Maść majerankowa – właściwości i przeznaczenie. Kiedy warto stosować maść majerankową?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-09 17:24
Maść majerankowa

Maść majerankowa jest lekiem roślinnym, który znaleźć możemy w większości ogólnodostępnych aptek. To jeden z preparatów prostym składzie, ale szerokich właściwościach i powszechnym zastosowaniu. Do jej substancji aktywnych należy ekstrakt z ziela majeranku, mający przede wszystkim silne działanie przeciwbakteryjne. Jakie właściwości posiada maść majerankowa? W jakich dolegliwościach znalazła ona swoje zastosowanie i kiedy warto ją stosować?

Jak działa i czym jest maść majerankowa?

W skład maści majerankowej wchodzi ekstrakt z ziela majeranku, który stanowi substancję czynną i leczniczą w tym preparacie. Poza składnikiem aktywnym, w maści występuje również alkohol pełniący rolę ekstrahenta i wazelina, która jest podłożem dla wyciągu majeranku i pełni rolę substancji pomocniczej. Ekstrakt z majeranku występujący w maści majerankowej, wykazuje głównie działanie przeciwbakteryjne. Ponadto, olejki eteryczne pochodzące z majeranku i zawarte w maści, działają antyseptycznie, ściągająco i przeciwzapalnie. Maść majerankowa (łac. Majoranae unguentum) to lek roślinny przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego.

Maść majerankowa – zastosowanie

Maść majerankowa stosowana jest głównie w stanach zapalnych błony śluzowej nosa. Szczególnie często stosuje się ją w przeziębieniach (przy nieżycie nosa) u małych dzieci, ze względu na jej naturalny skład. Dzięki właściwościom ściągającym, poprawia drożność przewodów nosowych i powoduje znacznie zmniejszenie stanu zapalnego skóry i błony śluzowej nosa. Ponadto uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Maść majerankowa może być z powodzeniem stosowana przy uciążliwym katarze zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Maść majerankowa u niemowląt i małych dzieci

Maść majerankowa często stosowana jest u niemowląt i małych dzieci. Można nawet powiedzieć, iż w wielu przypadkach jest pierwszym wyborem większości mam. Poprzez swój delikatny i naturalny skład, wydaje się być dobrym sposobem na walkę z nieżytem nosa u najmłodszych. Katar u niemowląt jest bardzo uciążliwą dolegliwością, gdyż często powoduje znaczne problemy z oddychaniem. Przed zastosowaniem maści majerankowej należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż często preparaty te, zalecane są dopiero u dzieci powyżej 1. lub nawet 3. roku życia. Problem uciążliwego kataru niemowląt zawsze najlepiej omówić z lekarzem prowadzącym, pediatrą lub farmaceutą. Specjalista doradzi bowiem, czy maść majerankowa jest w danym przypadku najlepszym wyborem oraz przekaże informacje na temat prawidłowego stosowania wybranego preparatu.

WAŻNE!

Przed posmarowaniem zewnętrznych części nosa dziecka, warto się upewnić czy nie posiada ono nadwrażliwości na jakikolwiek składnik tego preparatu.

Przeciwwskazania do stosowania maści majerankowej

Maść majerankowa charakteryzuje się bardzo prostym i naturalnym składem. Im prostszy skład, tym zazwyczaj mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych. Pomimo to maści majerankowej nie powinny stosować osoby z nadwrażliwością na którykolwiek składnik leku. Dodatkowo maści tej nie należy używać w ostrych stanach zapalnych skóry, na uszkodzoną skórę oraz u dzieci poniżej pierwszego roku życia. 

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przed zastosowaniem leku powinny zasięgnąć porady lekarza prowadzącego lub farmaceuty.

W jaki sposób należy stosować maść majerankową?

Maść majerankowa przeznaczona jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Niewielką ilość preparatu należy rozprowadzić wokół otworów nosowych – palcem wskazującym lub wacikiem kosmetycznym. Warto jednak pamiętać, aby maść nie dostała się do wnętrza jamy nosowej, ponieważ jej podłoże może zaburzać pracę aparatu rzęskowego błony śluzowej nosa. Ponadto należy unikać bezpośredniego kontaktu maści z oczami. Aby uzyskać oczekiwany efekt terapeutycnzy, okolice nosa należy smarować maścią majerankową od 2 do około 4 razy na dobę.

Maść majerankowa w aptece

Maść majerankowa to lek dostępny bez recepty w większości ogólnodostępnych aptek. Wiele firm zajmuje się produkcją maści majerankowej, dlatego na rynku znajduje się wiele takich preparatów, np. Maść majerankowa, Maść majerankowa Aflofarm, Maść majerankowa Amara, Maść majerankowa Gemi, Maść majerankowa Hasco, Maść majerankowa Apteo Med. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz z łatwością sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów