Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Komunikat GIF: 3 serie leku Tranxene 20 wycofane

Redakcja K. 2019-10-23 15:30
Komunikat GIF: 3 serie leku Tranxene 20 wycofane

23 października 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał ze sprzedaży trzy serie leku Tranxene 20, stosowanego m.in. w terapii stanów lękowych. Co było przyczyną takiej decyzji GIF? Które serie preparatu zostały wycofane z aptek?

Tranxene 20 - kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Tranxene 20 jest klorazepan, będący długo działającą pochodną bezodiazepiny. Klorazepan wykazuje działanie przeciwlękowe. Stosowanie Tranxene 20 wskazane jest w przypadkach:

  • krótkotrwałego leczenia niepokoju i stanów lękowych oraz wspomagająco w przebiegu nerwicy;
  • zespołu abstynencji w uzależnieniu alkoholowym (majaczenie alkoholowe, stany predeliryjne).

Stosowanie leku jest wskazane tylko wówczas, gdy objawy są nasilone, uciążliwe dla pacjenta lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Dlaczego wycofano serie leku Tranxene 20?

Wycofanie leku nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Zgodnie z przesłaną do GIF informacją możliwa jest potencjalna obecność widocznych cząstek w ampułkach zawierających rozpuszczalnik przedmiotowego produktu leczniczego. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu trzech serii produktu leczniczego. Niniejszej decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Zgodnie z decyzją nr 68/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Tranxene 20 (Dikalii clorazepas), 20 mg/2 ml, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań o numerach serii:

  • numer serii: A7165, data ważności: 30.09.2020
  • numer serii: A8171, data ważności: 28.02.2021
  • numer serii: A8180, data ważności: 30.04.2021

Podmiotem odpowiedzialnym jest Sanofi-Aventis France, Francja.

Źródło: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1531,Decyzja-Nr-68WC2019.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów