Płukanki na włosy - na wzmocnienie

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-27 15:13
płukanki do włosów

Twoje włosy są suche, osłabione lub pozbawione blasku? Cierpisz z powodu nadmiernego wypadania włosów? A może martwi Cię, że zbyt szybko się one przetłuszczają? Doskonałym rozwiązaniem na te problemy są naturalne płukanki, które odżywią, wzmocnią oraz zregenerują włosy. Jednak aby uzyskać widoczne efekty, należy je stosować regularnie.

Czym są płukanki i jak je stosować?

Płukanki to odżywki na włosy o płynnej konsystencji. Większość z nich zawiera naturalne składniki i można je wykonać samodzielnie, w warunkach domowych lub kupić gotowe płukanki w drogerii czy aptece. Ich zastosowanie zależne jest od składu. Stosowane są, aby zregenerować i odżywić włosy oraz w celu ich rozjaśnienia bądź przyciemnienia. Stosowanie płukanek jest bardzo łatwe, nakłada się je na mokre włosy po umyciu i zmyciu odżywki. Do użycia powinny być chłodne, ponieważ umożliwia to domknięcie łuski włosa. Najlepiej nakładać je nad miską, aby móc jeszcze raz użyć płynu, który do niej spłynie. Aby uzyskać lepszy efekt mokre włosy można owinąć ręcznikiemi pozostawić na głowie przez określony czas (zależny od rodzaju płukanki). Po upływie odpowiedniego czasu włosy należy spłukać chłodną lub letnią wodą, wysuszyć, rozczesać i ułożyć.

Dlaczego warto używać płukanki?

Płukanki do włosów to zazwyczaj wodny roztwór, do którego dodawane są składniki aktywne odpowiednio dobrane do potrzeb włosów. Najpopularniejsze z nich to: 

  • skrzyp polny,
  • pokrzywa,
  • szałwia,
  • rumianek,
  • cytryna,
  • miód,
  • ocet jabłkowy,
  • siemię lniane,
  • naturalne olejki.

Każdy składnik działa w inny sposób, więc należy dobrać go do indywidualnych potrzeb. W zależności od substancji aktywnej płukanki mogą działać na wszystkie problemy związane z włosami i skórą głowy: odbudowują, nawilżają, odświeżają, zwiększają objętość włosów, zmniejszają puszenie, a także przyciemniają, rozjaśniają i dodają blasku. Ich ogromną zaletą jest fakt, że są w pełni naturalne. Istotne jest również ich łatwei szybkie przygotowanie.

Ocet jabłkowy na włosy

Ocet jabłkowy jest jednym z najpopularniejszych składników płukanek. Nie ma się co dziwić, jego pozytywny wpływ na kondycję włosów przejawia się w wielu aspektach. Zawarty w nim kwas octowy przywraca włosom naturalne pH oraz doskonale zamyka łuski włosa, dzięki czemu stają się one błyszczące, gładkie w dotyku i lśniące. Poza tym płukanka z octu pomaga zwalczyć łupież i nadmierne przetłuszczanie.
Jak przygotować płukankę z octu?

Do szklanki letniej, przegotowanej wody (250ml) dodać 1 łyżkę octu jabłkowego (np. Ocet Jabłkowy 6% BIO). Po umyciu włosów i spłukaniu odżywki włosy polać przygotowanym roztworem, pozostawić na minutę i spłukać chłodną (lub letnią) wodą. Płukankę stosuje się raz w tygodniu lub co drugi tydzień.

czesanie włosów

 

Pokrzywa na włosy

Pokrzywa zawiera wiele cennych minerałów (w tym krzemionkę) i witamin przez co świetnie działa na włosy. Regeneruje i odżywia zniszczone włosy, wzmacnia cebulki, przyspiesza ich porost oraz pomaga w walce z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem. 

Jak przygotować płukankę z pokrzywy?

Suszone liście pokrzywy (pokrzywa dr Gaja ziele cięte) zalać 0,5 -1 litrem wrzącej wody, zostawić pod przykryciem na 15 minut, odcedzić i czekać aż wystygnie. Po umyciu i nałożeniu odżywki włosy polać przygotowanym naparem i suszyć bez spłukiwania. Płukankę stosować raz w tygodniu.

Miód na włosy

Miód polecany jest do włosów łamliwych i suchych, ponieważ doskonale nawilża i zmiękcza włosy. Duża zawartość składników odżywczych regeneruje włosy i zapobiega ich wypadaniu. Dzięki właściwościom antybakteryjnym miód chroni przed łupieżem oraz świądem. Stosowany jest również w celu delikatnego rozjaśnienia włosów.

Jak przygotować płukankę z miodu?

Do 1 litra ciepłej wody dodać 1 łyżkę miodu. Po umyciu i nałożeniu odżywki włosy zamoczyć w roztworze wody z miodem, suszyć bez spłukiwania. 

Skrzyp polny na włosy

Skrzyp polny jest najpopularniejszą rośliną stosowaną na włosy, skórę i paznokcie. Podobnie jak pokrzywa jest źródłem krzemionki, dzięki czemu płukanki ze skrzypu polnego wzmacniają i nawilżają włosy oraz stymulują ich porost. Sprawiają że stają się one gładkie i lśniące.

Jak przygotować płukankę ze skrzypu polnego?

2 łyżki ziela skrzypu (Zioł. ziele skrzypu Flos) zalać 2 szklankami wody i gotować przez 5 minut od momentu wrzenia. Poczekać aż wystygnie i odcedzić. Po umyciu i nałożeniu odżywki włosy dokładnie namoczyć w sporządzonym roztworze, owinąć ręcznikiem i pozostawić na 20 minut. Następnie spłukać i wysuszyć włosy.

 

Bibliografia

Al-Waili NS., Therapeutic and prophylactic effects of crude honey on chronic seborrheic dermatitisand dandruff, Eur J Med Res. 2001 Jul 30;6(7):306-8
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319396.php?fbclid=IwAR18gNhU-gImT--sJ6-TRZ4cc9ac6Xe-KhLE-If3IsNV_ybUDprXThZ7BmU
Pekmezci E., Dundar C., Turkoglu M., Proprietary Herbal Extract Downregulates the Gene Expression of IL-1α in HaCaT Cells: Possible Implications Against Nonscarring Alopecia, Med Arch. 2018 Apr; 72(2): 136–140

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów