazurskim powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski oraz Olsztyn;
 • w województwie wielkopolskim powiaty: gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński oaz Poznań;
 • w województwie zachodniopomorskim powiaty: sławieński, szczecinecki oraz Koszalin.

 

Zasady w strefach żółtych i czerwonych

Od soboty (17 października) obowiązywać będą nowe zasady dotyczące funkcjonowania m.in. gastronomii, kościołów i szkół. Wyjątkiem są uroczystości rodzinne i weselach, w przypadku których znowelizowane zasady zaczną obowiązywać od poniedziałki 19 października.

Zasady w strefach żółtych

Lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godzinach 6:00 - 21:00, a goście mogą zajmować co drugi stolik. Po godzinie 21:00 lokal nie może już przyjmować gości, jednak możliwa jest działalność polegająca na przygotowywaniu posiłków na wynos i ich transporcie.

Zmiany obejmują również transport publiczny. Od soboty zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc (czyli również miejsc stojących).

Od 17 października w zgromadzeniach publicznych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 25 osób. Ograniczenia te dotyczą również uroczystości religijnych, w których uczestniczyć może maksymalnie 1 osoba na 4 m2. W trakcie wydarzeń kulturalnych widownia może zajmować nie więcej niż 25% miejsc na Sali widowiskowej. Działalność siłowni, basenów i Aquaparków zostaje zawieszona do odwołania.

Ważnym zagadnieniem jest działalność szkół w trakcie pandemii. Rząd zdecydował, że w strefie żółtej szkoły ponadpodstawowe oraz szkoły wyższe będą pracować w trybie hybrydowym.

Zasady w strefach czerwonych

W strefie czerwonej działalność lokali gastronomicznych oraz transportu publicznego opiera się na tych samych zasadach, co w strefie żółtej. Takie same zasady dotyczą też wydarzeń sportowych i kulturalnych oraz działalności siłowni, basenów i aquaparków.

Od soboty w placówkach handlowych wprowadzone zostanie ograniczenie liczby obsługiwanych klientów, w zależności od wielkości sklepu. Dla lokali o powierzchni do 100 m2 na jedną kasę może przypadać 5 osób. W lokalach o powierzchni większej niż 100 m2 przebywać może 1 osoba na 15 m2.

W uroczystościach religijnych uczestniczyć może nie więcej niż 1 osoba na 7 m2. W zgromadzeniach publicznych uczestniczyć może maksymalnie 10 osób.

W strefie czerwonej szkoły wyższe oraz ponadpodstawowe będą działać w trybie zdalnym, z wyłączeniem zajęć praktycznych.

Wesela i uroczystości rodzinne

Obostrzenia nie ominęły wesel i uroczystości rodzinnych, które w dużym stopniu sprzyjają transmisji wirusa. Od poniedziałku w strefach żółtych liczba uczestników wesel i innych uroczystości została ograniczona do maksymalnie 20 osób, bez możliwości zorganizowania zabawy tanecznej. Z kolei w strefie czerwonej całkowicie zakazano organizacji imprez okolicznościowych.

MSZ apeluje o ograniczenie podróży zagranicznych

Pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju skłoniła Ministerstwo Spraw Zagranicznych do konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w sprawie wyjazdów zagranicznych. Efektem konsultacji jest zalecenie, by unikać podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Osoby wyjeżdżające za granicę muszą liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem kwarantanny, czy koniecznością wykonania badań lekarskich na zlecenie miejscowych władz.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-zasady-profilaktyki-przeciw-covid-19
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/msz-apeluje-o-unikanie-podrozy-zagranicznych

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów