Menopauza (klimakterium) - objawy. Kiedy pojawia się menopauza?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-10-23 14:08
starsza kobieta menopauza

Uderzenia gorąca, zlewne poty, problemy ze snem, zmęczenie, problemy z koncentracją, zaburzenia nastroju oraz nieregularne miesiączkowanie to typowe objawy wkraczania w okres menopauzy. Jakie inne dolegliwości mogą mu towarzyszyć? Jak radzić sobie z tymi nieprzyjemnymi objawami? I czy przez menopauzę da się przejść łagodnie?

Kiedy mówimy o menopauzie?

Menopauzę definiuje się jako ostateczne ustanie miesiączkowania, po którym przez kolejne 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie i przy tym nie stwierdzono żadnego patologicznego stanu. Ten nieunikniony etap życia każdej kobiety pojawia się wskutek utraty aktywności pęcherzykowej jajników, które stopniowo zmniejszają ilość produkowanych kobiecych hormonów płciowych - progesteronu i estrogenu, konsekwencją czego jest wystąpienie charakterystycznych i niestety uciążliwych objawów okresu okołomenopauzalnego.

Jak sobie radzić z menopauzą, dowiesz się również z artykułu na https://mederelab.pl/.

Pierwsze oznaki zbliżającej się menopauzy zazwyczaj pojawiają się u kobiet pomiędzy 44.  a 56. rokiem życia, a cały okres przekwitania może trwać od 4 nawet do 10 lat. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy menopauza dotyka już kobiety przed 40. rokiem życia, a nawet i młodsze.

Typowe objawy menopauzy

Dla wielu kobiet okres okołomenopauzalny jest wyjątkowo trudnym czasem. Należy jednak pamiętać o tym, że menopauza to nie choroba, a naturalna, nieunikniona przemiana. Zmiany, które zachodzą w organizmach pań są przez nie często trudne do zaakceptowania, a towarzyszące im objawy znacząco obniżają komfort ich życia.

Do typowych objawów okresu przekwitania należą:

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego - miesiączki stają się coraz bardziej skąpe i pojawiają się nieregularnie;
  • uderzenia gorąca tzw. wary, nocne poty;
  • bóle i zawroty głowy;
  • zmęczenie;
  • problemy z koncentracją; 
  • trudności z zasypianiem, częste budzenie się w nocy, bezsenność;
  • drażliwość, nerwowość, zaburzenia nastroju, uczucie niepokoju;
  • wzrost masy ciała i problemy z utratą zbędnych kilogramów;
  • dysfunkcje seksualne takie jak: suchość pochwy, spadek libido, nawracające infekcje intymne spowodowane suchością pochwy oraz problemy z nietrzymaniem moczu, szczególnie w przypadku wysiłku fizycznego, kaszlu czy kichania.

Konsekwencją zmian hormonalnych zachodzących w okresie menopauzy jest demineralizacja kości, która może doprowadzić do osteopenii i osteoporozy. Zauważyć można także zmiany wyglądzie - skóra traci jędrność, staje się bardziej wiotka, pojawia się cellulit, a włosy i paznokcie są bardziej kruche i tracą swój blask.

Kobiety bardzo różnie przechodzą okres przekwitania, a wymienione objawy, nie muszą pojawić się u wszystkich pań z taką samą intensywnością. U niektórych będą one bardziej nasilone, u innych łagodniejsze, a jeszcze u innych mogą nie pojawić się w ogóle. Jest to kwestia bardzo indywidualna.

Co zrobić kiedy pojawią się objawy menopauzy?

Objawy menopauzy skutecznie obniżają jakość życia kobiet, dlatego kiedy już się pojawią nie warto się im podporządkowywać, a przeciwnie - rozpocząć z nimi walkę. Obecnie z pomocą specjalistów - ginekologa, psychologa, dietetyka - menopauza może stać się znacznie łatwiejsza do przejścia. W okresie okołomenopauzalnym pomyśl o sobie z wyjątkową czułością i troską, i zadbaj o dobrą kondycję zarówno ciała jak i ducha. Wprowadź do swojego życia zdrową, zbilansowaną dietę obfitującą w świeże warzywa i owoce, a szczególnie w produkty bogate w fitoestrogeny, takie jak soja, soczewica. Prawidłowe odżywianie nie tylko pomoże zapobiec pojawieniu się zbędnych kilogramów, ale przede wszystkim doda energii i radości z życia. Zacznij uprawiać sport. Wybierz takie zajęcia, które sprawią Ci przyjemność - może to być np. wspólny fitness z koleżankami. Dzięki regularnej aktywności fizycznej utrzymasz dobrą kondycję, wzmocnisz mięśnie i serce, a ponadto podniesiesz poziom endorfin, które są odpowiedzialne za Twoje dobre samopoczucie. Dodatkowo wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla - mocne mięśnie dna miednicy pomogą zmniejszyć problem nietrzymania moczu. Nie zapominaj o odpoczynku - codziennie znajdź chwilę na relaks i wyciszenie. A co najważniejsze nie zapominaj pozytywnym nastawieniu - pozwoli Ci ono przetrwać najcięższe chwile.

Preparaty na łagodzenie objawów menopauzy z apteki

W aptekach dużą popularnością cieszą się dostępne bez recepty preparaty przeznaczone specjalnie do łagodzenia objawów menopauzy. W ich składzie znajdują się wyciągi roślinne z soi zwyczajnej (Menoplant Soy-a 40+, Climea Forte), koniczyny czerwonej (DUO-FeM, Climeston) czy pluskwicy groniastej (Klimaktobon) oraz preparaty złożone z dodatkami witamin i minerałów (Doppelherz aktiv Aktiv-Meno, Doppelherz Aktiv-Meno Forte, Falvit Estro+, FEMIFLAMAX).

Dzięki zawartości fitoestrogenów - substancji aktywnych, których działanie jest zbliżone do działania kobiecych hormonów płciowych - estrogenów, pomagają łagodzić objawy menopauzy wywołane ich zmniejszoną produkcją.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów sprawdzisz w serwisie KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów