Czy sterydy u dzieci szkodzą?
Wielu rodziców wychodząc z gabinetu lekarskiego z receptą na lek sterydowy dla swojego dziecka zastanawia się, czy aby na pewno jest on bezpieczny dla jego pociechy. Czym są sterydy? W jakich schorzeniach się je stosuje? Czy są bezpieczne dla naszych dzieci? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym wpisie.
Czym są sterydy?
Glikokortykosteroidy (GKS), potocznie nazywane sterydami, to naturalne hormony kory nadnerczy, ale również grupa leków będąca syntetyczną pochodną tych naturalnie występujących w organizmie. Są to związki, które działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie oraz immunosupresyjnie. Znalazły one zastosowanie w schorzeniach układu oddechowego jak np. astma, ale również w chorobach skórnych tj. egzema, wysypki, wypryski czy atopowe zapalenie skóry. Należy pamiętać, że wbrew obecnie panującym opiniom, sterydy uznaje się za leki bezpieczne - pod warunkiem, że stosowane są zgodnie z zaleceniami lekarza. Wówczas korzyści z ich stosowania zdecydowanie przewyższają potencjalne skutki uboczne i możliwą szkodliwość.
Jakie skutki uboczne mogą wywołać sterydy
Sterydy mogą wykazać wiele działań ubocznych - szczególnie, gdy są stosowane w niewłaściwy sposób. Dlatego też bardzo ważne jest by w trakcie kuracji sterydowej trzymać się ściśle zaleceń lekarza. Działania niepożądane w głównej mierze zależą od rodzaju preparatu, siły działania i dawki. Należy zaznaczyć, że niepożądane działania ogólnoustrojowe sterydów podawanych wziewnie są naprawdę rzadkie, a leki te uznaje się za bezpieczne nawet dla dzieci i kobiet w ciąży. Skutki uboczne glikokortykosteroidów mogą objawiać się:
- uczuciem zmęczenia, osłabienia
- ograniczeniem wzrostu u dzieci
- problemami żołądkowo-jelitowymi
- niekorzystnym wpływem na kości - sterydy upośledzają wchłanianie wapnia zwiększając ryzyko złamań kości, dlatego zalecana jest suplementacja witaminy D wraz z wapniem
- grzybicą gardła, jamy ustnej (kandydozy) - najczęstsze działania niepożądane wziewnych sterydów
- chrypką
- zaburzeniami głosu
- paradoksalnym skurczem oskrzeli - w przypadku wystąpienia należy zaprzestać przyjmowania leku oraz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem!
- problemami ze skórą tj. rozstępy, ścieńczenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, trądzik posteroidowy.
Zastosowanie sterydów w astmie
Astma jest chorobą przewlekłą, której na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie wyleczyć, a jedynie kontrolować jej przebieg. Wziewne kortykosteroidy stanowią obecnie podstawę leczenia podtrzymującego (Nebbud, Pulmicort, Pulmicort Turbuhaler). Muszą być one przyjmowane regularnie i przez dłuższy okres czasu, aby w pełni rozwinęło się ich działanie lecznicze. Dzieciom z astmą, ale nie tylko, podaje się leki sterydowe w postaci wziewnej. Pozwala to na dotarcie leku tam, gdzie jego działanie jest najbardziej potrzebne, czyli do płuc i jednocześnie eliminuje działanie ogólnoustrojowe. Dawki sterydów wziewnych są bardzo małe (mikrogramy), stąd też ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest tak naprawdę znikoma i są uważane za bezpieczny rodzaj terapii.
Jedynie o czym należy pamiętać to przepłukanie jamy ustnej wodą i umycie buzi dziecka po wykonaniu takiej inhalacji. Pozwala to znacznie ograniczyć ryzyko grzybicy jamy ustnej.
Sterydy w problemach dermatologicznych
Z uwagi na odmienna budowę skóry dziecka (jest dużo bardziej delikatna od skóry dorosłych) bardzo ważne jest, aby zachować dużą ostrożność w miejscowym stosowaniu sterydów i nie robić tego bez kontroli lekarskiej. Miejscowe sterydy są uznawane za bezpieczne, ale tylko wtedy, gdy trzymamy się ściśle określonych zasad i schematu dawkowania!
Należy pamiętać, że sterydy służą jedynie do łagodzenia objawów choroby, a ich stosowanie powinno być ograniczone do maksymalnie 3-7 dni. Nakładamy je raz albo dwa razy na dobę. Ich częstsze, niż jest to zalecane, stosowanie nie spowoduje lepszego efektu działania, a jedynie zwiększa ryzyko skutków ubocznych. Pamiętajmy, by nakładać preparaty punktowo, cienką warstwą i jedynie na miejsca zmienione chorobowo.
Szczególna ostrożność zachowajmy podczas nakładania maści czy kremów ze sterydem w okolice twarzy czy pachwin, gdyż skóra w tych rejonach jest jeszcze bardziej delikatna i w konsekwencji nieodpowiedniego stosowania sterydów dużo łatwiej o pojawienie się na niej zmian zanikowych.Unikajmy również stosowania maści czy kremów ze sterydem bezpośrednio pod pieluszkę dziecka. Tworzymy wtedy opatrunek okluzyjny przez co zwiększa się ich wchłanianie do krwiobiegu, a tym samym rośnie ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań ubocznych.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.