Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta stoi w kwitnącym sadzie i wydmuchuje nos, bo ma alergię na pyłki.

Co pyli wiosną i jak zapobiegać objawom alergii na pyłki?

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. To też niezwykle trudny moment dla alergików wziewnych, gdyż w powietrzu coraz liczniej pojawiają się pyłki roślin – drzew, traw i chwastów. Wbrew obiegowej opinii ich stężenie może wzrastać już w połowie lutego (a nawet w styczniu!), na długo przed kalendarzową wiosną i zmieniać się w zależności od warunków pogodowych. Te jak wiemy, na skutek zmian klimatycznych są coraz mniej korzystne dla alergików. Sprawdźcie, na co należy się przygotować już wczesną wiosną, by nie dać się alergii.

Zielone liście eukaliptusa.

Eukaliptus – właściwości, działanie i zastosowanie medyczne

Eukaliptusy są okazałymi drzewami, które rosną na terenie Azji, Ameryki Północnej i Afryki. W Europie sadzone są na terenach podmokłych, np. w Hiszpanii czy Portugalii, gdyż pochłaniają duże ilości wody i doprowadzają do osuszenia bagien oraz zmniejszenia liczby komarów. Od wieków eukaliptus stanowi pożywienie m.in. torbaczy koala, ale jest również szeroko wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, ze względu na swoje wyjątkowe lecznicze właściwości.

Kobieta drapie się po ręce. Swędzi ją skóra, bo cierpi na erytrodermię.

Erytrodermia – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Obecnie problemy skórne, spowodowane przeróżnymi przyczynami, towarzyszą na co dzień wielu osobom. Stanowią nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Najczęstszym objawem towarzyszącym zmianom skórnym jest stan zapalny (zaczerwienienie, ocieplenie). Ogólne zjawisko występowania stanu zapalnego skóry zostało opisane jako erytrodermia. Należy jednak zaznaczyć, że erytrodermia jest jedynie objawem, a nie przyczyną pojawiających się symptomów. Czym dokładnie jest erytrodermia? Jaka jest jej przyczyna oraz jak sobie z nią radzić?

Grafika 3D ludzkich organów wewnętrznych, zaznaczonymi nadnerczami, z możliwą chorobą Addisona.

Choroba Addisona – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Addisona to rzadkie schorzenie endokrynologiczne. Najczęściej dotyczy kobiet około 40. roku życia. Pierwszy raz została opisana w 1855 roku przez angielskiego lekarza Thomasa Addisona, od nazwiska którego pochodzi jej nazwa. Ze względu na niespecyficzne objawy, które można przypisać także innym schorzeniom, zdiagnozowanie choroby Addisona nie jest łatwe. Jakie są przyczyny choroby Addisona? Jak nie przegapić pierwszych symptomów choroby oraz jak wygląda jej leczenie?

Pęcherze na zaczerwienionej skórze to objaw pęcherzycy - choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Pęcherzyca – przyczyny, objawy, leczenie. Czy pęcherzyca jest zaraźliwa?

Pęcherzyca to przewlekła choroba skóry o podłożu autoimmunologicznym. Ujawnia się zwykle między 30. a 60. rokiem życia, a występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, lecz bardzo rzadko pojawia się u dzieci. Częstość występowania w Europie to 1-5/milion osób rocznie. Najczęściej towarzyszy innym chorobom autoimmunologicznym, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów lub autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Jakie są przyczyny i objawy pęcherzycy? Jak można ją leczyć? Czy pęcherzycą można się zarazić?

Zbliżenie na dłoń z widoczną drożdżycą paznokci na środkowym palcu.

Drożdżyca paznokci – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, domowe sposoby

Grzybica paznokci, a także wałów okołopaznokciowych, jest w przeważającej liczbie przypadków wywołana przez grzyby z rodziny Candida, czyli drożdżaki. Na to schorzenie najczęściej cierpią kobiety. Same zmiany, jak głosi nazwa, dotyczy paznokci, a także okalających ich fragmentów skóry, które nazywamy wałami paznokciowymi. Jakie są dokładne przyczyny drożdżycy paznokci? W jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją domowe sposoby na poradzenie sobie z tym problemem?

Siłownia z licznymi sprzętami do ćwiczeń siłowych.

Jak zacząć efektywnie ćwiczyć?

Współcześnie sport, aktywność fizyczna cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem, o jakie jeszcze kilka lat temu było dość trudno. Ludzie coraz częściej są świadomi tego, że regularna aktywność ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Dodatkowo dobrej jakości jedzenie może zdziałać prawdziwe cuda, jeśli chodzi o naszą sylwetkę oraz długość życia. Sprawdź, czy warto wybrać się na siłownię i jakie atuty ma trening z trenerem personalnym.

Grafika KtoMaLek.pl dotycząca tytułu Przyjaciela Pacjenta 2021.

Zapytaj Farmaceutę – Przyjaciel Pacjenta roku 2021

Rok 2021 przeszedł już do historii. Był to wyjątkowo wymagający czas, gdyż nadal towarzyszyła nam pandemiczna rzeczywistość i wiążące się z nią utrudnienia. Choć po fali zakażeń na przełomie marca i kwietnia nastąpiło wyhamowanie liczby zachorowań, które utrzymywało się przez letnie miesiące, wkrótce liczby te zaczęły niepokojąco rosnąć. W tym czasie pacjenci dotkliwie odczuwali nadmierne obciążenie systemu opieki zdrowotnej i utrudnienie dostępu do fachowej porady medycznej. Wielu z nich pomoc uzyskało na platformie Zapytaj Farmaceutę, na której tysiące farmaceutów odpowiadało na rozmaite pytania dotyczące zdrowia. Sprawdźcie, kto w tym roku został nagrodzony tytułem „Przyjaciela Pacjenta”!

Żółte tło. Owoce pigwy wysypujące się z zielonej, siateczkowej torby na zakupy.

Pigwa – właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie i przeciwwskazania

Przetwory z owoców pigwy to idealna propozycja na chłodne jesienno-zimowe wieczory. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do herbaty, ciasta. Oprócz walorów smakowych posiadają też wiele wartości odżywczych, są bogate w witaminę C, ale nie tylko. Pigwę bez trudu kupisz w swoim ulubionym warzywniaku, a przetwory z niej możesz wykonać samodzielnie w domu. Dowiedz się, dlaczego warto wzbogacić swoją dietę o owoce pigwy.

Kobieta w okularach siedzi przy stole, korzysta z laptopa podczas pracy.

Uszlachetnienia w soczewce okularowej podnoszące bezpieczeństwo i komfort widzenia

Wzrok każdego z nas narażony jest na działanie różnych czynników, np. promieni słonecznych. Dotyczy to zarówno osób noszących okulary korekcyjne, jak i tych, którzy nie korzystają z tego rozwiązania. Na szczęście szkła okularów korekcyjnych mogą być wyposażone w szereg rozmaitych filtrów i powłok, które podniosą komfort widzenia oraz bezpieczeństwo wzroku. Oto najpopularniejsze uszlachetnienia okularów korekcyjnych.

Grafika 2D przedstawiająca źródła kwasów omega-3 w diecie - ryby, oleje, orzechy, nasiona.

Czym są kwasy omega-3 i gdzie je znajdziemy?

Tłuszcze nie cieszą się dobrą opinią. Gdy myślimy o zdrowym odżywianiu, często uważamy, że w pierwszej kolejności należy znacząco ograniczyć spożycie tłuszczów. Wbrew obiegowej opinii tłuszcze są niezbędne dla naszego zdrowia, przede wszystkim kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone, w tym kwasy tłuszczowe omega-3. Czym właściwie są omega-3, które pokarmy zawierają ich najwięcej i dlaczego są tak ważne dla naszego zdrowia?