Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Olejek arganowy – właściwości i zastosowanie. Kiedy używać olejku arganowego?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-11-13 09:13
Olejek arganowy

Olejek arganowy jest nazywany złotem Maroka. Nazwa ta nawiązuje do miejsca, z którego jest sprowadzany oraz jego pięknego koloru i cudownych właściwości. Stosowany może być na wiele sposobów i w wielu dziedzinach życia, choć największą popularność zdobył w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Olejek arganowy coraz większe uznanie zyskuje również w przemyśle farmaceutycznym. Kiedy dokładnie warto używać olejek arganowy? Jakie są jego właściwości?

Drogocenny olejek arganowy

Właściwości olejku arganowego są niesamowite, ale na jego niezwykłość wpływa także to, że jedynym miejscem na ziemi, w którym rośnie drzewo arganowe, jest Maroko. Rzadkość ta wpłynęła na wpisanie lasu arganowego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Drzewa arganowe obradzają dopiero po parunastu latach, a wytworzenie około 1 litra olejku arganowego jest możliwe po zebraniu plonów z około 7 drzew. Praca przy tłoczeniu oleju jest ciężka i czasochłonna, stąd dość wysoka cena, którą musimy zapłacić za olejek arganowy.

Olejek arganowy – na co stosować?

W przemyśle kosmetycznym olejek sprawdza się wyśmienicie. Dzięki zawartości witaminy A, witaminy E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, polecany jest między innymi do: 

Olejek arganowy na włosy

Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się olejowanie włosów. Dzięki cudownym właściwościom różnych olei, włosy stają się po takim zabiegu miękkie i lśniące. W tym zabiegu używa się również olejku arganowego. 

Wyróżnia się wiele metod olejowania włosów, a specjaliści polecają spróbować ich wszystkich, aby sprawdzić, która najbardziej odpowiada nam i naszym włosom. Każda z tych metod wymaga owinięcia głowy ręcznikiem i pozostawienie „olejowej maski” na dłuższy czas (nawet na całą noc), aby wszystkie cenne substancje mogły przeniknąć do włosa. Najpopularniejsze metody olejowania włosów, to:

  • olejowanie włosów na sucho – polega na nakładaniu na suche włosy, wcześniej rozgrzanego w dłoniach, oleju. Należy to robić warstwowo i uważać, aby nie przesadzić z ilością, ponieważ w tej metodzie problematyczne może być dokładne umycie włosów z nadmiaru oleju;
  • olejowanie mgiełką – w tej metodzie do wody dodaje się ok. jedną łyżkę oleju. Tak przygotowaną mieszanką spryskuje się całą powierzchnię włosów  (do całej mikstury można również dodać np. aloes);
  • olejowanie na mokro – polega na nałożeniu olejku na wilgotne włosy, odsączone wcześniej ręcznikiem (tuż po umyciu).

Olejek arganowy na paznokcie

Stosowanie olejku arganowego korzystnie wpływa na porost i wzmocnienie paznokci. Najprostszym sposobem jego użycia jest wmasowanie w dłonie i w paznokcie olejku arganowego, a następnie zostawienie go na minimum pół godziny. Olejek wchłania się i odżywia paznokcie. Stosowany regularnie potrafi zdziałać cuda i zastąpić niejedną drogeryjną odżywkę.

Jedzenie a olejek arganowy

Olejek arganowy używany jest również w przemyśle spożywczym. Ma on odrobinę ciemniejszą barwę, niż ten używany w celach kosmetycznych. Oprócz walorów smakowych (posiada lekko orzechowy smak), stosowany regularnie wykazuje szereg pozytywnych działań, np.:

Olejek arganowy można stosować w kuchni jako dressing lub dodatek do potraw (dodać należy go do przygotowanego dania bezpośrednio przed podaniem na stół). Jego dodatek do potrawy ma nadawać jej lekki smak. Stosowany regularnie, nawet w małych ilościach, wpływa korzystnie na stan zdrowia.

Olejek arganowy – preparaty

Opisywany w tym tekście olejek arganowy można znaleźć w wielu kosmetykach lub zakupić w formie płynnej. Na rynku dostępny jest m.in. ETJA Naturalny Olej arganowy BIO, Olej Arganowy 100% Argania, Olej arganowy KEJANIDA Krem odżywczo-regenerujący olejek arganowyBORN TO BIO Szampon odżywczy z olejem arganowym, ECO ARGAN BODY SCRUB Peeling do ciała z Olejkiem Arganowym i wiele innych.

Dostępność poszukiwanych preparatów w aptece sprawdzisz w łatwy sposób za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Kiedy nie należy stosować olejku arganowego?

Nie wymienia się konkretnych przeciwwskazań do zewnętrznego stosowania olejku arganowego. Jeśli jednak chcesz zacząć stosować go jako dodatek w kuchni, ale masz jakiekolwiek wątpliwości, spytaj swojego lekarza, dietetyka lub farmaceutę o ten produkt.

Zawartość olejku arganowego w produkcie

Ze względu na to, że olejek arganowy ma naprawdę cudowne właściwości i swoje zastosowanie znajduje w wielu gałęziach handlowych, na rynku możemy znaleźć różne oleje i olejki arganowe. Zawsze należy zwracać uwagę na jego pochodzenie oraz to, czy wybrany produkt posiada specjalny certyfikaty. Niejednokrotnie preparaty nazywane olejkiem arganowym są w rzeczywistości wieloolejowymi produktami o niewielkiej domieszce olejku arganowego.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów