Naproksen - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Na rynku obecnych jest całe mnóstwo preparatów leczniczych z substancjami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mało tego, coraz więcej z nich jest dostępnych bez recepty. Jedną z takich substancji jest naproksen. Jakie są wskazania do stosowania naproksenu? Kiedy nie powinniśmy po niego sięgać? Jakie może powodować skutki uboczne?
Naproksen – co to jest?
Naproksen jest substancją zaliczaną do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jego struktura chemiczna jest charakterystyczna dla pochodnych kwasu propionowego. Został on dopuszczony do lecznictwa w latach 70-tych XX wieku.
Naproksen - właściwości
Naproksen wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także przeciwgorączkowe. Mechanizm działania tego leku opiera się w głównej mierze na hamowaniu dwóch enzymów:
- cyklooksygenazy 1, która bywa również nazywana cyklooksygenazą konstytutywną. Enzym ten odpowiada za syntezę prostaglandyn o działaniu fizjologicznym;
- cyklooksygenazy 2, zwanej również indukowaną. Jest ona odpowiedzialna za wydzielanie prostaglandyn prozapalnych, działających w miejscu objętym stanem zapalnym.
Co więcej, naproksen hamuje działanie innych mediatorów stanu zapalnego, a także uwalnianie enzymów proteolitycznych i migrację leukocytów w miejsce stanu zapalnego.
Warto również pamiętać, że naproksen hamuje dodatkowo agregację płytek krwi - efekt ten jest słabszy i krótszy niż w przypadku kwasu acetylosalicylowego.
Naproksen - zastosowanie
Naproksen jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny znalazł zastosowanie w terapii:
- wszelkiej maści stanów zapalnych - dotyczy to zarówno chorób ostrych, jak i przewlekłych (np. RZS, choroby zwyrodnieniowe stawów, zapalenia stawów i kaletek stawowych);
- dny moczanowej - można go zastosować w przypadku wystąpienia ostrego napadu dny moczanowej;
- bólu - jest on stosowany do zwalczania bólu o słabym lub umiarkowanym nasileniu, np. w przypadku bólu pleców, głowy czy podczas bolesnej miesiączki u kobiet;
- gorączki.
Jedną z zalet naproksenu jest mnogość dróg podania preparatów z tym składnikiem aktywnym. Może on być stosowany zarówno doustnie, doodbytniczo, a także na powierzchnię skóry - w postaci kremów, maści czy żeli.
W przypadku zastosowania miejscowego, w porównaniu z podaniem ogólnoustrojowych, można dodatkowo zaobserwować zmniejszone ryzyko wystąpienia różnego rodzaju działań niepożądanych.
Naproksen – przeciwwskazania
Niestety, kategoria OTC (ang. over the counter, czyli lek dostępny bez recepty) nie oznacza, że zawsze możemy stosować preparaty zawierające w swoim składzie naproksen.
Głównym przeciwwskazaniem do jego stosowania jest uczulenie na jakiekolwiek salicylany - wówczas może dojść do wystąpienia astmy salicylowej, alergicznego nieżytu nosa czy też rozwoju polipów w nosie. Naproksen nie jest również wskazany u osób cierpiących na różnego rodzaju krwawienia z przewodu pokarmowego, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Jest to spowodowane hamowaniem przez naproksen produkcji prostaglandyn, które mają działanie ochronne na błonę śluzową żołądka i reszty przewodu pokarmowego.
Co więcej, szczególną ostrożność powinny zachować osoby, u których stwierdzono niewydolność wątroby lub nerek, a także osoby z powikłaniami kardiologicznymi (np. nadciśnieniem tętniczym), cukrzycą, hiperlipidemią, astmą oskrzelową. Ostrożnie po naproksen powinni sięgać również pacjenci z chorobami o podłożu alergicznym.
Naproksen – skutki uboczne
Jak każdy lek dostępny na rynku, także stosowanie naproksenu może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Do najczęstszych działań niepożądanych możemy zaliczyć:
- ze strony przewodu pokarmowego:
- objawy ogólne:
- bóle i zawroty głowy,
- duszności,
- obrzęki,
- kołatania serca,
- upośledzenie czynności nerek.
Przedawkowanie naproksenu
Niewłaściwe stosowanie preparatów z naproksenem - w zbyt dużych dawkach lub ze zbyt dużą częstotliwością - może doprowadzić do przedawkowała. Wówczas możemy zaobserwować wystąpienie:
- senności,
- niestrawności,
- wymiotów,
- zaburzeń dyspeptycznych.
Niestety, na chwilę obecną nie ma antidotum na zatrucie naproksenem. Najczęściej w przypadku zatrucia stosuje się węgiel aktywowany i płukanie żołądka.
Dostępność preparatów zawierających w swoim składzie naproksen możesz w łatwy sposób sprawdzić przy pomocy portalu KtoMaLek.pl.
Bibliografia:
- Naproksen. Medycyna Praktyczna. Baza leków. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=593. (Dostęp: 12.2022)
- Naproksen (sól sodowa naproksenu)(Opis profesjonalny). Medycyna Praktyczna. Baza leków. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4061. (Dostęp: 12.2022).
- Naproxen 500 Hasco tabletki - działanie, dawkowanie, cena, refundacja. Medycyna Praktyczna. Baza leków. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/68652,Naproxen-500-Hasco-tabletki. (Dostęp: 12.2022).
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.