Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Mężczyzna chrapie podczas snu, może cierpieć na obturacyjny bezdech senny.

Obturacyjny bezdech senny i wiążące się z nim zagrożenia

Sen jest stanem czynnościowym, który wprowadza nasze ciało w bezruch oraz wycisza świadomość, pozwalając na odpoczynek i regenerację. Pełny, niezachwiany niczym sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Czasami dochodzi jednak do różnych zaburzeń sennych, prowadzących do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do schorzeń związanych ze snem zalicza się m.in. obturacyjny bezdech senny. Jak rozpoznać oraz jak leczyć to schorzenie?

Rysunkowe ramię z widocznym implantem antykoncepcyjnym.

Implant antykoncepcyjny - skuteczność i działanie. Jakie są wady i zalety tej formy antykoncepcji?

Dobór właściwej metody antykoncepcji to kwestia niezwykle istotne nie tylko z uwagi na skuteczność czy wygodę stosowania, ale również z punktu widzenia wpływu na zdrowie kobiety. Jedną z nowoczesnych metod antykoncepcji jest implant antykoncepcyjny, zakładany na określony czas przez ginekologa. Jak działa implant antykoncepcyjny? Jakie są wady oraz zalety stosowania tej formy antykoncepcji?

Model 3D bakterii Escherichia coli.

Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) – objawy zakażenia, leczenie, profilaktyka

Do rodzaju Escherichia należy gatunek bakterii Escherichia coli, który występuje w przewodzie pokarmowym, a także w różnych innych środowiskach. Większość bakterii z tego gatunku jest pożyteczna, jednak wyróżnia się też szczepy chorobotwórcze dla człowieka, które mogą stanowić przyczynę wielu chorób. Jakie są objawy zakażenia pałeczką okrężnicy? Jak przebiega leczenie i profilaktyka w wyniku zakażenia się Escherichią coli?

Znak drogowy z napisem

Kim jest psychoterapeuta?

Często określenia psycholog i psychoterapeuta bywają stosowane zamiennie jako swoje synonimy. Tymczasem te terminy różnią się między sobą znaczeniem. Psycholog to absolwent psychologii, który uzyskał tytuł magistra. Posiada on uprawnienia do udzielania porad psychologicznych, przeprowadzania testów psychologicznych czy wystawiania opinii. Samo ukończenie studiów psychologicznych nie pozwala na prowadzenie psychoterapii. Nie każdy psychoterapeuta jest też magistrem psychologii, mógł bowiem ukończyć medycynę, resocjalizację czy pedagogikę. Kim jest psychoterapeuta i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Biała buteleczka i białe tabletki ułożone w kształt znaku zapytania.

GIF sporządził listy brakujących leków dla lekarzy i farmaceutów

Kilka dni temu media obiegła informacja na temat list brakujących leków, sporządzonych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny dla farmaceutów oraz pracowników ochrony zdrowia wystawiających recepty. Wykazy te stworzono m.in. po to, aby uniknąć sytuacji, gdy lekarz wystawia pacjentowi receptę na lek, którego dostępność w aptekach jest ograniczona i realizacja recepty okazuje się utrudniona, a wielu przypadkach niemożliwa. Jak przedstawione przez GIF dane mają się do danych dostępnych w serwisie KtoMaLek.pl?

Kobieta trzyma w dłoni kapsułkę suplementu, w drugiej ma szklankę wody.

Witaminy dla kobiet po czterdziestce – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W związku z tym, że poza pewnymi wyjątkami (niektóre witaminy) człowiek nie jest w stanie ich sobie samodzielnie produkować, muszą być dostarczane stosownie do potrzeb organizmu wraz z dietą. W stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały można sięgnąć po gotowe suplementy diety dla kobiet, które dostarczą organizmowi niezbędnych mu składników mineralnych . Jak wybrać odpowiedni zestaw witamin i składników minerałów dla kobiet po czterdziestce? Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając kompleks witamin i składników mineralnych? Podpowiadamy!

Kobieta zażywa tabletkę aspiryny (kwasu acetylosalicylowego), którą popije szklanką wody.

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Aspiryna, powszechnie znana jako kwas acetylosalicylowy, jest jednym z najczęściej kupowanych środków przeciwbólowych na świecie od około 120 lat. O popularności aspiryny świadczy fakt, iż została ona wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako najczęściej wybierany przez pacjentów lek w celu zwalczenia bólu. Kiedy można zastosować kwas acetylosalicylowy oraz jakie ma właściwości? Kto powinien aspiryny unikać oraz na jakie skutki uboczne może skarżyć się stosujący ją pacjent? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Szuwary tataraku zwyczajnego z widocznymi kwiatostanami.

Tatarak zwyczajny - właściwości zdrowotne i zastosowania

Mokradła to bardzo zróżnicowany i dość powszechnie spotykany ekosystem. Mimo mnogości różnego rodzaju roślin, które możemy tam spotkać, tylko garstka jest wykorzystywana leczniczo. Jednym z gatunków, który zawędrował z mokradeł do dzisiejszej medycyny jest tatarak zwyczajny. Jakie właściwości prozdrowotne ma tatarak zwyczajny? W jakich schorzeniach możemy go zastosować? Jakie możemy wyróżnić przetwory z tataraku?

Kobieta układa dłonie w kształt serca na tle zachodzącego słońca.

Witamina D3 - do czego jest nam potrzebna?

Organiczny związek chemiczny nazywany cholekalcyferolem jest powszechnie znany jako witamina D3. Występuje naturalnie w organizmach zwierzęcych, a człowiek może go wytwarzać w wyniku przekształcania cholesterolu. Bez tego związku ludzkie ciało nie byłoby w stanie poprawnie funkcjonować. Podczas jesiennych i zimowych miesięcy często można odczuć skutki niedoboru witaminy D3 — jest to moment, w którym warto sięgnąć po odpowiednią suplementację.

Napompowany balonik w kształcie żołądka, symbolizujący wzdęcia brzucha.

Wzdęcia brzucha - najczęstsze przyczyny. Skuteczne sposoby na wzdęcia i gazy

W obecnych czasach pośpiech towarzyszy nam wszędzie. Ilość obowiązków w życiu codziennym często jest przytłaczająca, co powoduje, że nie mamy wystarczająco czasu nawet na podstawowe czynności, takie jak spokojne zjedzenie posiłku czy aktywność fizyczną. Dość często powoduje to nieprzyjemne uczucie wzdęcia w jamie brzusznej, co w znaczący sposób utrudnia swobodne funkcjonowanie. Jak temu zapobiec i w jaki sposób radzić sobie z wzdęciami brzucha?

Kobieta zakrapla oko kroplami z ektoiną.

Ektoina - właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Ektoina jest aminokwasem naturalnego pochodzenia, który jest produkowany przez bakterie w odpowiedzi na ekstremalnie trudne warunki środowiskowe. Zdolność ektoiny do gromadzenia cząsteczek wody wewnątrz komórek bakterii pozwala na ich przetrwanie w warunkach wysokiego zasolenia czy temperatury. Jakie jeszcze właściwości posiada ektoina i jakie ma obecnie znaczenie w medycynie? Czy stosowanie ektoiny może powodować skutki uboczne?

Rysunkowy przekrój ludzkiej głowy z widocznym mózgiem, w tle linia izoelektryczna.

Wylew (udar krwotoczny) - objawy, czynniki ryzyka, leczenie

W Polsce odsetek osób, u których występuje udar jest bardzo wysoki. Choć większość z nich stanowią udary niedokrwienne (spowodowane zamknięciem światła naczynia), udary krwotoczne, czyli wylewy są równie niebezpieczne i wymagają pilnej interwencji lekarskiej. Szybkie udzielenie pomocy jest bardzo ważne i wciąż niestety problematyczne. Pacjenci zbyt późno trafiają do szpitala, co wiąże się z występowaniem nieodwracalnych skutków udaru, prowadzących do trwałej niesprawności, a w cięższych przypadkach również do śmierci. Jakie objawy daje udar? Jak wygląda leczenie wylewu?

Kobieta z widocznymi zmianami trądzikowymi na twarzy.

Izotretyonina - właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Trądzik młodzieńczy należy do najczęściej występujących chorób skóry u pacjentów w wieku dojrzewania. Zmiany te są wynikiem zwiększonej produkcji łoju, zaburzeń złuszczania naskórka oraz kolonizacji przez bakterie Cutibacterium acnes, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Izotretynoina podawana doustnie i miejscowo cechuje się wysoką skutecznością w leczeniu trądziku. Czy warto rozważyć terapię tym retinoidem? Jakie są możliwe działania niepożądane i kiedy nie należy jej stosować?

Kobieta nakłada maść na opryszczkę na ustach.

Opryszczka na ustach - jak się jej pozbyć? Maść na opryszczkę oraz inne, skuteczne sposoby

Opryszczka wargowa jest popularnym schorzeniem, które najczęściej ma łagodny przebieg i zwykle nie wymaga leczenia. Ze względów kosmetycznych, oraz aby zmniejszyć objawy takie jak świąd i pieczenie, stosuje się leki miejscowe i doustne. Szczególnie chętnie pacjenci sięgają po maść na opryszczkę. Czy da się szybko pozbyć opryszczki i dlaczego maść z antybiotykiem nie jest najlepszym rozwiązaniem?

Kobieta trzyma w ręce bidon na wodę.

Kolagen do picia – czy faktycznie poprawia jędrność i elastyczność skóry?

O kolagenie mówi się naprawdę wiele. Właściwie nie ma osoby interesującej się naturalną pielęgnacją, która by go nie znała. Jednak większość polecanych produktów z kolagenem to kosmetyki. Kremy, mleczka i balsamy, które mają poprawić jędrność skóry. Prawda jednak jest taka, że kolagen jest białkiem wchodzącym w skład komórek skóry i dodany do kosmetyku nie ma prawa zadziałać na jej powierzchni. Chcesz zobaczyć prawdziwe efekty? Sięgnij po kolagen do picia. Najlepiej przyswajalną formę przez organizm. Dlaczego? Sprawdź!

Kobieta podczas badania okulistycznego.

Jak przygotować się do laserowej korekcji wzroku?

Od lat nosisz okulary lub soczewki kontaktowe i w końcu chcesz to zmienić? Nowoczesnym rozwiązaniem, które pozwoli Ci zapomnieć o dotychczasowych problemach z wyraźnym widzeniem jest laserowa korekcja wzroku! Nie pozwól, by krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm w czymkolwiek Cię ograniczały. Przywróć pełną ostrość widzenia i przekonaj się, że jeden zabieg wystarczy do radykalnej zmiany jakości życia. Jak przygotować się do laserowej korekcji wzroku?

Kobieta ma zakładany stabilizator nadgarstka.

Czym jest i kiedy warto sięgnąć po stabilizator nadgarstka?

“Łódka płynie, księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci…” to początek wierszyka, który ułatwia zapamiętanie nazw kości składających się na nadgarstek. A jest co zapamiętywać, ponieważ jest ich aż 8! Tak złożona część kończyny górnej pozwala na połączenie kości przedramienia z kośćmi śródręcza, a tym samym umożliwia wykonywanie wielu złożonych ruchów w ich obrębie. Funkcjonalność nadgarstka można jednak bardzo łatwo utracić — wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do jego uszkodzenia. Z pomocą przyjdzie odpowiednio dobrany stabilizator nadgarstka.

Kora dębu w czarnej miseczce.

Kora dębu - kiedy może pomóc? Jak zaparzyć napar z kory dębu?

Kora dębu jest roślinnym surowcem o właściwościach leczniczych i długoletniej tradycji stosowania. Na skalę przemysłową pozyskuje się ją z młodych pni i gałązek na dębowych plantacjach. Kora dębu posiada szereg związków aktywnych, a wśród nich najważniejsze są garbniki, które decydują o jej działaniu ściągającym. Ponadto kora dębu działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Napary i odwary z kory dębu są stosowane przede wszystkim zewnętrznie, a szczególnie w leczeniu hemoroidów.