Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Ząbkowanie: jak złagodzić ból u dziecka? Czy podawać leki na ból przy ząbkowaniu?

Redakcja K. 2019-09-18 13:41
ząbkowanie gryzak

Ząbkowanie, czyli czas próby dla rodziców - niestety często wiąże się z bólem i cierpieniem oraz innymi nieprzyjemnymi objawami u dziecka. Pomimo wielu nieprzespanych nocy, pojawienie się pierwszych zębów to wielka radość dla całej rodziny. Dowiedz się, jak pomóc przetrwać dziecku ten trudny okres!

Objawy ząbkowania

Każde dziecko może przechodzić je w innym czasie, ale ogólnie przyjmuje się, że ząbkowanie zaczyna się około 6 miesiąca życia. Na czas wyrzynania pierwszych zębów wpływa wiele czynników, m.in. gospodarka hormonalna, zaburzenia genetyczne czy niska masa urodzeniowa. Jeśli natomiast dziecko ma już 1,5 roku i nadal nie przeszło ząbkowania - należy udać się do lekarza. 

 • Istnieją dwa rodzaje objawów ząbkowania: miejscowe oraz ogólne. Do miejscowych zalicza się m.in.:
 • zaczerwienienie i opuchlizna dziąsła w miejscu, gdzie wyrzyna się ząb,
 • ślinienie się,
 • gryzienie twardych przedmiotów, 
 • zapalenie dziąsła,
 • zapalenie ropne mieszka zębowego.
 • Ważne - jeśli w miejscu wyrzynania się zęba widoczne jest zasinienie, może ono wskazywać na krwiaka lub torbiel - w takim przypadku konieczna jest konsultacja lekarska. Z kolei objawami ogólnymi wyrzynania się zębów są m.in.:
 • rozdrażnienie, złe samopoczucie,
 • problemy ze snem,
 • brak apetytu,
 • gorączka,
 • biegunka,
 • katar,
 • kaszel.

Jak widać, nie wszystkie objawy ściśle sugerują ząbkowanie. Gorączka czy biegunka mogą wskazywać na zupełnie inne dolegliwości, dlatego należy być czujnym.

ząbkowanie u dzieci

Jak pomóc dziecku?

Zanim sięgniemy po leki, warto wypróbować kilku niefarmakologicznych metod łagodzenia objawów ząbkowania. Najbardziej popularnym i skutecznym sposobem jest delikatny masaż dziąsła dziecka. Można go wykonać za pomocą silikonowej nakładki albo sterylnej, wilgotnej gazy, nałożonej na palec. Trzeba pamiętać, że ruchy powinny być koliste i bardzo delikatne, bo dziąsła dziecka łatwo jest uszkodzić. Bolące miejsca można także przemywać naparem      z rumianku - będzie działał przeciwzapalnie. Schłodzony gryzak czy kawałki jedzenia do podgryzania działają znieczulająco i także przyniosą ulgę maluchowi. Jednocześnie należy być bardzo uważnym i pilnować, aby dziecko nie wkładało do buzi ostrych przedmiotów - mogą dodatkowo podrażnić błony śluzowe dziąseł. Podczas ząbkowania trzeba również pamiętać o zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej dziecka. 

Gorączka przy ząbkowaniu

Zdarza się, że ząbkowaniu towarzyszy gorączka. Należy wówczas zastosować leki przeciwgorączkowe, odpowiednie dla małych dzieci - czyli paracetamol i ibuprofen. Te substancje nie tylko obniżą podwyższoną temperaturę ciała, ale także zmniejszą ból oraz stan zapalny, towarzyszące wyrzynaniu zęba, przynosząc mu znaczącą ulgę. Paracetamol i ibuprofen dla dzieci dostępne są w aptekach w wygodnych do podania maluchowi formach - syropach, kroplach lub czopkach. 

Co z apteki na ząbkowanie?

W aptece znajdziemy zarówno leki, suplementy diety, jak i wyroby medyczne, przeznaczone dla ząbkujących dzieci. W swoim składzie często zawierają środki miejscowo znieczulające - aby przynieść ulgę dziecku, przeciwbakteryjne - aby nie dopuścić do zakażenia w jamie ustnej, i przeciwzapalne - aby zmniejszyć istniejący stan zapalny w miejscu wyrzynania się zęba. 

Już od jakiegoś czasu FDA przestrzega młodych rodziców przed stosowaniem żeli z silnie działającą substancją znieczulającą - lidokainą - u dzieci. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku, należy zawsze przestrzegać zaleceń, zawartych w ulotce preparatu, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem.  

W aptece do wyboru mamy m.in. żele do bezpośredniej aplikacji na dziąsła dziecka, np. Dentinox N, Bobodent, Calgel czy Anaftin Baby Żel na ząbkowanie  czy też polecane przez niektórych rodziców, preparaty ze środkiem odkażającym, w wygodnej formie spray’u (Dentosept A Mini). Zwolennicy homeopatii także znajdą szeroki wybór produktów do zastosowania podczas ząbkowania: roztwór doustny Boiron Camilia, krople Heel-Viburcol, czopki Heel-Viburcol czy żel na dziąsła Heel Viburgel. Aby nie biegać po mieście w poszukiwaniu tych preparatów, zarezerwuj je wygodnie na KtoMaLek.pl.


Jeżeli w trakcie ząbkowania młodych rodziców niepokoją pojawiające się u dziecka objawy zawsze warto udać się do lekarza, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów