Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Seria leku Zolaxa Rapid wycofana z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-29 15:54
Seria leku na schizofrenię wycofana z aptek

29 sierpnia 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował komunikat, w którym poinformował o wycofaniu z obrotu serii leku Zolaxa Rapid, stosowanego m.in. w leczeniu schizofrenii. Dlaczego zdecydowano o wycofaniu partii tego preparatu ze sprzedaży?

Lek Zolaxa Rapid – kiedy się stosuje?

Zolaxa Rapid jest lekiem z grupy neuroleptyków, stosowanych w leczeniu niektórych schorzeń psychicznych. Substancją czynną tego leku jest olanzapina, wykazująca działanie przeciwpsychotyczne, przeciwmaniakalne i stabilizujące nastrój.

Lek ten jest wskazany w leczeniu schizofrenii. Wykazuje skuteczne działanie w długotrwałym leczeniu podtrzymujących u pacjentów, u których stwierdzono dobrą odpowiedź na leczenie jeszcze w początkowej fazie terapii. Ponadto lek ten stosuje się w leczeniu średnio nasilonych i ciężkich epizodów manii oraz w celu zapobiegania nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej. Lek ten wydawany jest wyłącznie na receptę.

Przyczyny wycofania serii Zolaxa Rapid

Wycofanie leku Zolaxa Rapid nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Konieczność wycofania serii ww. produktu leczniczego nastąpiła po otrzymaniu wyników poza specyfikacją w zakresie parametru: zawartość substancji czynnej w tabletce. Po stwierdzeniu takiej wady jakościowej Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży serii tego leku.

Zgodnie z decyzją nr 57/WC/2019 wycofano z obrotu na ternie całego kraju produkt leczniczy Zolaxa Rapid (Olanzapinum), 5 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 28 tabl. o numerze serii 10518 i dacie ważności 31.05.2021. Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. Niniejszej decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4151


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów