Olejek arganowy – właściwości i zastosowanie. Kiedy używać olejku arganowego?

Olejek arganowy jest nazywany złotem Maroka. Nazwa ta nawiązuje do miejsca, z którego jest sprowadzany oraz jego pięknego koloru i cudownych właściwości. Stosowany może być na wiele sposobów i w wielu dziedzinach życia, choć największą popularność zdobył w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Olejek arganowy coraz większe uznanie zyskuje również w przemyśle farmaceutycznym. Kiedy dokładnie warto używać olejek arganowy? Jakie są jego właściwości?

Artykuł rekomendowany przez:
Olejek arganowy

Drogocenny olejek arganowy

Właściwości olejku arganowego są niesamowite, ale na jego niezwykłość wpływa także to, że jedynym miejscem na ziemi, w którym rośnie drzewo arganowe, jest Maroko. Rzadkość ta wpłynęła na wpisanie lasu arganowego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Drzewa arganowe obradzają dopiero po parunastu latach, a wytworzenie około 1 litra olejku arganowego jest możliwe po zebraniu plonów z około 7 drzew. Praca przy tłoczeniu oleju jest ciężka i czasochłonna, stąd dość wysoka cena, którą musimy zapłacić za olejek arganowy.

Olejek arganowy – na co stosować?

W przemyśle kosmetycznym olejek sprawdza się wyśmienicie. Dzięki zawartości witaminy A, witaminy E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, polecany jest między innymi do: 

Olejek arganowy na włosy

Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się olejowanie włosów. Dzięki cudownym właściwościom różnych olei, włosy stają się po takim zabiegu miękkie i lśniące. W tym zabiegu używa się również olejku arganowego. 

Wyróżnia się wiele metod olejowania włosów, a specjaliści polecają spróbować ich wszystkich, aby sprawdzić, która najbardziej odpowiada nam i naszym włosom. Każda z tych metod wymaga owinięcia głowy ręcznikiem i pozostawienie „olejowej maski” na dłuższy czas (nawet na całą noc), aby wszystkie cenne substancje mogły przeniknąć do włosa. Najpopularniejsze metody olejowania włosów, to:

  • olejowanie włosów na sucho – polega na nakładaniu na suche włosy, wcześniej rozgrzanego w dłoniach, oleju. Należy to robić warstwowo i uważać, aby nie przesadzić z ilością, ponieważ w tej metodzie problematyczne może być dokładne umycie włosów z nadmiaru oleju;
  • olejowanie mgiełką – w tej metodzie do wody dodaje się ok. jedną łyżkę oleju. Tak przygotowaną mieszanką spryskuje się całą powierzchnię włosów  (do całej mikstury można również dodać np. aloes);
  • olejowanie na mokro – polega na nałożeniu olejku na wilgotne włosy, odsączone wcześniej ręcznikiem (tuż po umyciu).

Olejek arganowy na paznokcie

Stosowanie olejku arganowego korzystnie wpływa na porost i wzmocnienie paznokci. Najprostszym sposobem jego użycia jest wmasowanie w dłonie i w paznokcie olejku arganowego, a następnie zostawienie go na minimum pół godziny. Olejek wchłania się i odżywia paznokcie. Stosowany regularnie potrafi zdziałać cuda i zastąpić niejedną drogeryjną odżywkę.

Jedzenie a olejek arganowy

Olejek arganowy używany jest również w przemyśle spożywczym. Ma on odrobinę ciemniejszą barwę, niż ten używany w celach kosmetycznych. Oprócz walorów smakowych (posiada lekko orzechowy smak), stosowany regularnie wykazuje szereg pozytywnych działań, np.:

Olejek arganowy można stosować w kuchni jako dressing lub dodatek do potraw (dodać należy go do przygotowanego dania bezpośrednio przed podaniem na stół). Jego dodatek do potrawy ma nadawać jej lekki smak. Stosowany regularnie, nawet w małych ilościach, wpływa korzystnie na stan zdrowia.

Olejek arganowy – preparaty

Opisywany w tym tekście olejek arganowy można znaleźć w wielu kosmetykach lub zakupić w formie płynnej. Na rynku dostępny jest m.in. ETJA Naturalny Olej arganowy BIO, Olej Arganowy 100% Argania, Olej arganowy KEJANIDA Krem odżywczo-regenerujący olejek arganowyBORN TO BIO Szampon odżywczy z olejem arganowym, ECO ARGAN BODY SCRUB Peeling do ciała z Olejkiem Arganowym i wiele innych.

Dostępność poszukiwanych preparatów w aptece sprawdzisz w łatwy sposób za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Kiedy nie należy stosować olejku arganowego?

Nie wymienia się konkretnych przeciwwskazań do zewnętrznego stosowania olejku arganowego. Jeśli jednak chcesz zacząć stosować go jako dodatek w kuchni, ale masz jakiekolwiek wątpliwości, spytaj swojego lekarza, dietetyka lub farmaceutę o ten produkt.

Zawartość olejku arganowego w produkcie

Ze względu na to, że olejek arganowy ma naprawdę cudowne właściwości i swoje zastosowanie znajduje w wielu gałęziach handlowych, na rynku możemy znaleźć różne oleje i olejki arganowe. Zawsze należy zwracać uwagę na jego pochodzenie oraz to, czy wybrany produkt posiada specjalny certyfikaty. Niejednokrotnie preparaty nazywane olejkiem arganowym są w rzeczywistości wieloolejowymi produktami o niewielkiej domieszce olejku arganowego.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Porady

Więcej artykułów