Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Nadciśnienie a dieta. Co jeść przy nadciśnieniu?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-10-07 16:41
Nadciśnienie dieta

Nadciśnienie tętnicze to jedno z najczęściej występujących schorzeń. Uważa się, że już co 3 osoba zmaga się z tą chorobą. O nadciśnieniu możemy mówić, gdy 3 krotny pomiar ciśnienia krwi w różnym czasie będzie wyższy niż 140/90 mm Hg. Jak powinna wyglądać dieta osób zmagających się z nadciśnieniem? Jakie produkty są rekomendowane, a których należy unikać w walce z podwyższonym ciśnieniem?

Metody stosowane do wykrywania nadciśnienia

Najprostszą i bardzo skuteczną metodą jest regularny pomiar ciśnienia. Powinniśmy wykonywać go co najmniej raz w roku! Jednorazowy podwyższony wynik nie musi świadczyć o rozwijającej się chorobie, ale już jest sygnałem ostrzegawczym. Kiedy incydent z podwyższonym wynikiem ciśnienia będzie się powtarzać, warto poddać się badaniu 24 godzinnemu (badanie Holtera).

Nadciśnienie - znaki ostrzegawcze

Nadciśnienie może przebiegać skrycie, dlatego tak ważny jest regularny pomiar ciśnienia. Zaniepokoić nas mogą między innymi:

 • częste bóle głowy;
 • zwiększona potliwość;
 • zaczerwieniona skóra twarzy i szyi.

Przyczyny nadciśnienia

Nadciśnienie często rozwija się samoistnie jako efekt działania różnych czynników środowiskowych - nazywane jest wówczas nadciśnieniem pierwotnym. Niewłaściwa dieta, palenie papierosów czy nadwaga - predysponują do rozwoju tej choroby. Nadciśnienie wtórne często jest następstwem poważnych chorób - na przykład choroby nerek. 

Normy ciśnienia tętniczego

Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego wynosi 120–129/80–84 mm Hg. O nadciśnieniu mówimy, gdy ciśnienie skurczowe jest na poziomie 130–139 mm Hg oraz ciśnienie rozkurczowe 85–89 mm Hg.

Prawidłowa dieta pierwszym krokiem w leczeniu nadciśnienia

Aby prawidłowo zadbać o siebie w walce z nadciśnieniem tętniczym, należy pamiętać o kilku zasadach:

 • zadbaj o odpowiednią dietę - rezygnacja z tłustych, słonych posiłków to podstawa;
 • staraj się utrzymać należną masę ciała - nadwaga lub otyłość obciążają układ krążenia;
 • zrezygnuj z palenia papierosów oraz picia alkoholu;
 • w zdrowym ciele zdrowy duch! - nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej;
 • zwiększ podaż potasu - powoduje on obniżenie ciśnienia krwi. Znaleźć go można również w preparatach dostępnych w aptekach np.: Olimp Potas, Potas 320 mg Activlab Pharma, Now Foods Potas 99 mg (GLUKONIAN POTASU).

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy można sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.

Dieta DASH - najczęściej rekomendowana dieta przy nadciśnieniu

Dieta DASH jest najczęściej rekomendowanym przez kardiologów modelem żywienia w walce z nadciśnieniem. Została ona stworzona dzięki badaniu DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych. Polegało ono na modyfikacji diety podstawowej i notowaniu różnicy w pomiarach ciśnienia krwi u osób poddanych testom. Dzięki przeprowadzonemu badaniu, dieta DASH dała bardzo pozytywne rezultaty. Odnotowano obniżenie ciśnienia skurczowego średnio o 6 mm Hg, a rozkurczowego o ok 3 mm Hg.

Korzyści płynące ze stosowania diety DASH

Dieta DASH zaliczana jest do jednych z najzdrowszych diet na świecie. Charakteryzuje się wieloma korzyściami, do których przede wszystkim zalicza się skuteczną walkę z wysokim ciśnieniem poprzez obniżanie jego wartości. Ponadto, stosowanie tego modelu żywienia znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz wywiera korzystny wpływ na prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Dieta DASH polecana jest nie tylko osobom chorującym na nadciśnienie, ale również tym, którzy chcą uchronić się przed jego rozwojem.

Zalecenia diety DASH

W jadłospisie osób stosujących dietę DASH należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • W diecie tej postaw na produkty niskotłuszczowe - zastąp pełnotłuste produkty mleczne - niskotłuszczowymi, a tłuste mięsa gatunkami chudszymi. Tłuszcze powinny stanowić maksymalnie 27% dziennej wartości kalorycznej.
 • Sięgaj po ryby o niskiej zawartości tłuszczu. Do zalecanych sposobów obróbki termicznej należy pieczenie lub gotowanie na parze. Zrezygnuj ze smażenia. 
 • Dziennie zjadaj 5 porcji warzyw i owoców. Są one źródłem cennych witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Dietę wzbogać orzechami i nasionami, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez oraz potas.
 • Sięgaj po produkty pełnoziarniste. Są one doskonałym źródłem błonnika pokarmowego i składników mineralnych. 
 • Zrezygnuj ze słodkich napojów - są źródłem cukrów prostych, które dostarczają zbędnych kalorii w diecie.
 • Ograniczeniu podlega przede wszystkim sól! Dziennie nie spożywaj jej więcej niż 4g - odpowiada to ok ¾ małej łyżeczki. 

UWAGA!

Należy pamiętać, że sól znajduje się w wielu produktach spożywczych. Dzienną normę pokrywamy spożywając np. chleb czy szynkę. W związku z tym, zaleca się całkowitą rezygnację z dosalania potraw.

Nadciśnienie jest chorobą znacznie obciążającą serce i cały układ krwionośny. Zmiana stylu życia to pierwszy krok do walki z nadciśnieniem, który może znacznie opóźnić wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Aktywność fizyczna oraz zdrowa i rozsądna dieta są bardzo istotnymi elementami terapeutycznymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów