Polip w nosie - objawy i leczenie. Jak usunąć polipy z nosa?
Polipy w nosie są bezbolesnymi zmianami nienowotworowymi, wywodzącymi się z błony śluzowej przewodów nosowych i zatok przynosowych. Mimo iż w początkowych etapach nie dają żadnych objawów, z czasem mogą zmniejszać komfort życia pacjenta. Czy da się wyleczyć polipy i czy operacja to jedyne wyjście?
Objawy polipa w nosie
Polipy nosa są zmianami rozrostowymi błony śluzowej, która wyściela przewody nosowe i zatoki przynosowe. Pojedyncze narośla najczęściej przyjmują kształt kropli, choć mogą występować też gromadnie. Prawie zawsze rozwijają się obustronnie. Polipy mają charakter nienowotworowy i nie powodują objawów bólowych, dlatego pacjenci przed długi czas pozostają nieświadomi ich istnienia.
Nasilenie objawów może wynikać z powiększających się rozmiarów polipów lub ich umiejscowienia. Wtedy symptomami mogą okazać się:
- często nawracające infekcje górnych dróg oddechowych;
- niedrożność nosa i katar;
- mowa nosowa;
- zaburzenia węchu;
- wydzielina ściekająca po tylnej ścianie gardła;
- bezdechy nocne;
- chrapanie.
Czy polip w nosie jest groźny?
Polipy w nosie nie są niebezpiecznymi zmianami, ale powodują obniżenie jakości życia poprzez zwiększenie częstotliwości występowania przewlekłego zapalenia zatok oraz infekcji górnych dróg oddechowych. Dodatkowo mogą powodować znaczny dyskomfort u osób aktywnych fizycznie, ze względu na zmieniony, a nawet ograniczony przepływ powietrza przez nos, wpływając tym samym na zmniejszenie wydolności. Polipy znacznych rozmiarów zwiększają także ryzyko występowania bezdechu sennego, co u niektórych chorych może prowadzić do poważniejszych powikłań, m.in. nadciśnienia i zaburzeń rytmu serca.
Jak diagnozuje się polipy w nosie?
Po zauważeniu niepokojących objawów warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. W razie potrzeby wystawi on skierowanie do laryngologa.
Konsultacja lekarska polega na zebraniu odpowiedniego wywiadu oraz badania laryngologicznego, w tym w pierwszej kolejności rynoskopii przedniej i tylnej. Jest to badanie nieinwazyjne, polegające na oglądaniu jamy nosowej oraz części nosowej gardła za pomocą wziernika.
Diagnostyka polipów nosa może zostać poszerzona o badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa, które umożliwiają ocenę wielkości polipów, a także wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości strukturalnych lub nowotworów. Co więcej, lekarz może zlecić wykonanie testów alergicznych, by sprawdzić czy obserwowany stan zapalny nie jest spowodowany alergią.
Polip w nosie - czy operacja to jedyne wyjście?
Leczenie polipów w dużej mierze zależy od ustalonej przyczyny ich powstania. W wielu przypadkach wystarczające jest leczenie zachowawcze, które może obejmować:
- donosową kurację preparatami sterydowymi, zmniejszającymi obrzęk i katar;
- doustną, krótkotrwałą terapię sterydami, wpływającą na zmniejszenie rozmiarów polipów;
- leki przeciwhistaminowe, skuteczne szczególnie, gdy polipy są spowodowane alergią;
- antybiotykoterapię, jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną;
- terapię odczulającą, gdy polipy są efektem nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy.
Jak wygląda zabieg usunięcia polipów z nosa?
W przypadku, gdy leczenie zachowawcze jest niewystarczające lub gdy polipy mają charakter nawracający, konieczny może okazać się chirurgiczny zabieg usunięcia polipów z nosa, czyli polipektomia.
Obecnie najczęściej wykonywana jest za pomocą endoskopu. Funkcjonalna chirurgia endoskopowa zatok (FESS) jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym i trwa około dwóch godzin. Polipy są wycinane wewnątrznosowo, nie pozostawiając blizn na twarzy. Ponadto podczas operacji można poprawić drożność nosa czy poszerzyć ujście zatok. Rzeczywiste efekty zabiegu nie są odczuwalne od razu, ze względu na przebiegający proces gojenia i początkowo utrudnione oddychanie przez nos.
Wśród zaleceń pooperacyjnych wymienia się m.in. ograniczenie aktywności fizycznej i płukanie zatok izotonicznym roztworem chlorku sodu, stosowanie sterydów donosowych oraz w określonych przypadkach - antybiotyku. Zabieg pozwala na znaczną redukcję objawów związanych z występowaniem polipów, jednak należy pamiętać, że jeśli mają one charakter alergiczny lub są spowodowane czynnikami genetycznymi, istnieje ryzyko nawrotu.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.