COVID-19: szczepionka przeciw SARS-CoV-2 skuteczna w 90%

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-11-10 09:57
COVID-19: szczepionka przeciw SARS-CoV-2 skuteczna w 90%

Wczoraj świat obiegła informacja, że jedna z opracowywanych szczepionek przeciwko koronawirusowi zapobiega 90% infekcji. Jest to przełomowy moment w przebiegu pandemii, który niesie nadzieję na zażegnanie kryzysu w niedalekiej przyszłości. Kiedy szczepionka może trafić do pacjentów?

Skuteczna szczepionka przeciw koronawirusowi?

Świat zmaga się z pandemią koronawirusa od wielu miesięcy. W tym czasie naukowcy z wielu krajów dokładają wysiłków, by opracować skuteczną szczepionkę przeciwko temu patogenowi. Co pewien czas otrzymywaliśmy umiarkowanie optymistyczne informacje o kolejnych etapach tych prac, jednak wczorajsze wieści wywołały niemałe poruszenie w świecie medycyny.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer, który podjął współpracę z niemiecką firmą BioNTech, 9 listopada 2020 r. poinformowała o wstępnych wynikach III fazy testów nad eksperymentalną szczepionką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Z ich analiz wynika, że szczepionka jest skuteczna – ponad 90% uczestników badania nie zachorowało na COVID-19. Co ważne, nie odnotowano też niebezpiecznych efektów ubocznych. Informacje te przekazano w formie komunikatu prasowego, nie jest to zatem ostateczny dowód na skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki.

III faza testów nad szczepionką

III faza testów to badania szczepionki prowadzone na większą skalę, obejmujące nawet kilkadziesiąt tysięcy ochotników. W przypadku tej szczepionki badanie rozpoczęto 27 lipca 2020 r. i wzięło w nim udział 43 538 ochotników, z których 38 955 otrzymało także drugą dawkę. Próba była podwójnie ślepa, więc ani ochotnicy, ani badacze nie wiedzieli, kto otrzymał szczepionkę, a kto placebo. Dotychczas w analizę potwierdzono 94 przypadki infekcji COVID-19. Badanie będzie kontynuowane tak długo, aż w obu grupach ochotników odnotowane zostaną 164 potwierdzone przypadki zachorowania na COVID-19, co może potrwać do grudnia.

Szczepionka opiera się na schemacie dwudawkowym i zgodnie z podanymi przez Pfizer informacjami, skuteczność na poziomie 90% osiąga po 7 dniach od podania drugiej dawki. Oznacza to, że ochronę przed zachorowaniem na COVID-19 osiąga się w ciągu 28 dni od podania pierwszej dawki.

Choć informacja o skutecznej szczepionce wywołała euforię, epidemiolodzy starają się studzić emocje i polecają zaczekać na ostateczne wyniki prowadzonych badań. Warto pamiętać, że w fazie III badań klinicznych jest kilka innych szczepionek.

Kiedy szczepionka trafi do aptek?

Proces opracowywania szczepionek zazwyczaj trwa wiele lat, jednak aktualna sytuacja jest wyjątkowa i wymusza przyspieszenie pewnych procedur. Mimo nadal trwających badań firmy chcą już teraz wystąpić o awaryjną zgodę na użycie szczepionki. Na podstawie aktualnych prognoz firmy zapowiedziały, że do końca 2020 roku spodziewają się wyprodukować  50 milionów dawek szczepionek i 1,3 miliarda dawek w roku 2021.

Polski rząd zapewnia, że Komisja Europejska jest w trakcie prac nad zakupem szczepionek przeciwko COVID-19, a Polska aktywnie uczestniczy w tych negocjacjach. Rządzący zabiegają o to, by polscy pacjenci mieli dostęp do około 20 milionów szczepionek przeciwko koronawirusowi. Zgodnie z zapowiedziami szczepionki w pierwszej kolejności trafić mają do seniorów oraz służb medycznych i mundurowych, które na co dzień stykają się z patogenem i aktywnie walczą z pandemią. Przyjęcie szczepionek będzie dobrowolne. Polska ma otrzymać szczepionki w tym samym czasie, co pozostałe kraje Uni Europejskiej. Najprawdopodobniej nastąpi to wiosną 2021 roku.

Źródła:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/polska-przygotowuje-sie-na-zakup-i-przyjecie-szczepionki-na-covid-19
https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-vaccine-candidate-against

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów