Nowa lista leków refundowanych (wrzesień 2019 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-09-03 14:37
Nowa lista leków refundowanych (wrzesień 2019 r.)

Od 1 września 2019 r. obowiązuje nowy, wyczekiwany przez pacjentów wykaz leków refundowanych. Znalazło się na nim sporo nowych preparatów, w tym dla pacjentów onkologicznych i osób z chorobą Fabry’ego. Jakie inne leki znalazły się na liście, a które utraciły dofinansowanie?

Jakie zmiany w refundacji leków?

Zmian na liście refundacyjnej jest sporo i obejmują one sporą grupę pacjentów. Wprawdzie wycofano z niej 29 opakowań produktów leczniczych, jednak w zamian pojawiło się 87 innych. Ponadto finansowania nie utraciła żadna substancja czynna, co oznacza, że pacjenci nadal mają dostęp do zamienników o tym samym działaniu.

Jak prezentują się zmiany w kontekście kosztów, które musi ponieść pacjent? Obniżka cen dotyczy 562 leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, a zmiany przekraczające kwotę 10 zł objęły jedynie 25 z nich. Największa zmiana dotyczy preparatu przeciwwirusowego Valcyte (obniżka o 927,87 zł), pacjent zapłaci jedynie 3,20 zł. Pacjenci zapłacą mniej także za leki na bazie arypiprazolu (Aribit, Apra-swift, Apra, Aripilek), fligrastym (Zarzio), czy solifenacyny (Vesicare 10 mg).

W przypadku części preparatów dopłata pacjenta wzrosła, zmiana ta dotyczy 464 opakowań. Największy wzrost cen (zmiana o ponad 100 zł) dotyczy preparatów Strattera (atomeksyna) i Emend (aprepitant).

Kilka nowych preparatów

Od września refundacją objęto trzy nowe substancje czynne. Dla pacjentów chorujących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc dostępny jest lek, w którym zastosowano kombinację trzech substancji (beklometazon + formoterol + glikopironium) - Trimbow. Na liście pojawił się także przeciwpadaczkowy lek Briviact (briwaracetam) oraz Ezehron Duo (ezetymib + rozuwastatyna) - przeznaczony dla pacjentów zmagających się z hipercholesterolemią pierwotną.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami refundowane będą także:

  • lek dla pacjentów z chorobą Fabrye’go - Fabrazyme (agalzydaza beta);
  • inhalator ciśnieniowy Symbicort (budezonid + formoterol) dla chorych na POChP;
  • pianka Enstilar (betametazon + kalcypotriol) stosowana w leczeniu łuszczycy zwyczajnej;
  • lek Stelara (ustekinumab) - kolejna opcja terapeutyczna dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna;
  • Olumiant (baricytynib) i Xeljanz (tofacytynib) - preparaty stosowane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.
Banner kierujący do listy leków refundowanych.

Nowe leki w terapii raka piersi

Wraz z nowymi decyzjami refundacyjnymi dla pacjentek z rakiem piersi pojawiło się kilka nowych opcji terapeutycznych (w sumie 11). Do wykazu dodano leki Kisqali (rybocyklib) i Ibrance (palbociclib), które stosuje się w leczeniu zaawansowanego raka piersi. W terapii skojarzonego, przedoperacyjnego leczenia raka piersi dostępne są leki Perjeta (pertuzumab) i Herceptin (trastuzumab). 

Ponadto 1 października 2019 r. działalność rozpoczynają ośrodki specjalizujące się w diagnostyce, skoordynowanym leczeniu nowotworów piersi i rehabilitacji - Breast Cancer Units (BCU).

Refundacja leków dla seniorów – co nowego?

Na liście leków dla seniorów nie ma znaczących zmian. W poprzednim wykazie refundacją objęto 1998 leków. Od września lista ta powiększyła się do 2015 opakowań produktów leczniczych (o 17 więcej). Zniknęły 24 opakowania oraz pojawiło się 41 nowych, jednak wszystkie dotychczas dostępne substancje czynnej nadal znajdują się na wykazie. Finansowanie uzyskały dwie nowe substancje:

  • Ezehron Duo (ezetymib + rozuwastatyna);
  • Trimbow (beklometazon + formoterol + glikopironium.

Pełny wykaz leków refundowanych dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-30-sierpnia-2019-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2019-r

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów