Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Lista leków zagrożonych wywozem (wrzesień 2019 r.)

Redakcja K. 2019-09-16 15:46
Lista leków zagrożonych wywozem (wrzesień 2019 r.)

Od niedzieli 15 września 2019 r. obowiązuje zaktualizowane obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie kraju. Poprzedni wykaz wzbudził szeroką dyskusję na temat dostępności leków dla pacjentów i problemu ich wywozu poza granice kraju. Choć sytuacja częściowo się poprawiła, nadal wiele leków figuruje na liście.

Coraz więcej leków zagrożonych wywozem

Od połowy września obowiązuje zaktualizowany wykaz leków zagrożonych wywozem. Wynika to z obowiązku, jaki ustawa dotycząca prawa farmaceutycznego nakłada na Ministerstwo Zdrowia. Resort zobowiązany jest do publikowania takiego wykazu co dwa miesiące. Umieszcza się na nim leki, których braki odnotowano w przynajmniej 5 proc. aptek danego województwa. Informacje te gromadzi Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który następnie przekazuje je do Ministerstwa Zdrowia. Celem tego działania jest zapobieganie nielegalnemu wywozowi leków poza granice kraju. Leki, które znajdują się na wykazie, nie mogą być eksportowane przez hurtownie farmaceutyczne za granicę.

Na poprzednim wykazie znalazły się 324 preparaty lecznicze, czyli więcej, niż w poprzednim miesiącach. Ta tendencja wzrostowa utrzymuje się nadal, ponieważ na najnowszym wykazie figuruje już 350 leków, co oznacza wzrost o kolejne 26 preparatów.

Jakie nowe leki trafiły na listę?

Na liście pojawiło się w sumie siedem nowych preparatów w różnych dawkach. Jednym z nich jest szczepionka dopęcherzowa BCG-medac, zawierająca prątki BCG (Bacillus Calmette-Guérin). Stosuje się ją u chorych na raka nabłonkowego pęcherza moczowego, a także profilaktycznie w celu zapobiegania nawrotom choroby. Lek już od pewnego czasu jest trudno dostępny.

Dodatkowym nadzorem objęta także preparaty Elidel i Protopic (stężenie 0,03% oraz 0,1%), działające immunosupresyjnie. Stosuje się je w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego atopowego zapalenia skóry (AZS), gdy miejscowe stosowanie kortykosteroidów jest niemożliwe lub niezalecane. W poprzednich miesiącach ich dostępność w aptekach była mocno ograniczona, jednak sytuacja uległa poprawie.

Do poprzedniego wykazu dołączyły preparaty hormonalne na bazie lewotyroksyny - Euthyrox i Letrox - które nadal znajdują się na wykazie, choć dostępność większości dawek znacząco się poprawiła. Mimo to na liście pojawił się kolejny lek stosowany w niedoczynności tarczycy - Novothyral. Jest to preparat złożony (lewotyroksyna + liotyronina), nie może być zatem zamiennikiem dla wspomnianych wcześniej leków.
Lista poszerzyła się również o lek przeciwpadaczkowy - Gabitril. Stosuje się go w leczeniu skojarzonym wraz z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Problem z dostępnością szczepionek

Kłopoty z dostępnością dotyczą także niektórych szczepionek, co pacjenci odczuwają od wielu tygodni. Na wykazie pojawiła się czterowalentna szczepionka Gardasil oraz dziewięciowalentna Gardasil 9. Szczepionki te stosowane są przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego odpowiedzialnego m.in. za rozwój raka szyjki macicy. Podaje się je w dwóch lub trzech dawkach, dlatego problemy z dostępnością są szczególnie dotkliwe dla osób wymagających doszczepienia.

Zaskoczeniem może być fakt, że do wykazu dołączyła także czterowalentna szczepionka przeciwko grypie - Vaxigrip Tetra - i to na krótko przed rozpoczęciem okresu grypowego.

Leki, których nadal brakuje

Z wykazu nie usunięto żadnego leku. Oznacza to, że nadal znajdują się na nim wyciągi alergenowe (Novo-Helisen Depot), leki przeciwastmatyczne i stosowane w leczeniu POChP (Atrovent, Berodual, Fostex, Pulmicort), leki przeciwzakrzepowe (Clexane, Xarelto, Pradaxa), leki przeciwcukrzycowe na bazie metforminy (Metformax SR, Glucophage XR, Symformin XR), preparaty mlekozastępcze (Nutramigen 2 LGG, Infatrini Peptisorb, Neocate Junior, Bebilon pepti 2 DHA), czy leki przeciwosteoporotyczne (Prolia).

Pełny wykaz leków zagrożonych wywozem znajduje się w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2019/74/journal/5643

Jak szukać w aptekach leków trudno dostępnych?

Problemy z dostępnością leków trwają już od kilku miesięcy. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Z jednej strony producenci leków mają kłopoty z importem substancji czynnych z krajów spoza Unii Europejskiej. Drugim poważnym problemem jest nielegalny wywóz leków poza granice Polski. 

Szukanie leków w aptekach niektórym pacjentom zajmuje wiele czasu. Szybkim i wygodnym rozwiązaniem jest wyszukiwarka KtoMaLek.pl, która przyspiesza ten proces. Wystarczy wskazać interesującą nas lokalizację i podać nazwę leku. Po chwili serwis wyświetli listę najbliższych aptek, które posiadają szukany lek na stanie. Dzięki możliwości rezerwacji leku możemy mieć pewność, że wybrany preparat będzie na nas czekał w aptece.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów