Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Procedura in vitro w dużym przybliżeniu.

Wszystkie etapy zabiegu in vitro

Procedura in vitro pojawia się w naszym życiu wtedy, gdy okazuje się, że mamy problemy z poczęciem dziecka. Można więc bardzo łatwo domyśleć się tutaj, iż nie jest to łatwy czas – najpewniej mamy za sobą już wiele miesięcy lub lat prób i zwyczajnie nie chcemy znowu się rozczarować. To jednak stały element in vitro – niepowodzenie zabiegu to coś, co po prostu trzeba zaakceptować. Nie da się tego ryzyka zminimalizować całkowicie - musimy po prostu postępować w taki sposób, aby dać sobie możliwie jak największą szansę na poczęcie dziecka. Trzeba tutaj pamiętać, że faktycznie sporo od nas zależy - od tego, jak się odżywiamy i jak jesteśmy nastawieni do całej procedury.

Grafika 2D rąk trzymających różne leki i dłoni trzymającej szkło powiększające.

Najnowsza lista antywywozowa (marzec 2022), czyli leki zagrożone wywozem

Zgodnie z najnowszym obwieszczeniem Ministra Zdrowia od 1 marca 2022 r. obowiązuje zaktualizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. Lista ta modyfikowana jest co dwa miesiące (lub częściej) i dostosowywana do aktualnej sytuacji na rynku leków. Tym razem lista ponownie się skróciła o kilka pozycji.

Mężczyzna podczas konsultacji w poradni doradztwa zawodowego.

Doradztwo zawodowe

Kto może skorzystać z doradztwa zawodowego? Pomoc w zakresie rozwoju osobistego i zawodowego kierowana jest do uczniów, studentów, osób poszukujących pracy, a także dla tych, którzy pragną lepiej poznać siebie, a przede wszystkim swoje mocne strony. Bez względu na wiek, powinniśmy poszerzać swoją wiedzę oraz doskonalić się pod względem zawodowym. Osoby młode dzięki takiej pomocy, będą podejmować pewniejsze decyzje dotyczące dalszej edukacji oraz wyboru ścieżki zawodowej. Kto jeszcze może skorzystać z takiej pomocy?

Kwitnąca macierzanka piaskowa.

Macierzanka piaskowa – właściwości zdrowotne. Kiedy warto ją stosować?

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum L.) należy do rodziny jasnotowatych i powszechnie występuje w Polsce. Jest ziołem wykorzystywanym w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz perfumeryjnym. Właściwości prozdrowotne macierzanki znane są od pokoleń, dziś zaś wykorzystują je przede wszystkim zwolennicy naturalnych metod leczenia. Czy jej szerokie zastosowanie jest uzasadnione i kiedy faktycznie warto sięgnąć po macierzankę?

Zbliżenie na kroplówkę.

Odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu czy w profesjonalnej klinice? Wybór należy do Ciebie!

Wszyscy od zawsze powtarzali Ci, że na kaca nie ma lekarstwa i trzeba go po prostu przeczekać? Byli w ogromnym błędzie! Wcale nie musisz marnować dnia i energii na walkę z bólem głowy, nadwrażliwością na bodźce czy uporczywymi nudnościami. Wystarczy, że skorzystasz z odtrucia alkoholowego, a kac zniknie bez śladu już w ciągu godziny. Nie wierzysz? Pozwól, że przekonamy Cię za pomocą nauki!

Obrazek 2D przedstawiający krwawiące dziąsła, będące objawem paradontozy.

Jak objawia się paradontoza i jak ją leczyć?

Schorzenia przyzębia, obok próchnicy zębów, są jednymi z częściej rozpoznawanych schorzeń w obrębie jamy ustnej. Pacjenci zazwyczaj lekceważą ich objawy, co jedynie pogłębia występowanie objawów, a w dłuższej perspektywie prowadzić może nawet do utraty zębów. Najczęściej diagnozowaną chorobą przyzębia jest paradontoza, której dominującym objawem jest krwawienie dziąseł. Jak zapobiec parodontozie i co robić, gdy wystąpią jej objawy?

Kobieta stoi w kwitnącym sadzie i wydmuchuje nos, bo ma alergię na pyłki.

Co pyli wiosną i jak zapobiegać objawom alergii na pyłki?

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. To też niezwykle trudny moment dla alergików wziewnych, gdyż w powietrzu coraz liczniej pojawiają się pyłki roślin – drzew, traw i chwastów. Wbrew obiegowej opinii ich stężenie może wzrastać już w połowie lutego (a nawet w styczniu!), na długo przed kalendarzową wiosną i zmieniać się w zależności od warunków pogodowych. Te jak wiemy, na skutek zmian klimatycznych są coraz mniej korzystne dla alergików. Sprawdźcie, na co należy się przygotować już wczesną wiosną, by nie dać się alergii.

Zielone liście eukaliptusa.

Eukaliptus – właściwości, działanie i zastosowanie medyczne

Eukaliptusy są okazałymi drzewami, które rosną na terenie Azji, Ameryki Północnej i Afryki. W Europie sadzone są na terenach podmokłych, np. w Hiszpanii czy Portugalii, gdyż pochłaniają duże ilości wody i doprowadzają do osuszenia bagien oraz zmniejszenia liczby komarów. Od wieków eukaliptus stanowi pożywienie m.in. torbaczy koala, ale jest również szeroko wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, ze względu na swoje wyjątkowe lecznicze właściwości.

Kobieta drapie się po ręce. Swędzi ją skóra, bo cierpi na erytrodermię.

Erytrodermia – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Obecnie problemy skórne, spowodowane przeróżnymi przyczynami, towarzyszą na co dzień wielu osobom. Stanowią nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Najczęstszym objawem towarzyszącym zmianom skórnym jest stan zapalny (zaczerwienienie, ocieplenie). Ogólne zjawisko występowania stanu zapalnego skóry zostało opisane jako erytrodermia. Należy jednak zaznaczyć, że erytrodermia jest jedynie objawem, a nie przyczyną pojawiających się symptomów. Czym dokładnie jest erytrodermia? Jaka jest jej przyczyna oraz jak sobie z nią radzić?

Grafika 3D ludzkich organów wewnętrznych, zaznaczonymi nadnerczami, z możliwą chorobą Addisona.

Choroba Addisona – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Addisona to rzadkie schorzenie endokrynologiczne. Najczęściej dotyczy kobiet około 40. roku życia. Pierwszy raz została opisana w 1855 roku przez angielskiego lekarza Thomasa Addisona, od nazwiska którego pochodzi jej nazwa. Ze względu na niespecyficzne objawy, które można przypisać także innym schorzeniom, zdiagnozowanie choroby Addisona nie jest łatwe. Jakie są przyczyny choroby Addisona? Jak nie przegapić pierwszych symptomów choroby oraz jak wygląda jej leczenie?

Pęcherze na zaczerwienionej skórze to objaw pęcherzycy - choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Pęcherzyca – przyczyny, objawy, leczenie. Czy pęcherzyca jest zaraźliwa?

Pęcherzyca to przewlekła choroba skóry o podłożu autoimmunologicznym. Ujawnia się zwykle między 30. a 60. rokiem życia, a występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, lecz bardzo rzadko pojawia się u dzieci. Częstość występowania w Europie to 1-5/milion osób rocznie. Najczęściej towarzyszy innym chorobom autoimmunologicznym, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów lub autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Jakie są przyczyny i objawy pęcherzycy? Jak można ją leczyć? Czy pęcherzycą można się zarazić?

Zbliżenie na dłoń z widoczną drożdżycą paznokci na środkowym palcu.

Drożdżyca paznokci – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, domowe sposoby

Grzybica paznokci, a także wałów okołopaznokciowych, jest w przeważającej liczbie przypadków wywołana przez grzyby z rodziny Candida, czyli drożdżaki. Na to schorzenie najczęściej cierpią kobiety. Same zmiany, jak głosi nazwa, dotyczy paznokci, a także okalających ich fragmentów skóry, które nazywamy wałami paznokciowymi. Jakie są dokładne przyczyny drożdżycy paznokci? W jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją domowe sposoby na poradzenie sobie z tym problemem?