Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Grafika 2D przedstawiająca źródła kwasów omega-3 w diecie - ryby, oleje, orzechy, nasiona.

Czym są kwasy omega-3 i gdzie je znajdziemy?

Tłuszcze nie cieszą się dobrą opinią. Gdy myślimy o zdrowym odżywianiu, często uważamy, że w pierwszej kolejności należy znacząco ograniczyć spożycie tłuszczów. Wbrew obiegowej opinii tłuszcze są niezbędne dla naszego zdrowia, przede wszystkim kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone, w tym kwasy tłuszczowe omega-3. Czym właściwie są omega-3, które pokarmy zawierają ich najwięcej i dlaczego są tak ważne dla naszego zdrowia?

Zadbane, kobiece dłonie na żółtym tle.

Objawy na skórze i paznokciach a tarczyca

Nasza skóra jest jednym z najistotniejszych, aczkolwiek często niedocenianych narządów. Chroni przed czynnikami zewnętrznymi, a także pomaga wydalić niektóre produkty przemiany materii. Przez skórę można w kontrolowany sposób podawać wiele leków. Ponadto, nasza skóra daje sygnały o chorobach dziejących się nie tylko w obrębie jej struktury, ale też wewnątrz naszego organizmu. Także choroby tarczycy mogą mieć swoje skórne manifestacje. Na czym polegają? Co nasza skóra może powiedzieć o naszej tarczycy?

Rysunkowa postać w zimowych ubraniach, wychłodzona, zdradzająca oznaki hipotermii.

Hipotermia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie hipotermii

Przed nami okres jesienno-zimowy, dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze. Wybierając się na dłuższy spacer czy wycieczkę po górach, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze i zabezpieczeniu przed niskimi temperaturami, gdyż nieodpowiednie przygotowanie może grozić wychłodzeniem organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet hipotermią. Czym jest hipotermia, jak się objawia oraz jak udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku?

Świeże zioła leżą na betonowym blacie.

Zioła i przyprawy a tarczyca. Na co uważać przy problemach z tarczycą?

Nadczynność i niedoczynność, choroba Hashimoto (niedoczynność autoimmunologiczna), to najczęstsze problemy z tarczycą, na które cierpi naprawdę wiele osób. Jeśli te choroby dotyczą Ciebie, na pewno zażywasz odpowiednie leki pod kontrolą lekarza endokrynologa. Co jednak z dietą? Na które składniki pokarmowe muszą szczególnie uważać osoby z chorobami tarczycy i jaki jest wpływ tych produktów na ich zdrowie?

Grafika 3D serca i leków na nadciśnienie tętnicze.

Inne leki a nadciśnienie. Które leki wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Na szczęście dzisiejsza medycyna zna wiele różnych sposobów na utrzymanie nadciśnienia w ryzach. Jednakże, mimo dużego wachlarzu możliwości terapii, leki na nadciśnienie wchodzą w interakcje z innymi lekami stosowanymi przez pacjentów. Które to leki? W jaki sposób bezpiecznie łączyć leki na nadciśnienie z innymi lekami?

Dynia wystawiona na półce na targu.

Dlaczego warto jeść dynię? Wartości odżywcze i zdrowotne

Ostatnio wiele mówi się na temat odżywiania sezonowego, czyli opierania swojej codziennej diety na produktach — warzywach i owocach — które w danym momencie rosną i dojrzewają w naszej strefie geograficznej. Cechują się one wyższą zawartością witamin i związków mineralnych, są bardziej odżywcze, świeższe i po prostu smaczniejsze. Jesień i zima również obfitują w różne warzywa i owoce, lecz niekwestionowaną królową tych pór roku jest dynia. To bardzo wszechstronny warzywo, które wykorzystuje się zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich deserów.

Ręka pcha zabawkowy wózek sklepowy, wypełniony lekami.

Nowa lista refundacyjna. Które leki zdrożeją od 1 stycznia 2022 r.?

Na łamach strony Ministerstwa Zdrowia pojawiło się obwieszczenie dotyczące najnowszej listy refundacyjnej, która zacznie obowiązywać wraz z początkiem stycznia 2022 roku. Zgodnie z jej założeniami ponad 300 leków dostępnych w aptekach utraci refundację, co dla sporej grupy pacjentów oznacza znaczą podwyżkę cen dotychczas stosowanych leków. Przyczyną tej sytuacji jest brak wniosków o kontynuację refundacji, które składają producenci leków. Które leki zdrożeją od przyszłego roku?

Kobieta mierzy sobie poziom cukru przy pomocy glukometru.

Napoje a cukrzyca. Jakie napoje można pić, a jakich unikać?

Cukrzyca stanowi jeden z największych, nierozwiązanych problemów współczesnej medycyny. Stale wzrasta liczba chorych i tym samym zwiększa się ilość osób dotkniętych późnymi powikłaniami, które przyczyniają się do przedwczesnej umieralności. Dlatego tak ważna jest poprawa świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą cukrzyca. Ważnym aspektem jest codzienna dieta w której kluczową rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie. Napoje a cukrzyca – jaki rodzaj płynów powinno się wybierać na co dzień? Jakie napoje można pić a jakich unikać przy cukrzycy typu 2?