Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kwitnące kwiaty nasturcji oraz jej intensywnie zielone liście.

Nasturcja - właściwości zdrowotne. Jak stosować nasturcję?

Kwiaty nasturcji kwitną wiosną i latem, ciesząc nasze oczy bogactwem żółto-pomarańczowych barw, przeplatanych zielenią liści. Ze względu na swoje walory estetyczne nasturcja jest popularną rośliną ozdobną w polskich ogrodach. Mało kto jednak wie, że zarówno kwiaty, jak i liście i owoce nasturcji są jadalne, a do tego zawierają w sobie liczne składniki korzystne dla naszego zdrowia. Jak można włączyć nasturcję do codziennego jadłospisu?

Kobieta pociera oczy, cierpi na alergiczne zapalenie spojówek.

Jak objawia się alergiczne zapalenie spojówek? Przyczyny, metody leczenia

Choroby alergiczne dotyczą nawet 30% Polaków, głównie mieszkańców większych miast. Przyczyną uciążliwych objawów alergii są przede wszystkim pyłki roślin, które w okresie wiosennym i letnim są przyczyną alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek. Ta druga dolegliwość objawia się silnym swędzeniem i łzawieniem oczu, a także obrzękiem. Jak można skutecznie walczyć z zapaleniem spojówek wywołanym ekspozycją na alergen?

Kobieta trzyma w ramionach niemowlę, które cierpi z powodu męczącego refluksu.

Refluks u niemowląt - przyczyny, objawy, leczenie

Przyjście na świat dziecka jest ogromnym wydarzeniem dla rodziców. Jego bezpieczeństwo i zdrowie jest dla nich najważniejsze, a nawet najmniejsze problemy, sygnalizowane przez dziecko poprzez płacz czy drażliwość, są dla rodziców sygnałem alarmowym, aby jak najszybciej pomóc maluszkowi. Wśród najczęstszych dolegliwości, które dotykają niemowlęta wymienić można między innymi refluks. Kiedy się go rozpoznaje oraz jak go leczyć?

Model 3D ludzkiego jelita, podświetlony na czerwono, co sugeruje chorobę.

Choroba Hirschsprunga - przyczyny, objawy, leczenie

W trakcie życia płodowego może niestety dojść do niewłaściwego rozwinięcia się któregoś obszaru ciała. Często jest to spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi. Jednym z takich defektów jest choroba Hirschsprunga, czyli schorzenie polegające na nieprawidłowym unerwieniu jelita grubego, a w szczególności jego końcowego odcinka. Jakie są przyczyny rozwoju choroby Hirschsprunga? W jaki sposób się ona objawia i jak wygląda leczenie?

Model molekuły glukagonu w 3D.

Glukagon - działanie hormonu, niedobór, badanie

Glukagon jest jednym z hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Jest on wytwarzany i uwalniany przez komórki alfa trzustki, a jego główne działanie polega na podwyższeniu poziomu cukru we krwi, np. w momencie hipoglikemii, która może pojawić się u osób ze źle kontrolowaną cukrzycą. Jak dokładnie działa glukagon oraz kiedy należy wykonać badanie poziomu glukagonu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.