Seria leku Zolaxa Rapid wycofana z obrotu

29 sierpnia 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował komunikat, w którym poinformował o wycofaniu z obrotu serii leku Zolaxa Rapid, stosowanego m.in. w leczeniu schizofrenii. Dlaczego zdecydowano o wycofaniu partii tego preparatu ze sprzedaży?

Artykuł rekomendowany przez:
Seria leku na schizofrenię wycofana z aptek

Lek Zolaxa Rapid – kiedy się stosuje?

Zolaxa Rapid jest lekiem z grupy neuroleptyków, stosowanych w leczeniu niektórych schorzeń psychicznych. Substancją czynną tego leku jest olanzapina, wykazująca działanie przeciwpsychotyczne, przeciwmaniakalne i stabilizujące nastrój.

Lek ten jest wskazany w leczeniu schizofrenii. Wykazuje skuteczne działanie w długotrwałym leczeniu podtrzymujących u pacjentów, u których stwierdzono dobrą odpowiedź na leczenie jeszcze w początkowej fazie terapii. Ponadto lek ten stosuje się w leczeniu średnio nasilonych i ciężkich epizodów manii oraz w celu zapobiegania nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej. Lek ten wydawany jest wyłącznie na receptę.

Przyczyny wycofania serii Zolaxa Rapid

Wycofanie leku Zolaxa Rapid nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Konieczność wycofania serii ww. produktu leczniczego nastąpiła po otrzymaniu wyników poza specyfikacją w zakresie parametru: zawartość substancji czynnej w tabletce. Po stwierdzeniu takiej wady jakościowej Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży serii tego leku.

Zgodnie z decyzją nr 57/WC/2019 wycofano z obrotu na ternie całego kraju produkt leczniczy Zolaxa Rapid (Olanzapinum), 5 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 28 tabl. o numerze serii 10518 i dacie ważności 31.05.2021. Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. Niniejszej decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4151

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów