GIF wycofuje z aptek kilka serii leku Aphtin

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-09-27 09:49
GIF wycofuje z aptek kilka serii leku Aphtin

W dniu 26 września 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował pilny komunikat, w którym poinformował o wycofaniu z obrotu ośmiu serii preparatu leczniczego Aphtin, stosowanego w leczeniu pleśniawek. Dlaczego podjęło taką decyzję i których partii leku ona dotyczy?

Lek Aphtin – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Aphtin jest tetraboran sodu. Substancja ta wykazuje działanie antyseptyczne, wysuszające i ściągające. Lek stosuje się doraźnie w leczeniu drożdżakowych zakażeń błon sluzowych, czyli pleśniawek. Osusza on zmienioną zapalnie śluzówkę i zmniejsza dyskomfort pacjenta. Może być stosowany u dzieci już od 1. roku życia.

Jeżeli nie potrafisz znaleźć potrzebnego leku, skorzystaj z wygodnej i intuicyjnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Nie tylko wskaże Ci apteki, w których dany preparat jest dostępny, ale również umożliwi jego rezerwację.

Przyczyny wycofania ośmiu serii Aphtin

Wycofanie ośmiu serii leku Aphtin nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Laboratorium Galenowe Olsztyn zawnioskowało o wycofanie ze sprzedaży wskazanych serii produktu, ponieważ nie spełniają one wymagań jakościowych w zakresie zapachu. Zaobserwowano również spadek zawartości substancji czynnej.

Zgodnie z decyzją nr 62/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy APHTIN (Natrii tetraboras), 200 mg/g, roztwór do stosowania w jamie ustnej o numerach serii:

  • numer serii: 00617, data ważności: 09.2019
  • numer serii: 00717, data ważności: 11.2019
  • numer serii: 00817, data ważności: 12.2019
  • numer serii: 00118, data ważności: 01.2020
  • numer serii: 00218, data ważności: 02.2020
  • numer serii: 00318, data ważności: 04.2020
  • numer serii: 00418, data ważności: 07.2020
  • numer serii: 00518, data ważności: 09.2020

Podmiotem odpowiedzialnym jest Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o. z siedzibą w Dywitach.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4167

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów