Pocenie się dłoni - jak tego uniknąć?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-09-19 15:46
Pocenie się dłoni - jak tego uniknąć?

Pocenie się to normalna rzecz, której doświadcza każdy człowiek. W ten sposób nasz organizm się chłodzi i oczyszcza z resztek metabolitów. Jednak niektórzy pocą się za bardzo, co jest źródłem kompleksów i niepotrzebnego stresu. Szczególnie uciążliwa jest nadpotliwość dłoni. Jak sobie z nią poradzić?

Pocenie się jest potrzebne

Choć często krępujące i niepożądane, pocenie się jest naturalną reakcją naszego organizmu, w dodatku niezwykle potrzebną. Pocąc się regulujemy temperaturę naszego ciała, a także pozbywamy się zbędnych produktów przemiany materii. Pocenie się ma jeszcze jedną zaletę - utrzymuje lepsze nawilżenie naszej skóry.

Z czego właściwie składa się pot? Wbrew pozorom to nie sama woda. W skład potu wchodzą również węglowodany, tłuszcze, sól i minerały (m.in. potas, magnez, żelazo). Obecny jest w nim również amoniak, kwas moczowy i mocznik.

Spocone ręce, czyli hiperhydroza

Na naszym ciele znajdują się blisko 3 miliony gruczołów potowych, które zlokalizowane są głównie pod pachami i w pachwinach, a także na skórze dłoni i stóp. Ich aktywność zwiększa się przy wyższych temperaturach powietrza, podczas wysiłku fizycznego, czy stresu. Jednak czasem ilość wydzielanego potu jest zbyt duża. To zaburzenie funkcjonowania gruczołów potowych nazywane jest hiperhydrozą. Dotyka ono skóry głowy, pach, dłoni oraz stóp. Zdarza się również, że dolegliwość ta dotyczy skóry całego ciała.

Dlaczego dłonie się pocą?

Pocenie się dłoni może mieć wiele przyczyn, często odpowiedzialne są za to stany chorobowe. Przykładowo przy cukrzycy, a właściwie w stanie hipoglikemii (niedocukrzenia) organizm może nadmiernie się pocić, zwłaszcza w nocy. Chorzy opisują to uczucie jako "zlewne zimne poty" i może ono dotyczyć zarówno skóry dłoni, jak również pach i owłosionej skóry głowy. Nadpotliwość może być też konsekwencją infekcji o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, chorób i zaburzeń hormonalnych (np. nadczynność tarczycy, menopauza), zaburzeń neurologicznych, otyłości, a nawet nowotworów. Warto również zwrócić na stosowaną dietę oraz przyjmowane leki. Jadłospis obfitujący w ostre przyprawy i kofeinę sprzyja nadmiernej potliwości.

U wielu osób pocenie się dłoni następuje w obliczu stresujących sytuacji. To powszechny objaw i na ogół nie powinien nas martwić. Jeśli jednak u danej osoby prócz nadpotliwości dłoni występuje także przyspieszenie akcji serca, suchość w ustach, drżenie dłoni i napady paniki, można podejrzewać zaburzenia lękowe. Zdarzają się też przypadki zespołu lęku napadowego. Osoba dotknięta tą przypadłością narażona jest na nagłe napady paniki, którym towarzyszy szereg objawów, nad którymi nie sposób zapanować: nadpotliwość dłoni, kołatania serca, nudności, ogólne pocenie się, silny lęk.

Istnieje spory odsetek pacjentów, u których pocenie się dłoni nie ma żadnej rozpoznanej przyczyny. Mówimy wówczas o nadpotliwości idiopatycznej.

Spocone ręce, czyli hiperhydroza KtoMaLek.pl

Pocenie się dłoni - jak z nim walczyć?

Z nadpotliwością dłoni możemy walczyć na różne sposoby. Podstawą jest zlokalizowanie źródła problemu. Jeżeli stres powoduje pocenie się dłoni, warto pomyśleć o różnych technikach relaksacyjnych lub skorzystaniu z pomocy psychoterapeuty, który doradzi, jak opanować stres.  Można też sięgnąć po ziołowe preparaty o działaniu uspokajającym dostępne w aptece bez recepty (np. Persen Forte, Valerin max, Extraspasmina).

Dobrym pomysłem jest też próba wyeliminowania z diety ostrych przyprawy (pieprz, ostra papryka) lub produktów bogatych w kofeinę (kawa, napoje energetyczne).

Pocenie się dłoni może być bardzo uciążliwe, dlatego rozwiązania tego problemu warto poszukać w aptece. Dostępne są różne preparaty o działaniu antyperspiracyjnym w postaci żeli i kremów (np. Medispirant Żel do stóp i dłoni, Etiaxil Sensitive), chusteczek (np. Medispirant, Cleanic Deo Soft), roll-onów (np. Perspiblock Deo) i płynów (np. Antidral, Tanno Hermal Lotio). Jeżeli nadpotliwość dotyczy także innych partii ciała, pomocne mogą się okazać preparaty doustne normalizujące pocenie się (np. Perspiblock Forte, Potblock Max).

Co zrobić, jeżeli problem potliwości dłoni jest bardzo uciążliwy i dotychczas stosowane metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów? Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, nazywanej potocznie botoksem. Hamuje ona aktywność gruczołów potowych, jednak nie jest to metoda trwała. Inną metodą jest jonoforeza, czyli poddawanie skóry dłoni działaniu prądu o niskim natężeniu. W ostateczności lekarz może wykonać zabieg sympatektomii, polegający na przecięciu struktur nerwowych współczulnego układu nerwowego.

Domowe sposoby na “mokre dłonie”

Walkę z "mokrymi dłońmi" możemy prowadzić również w warunkach domowych. W kontekście nadpotliwości wymienia się zioła, takie jak szałwia, skrzyp polny, pokrzywa. Picie naparu z tych ziół pomoże ograniczyć wydzielanie potu. Można też wykonać kąpiel dłoni w takim naparze, dodając do niego kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który działa antybakteryjnie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów