Grzybica pochwy - objawy i przyczyny. Jak leczyć grzybicę pochwy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-10-23 13:45
grzybica pochwy

Świąd, pieczenie, ból, zaczerwienienie i upławy to charakterystyczne objawy dla grzybicy pochwy, będącej jedną jedną z najczęstszych dolegliwości intymnych, z którą kobiety zwracają się do ginekologa. Problem pojawia się bez względu na wiek, może dotyczyć wszystkich pań - zarówno młodych dziewcząt, kobiet w ciąży, jak kobiet po menopauzie. Dlaczego to tak powszechny problem? Czy da się mu zapobiec? Jak skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy? I co zrobić, żeby nie powróciła?

Grzybica pochwy - skąd się bierze i co ją wywołuje?

Grzybica pochwy, inaczej kandydoza lub drożdżyca pochwy, to zakażenie wywołane przez grzyby należące do drożdżaków - najczęściej z gatunku Candida albicans, bądź też rzadziej Candida glabrata. Dochodzi do niej w konsekwencji zachwiania równowagi pomiędzy naturalną mikroflorą pochwy a patogenami chorobotwórczymi. Często jest to konsekwencją przeprowadzonej antybiotykoterapii. Naruszenie naturalnej bariery ochronnej powoduje zmiany pH pochwy, co umożliwia zasiedlenie jej błon śluzowych przez chorobotwórcze drobnoustroje i powstanie zakażenia. Grzybica pochwy może spotkać każdą kobietę, bez względu na wiek - zarówno młode dziewczyny, jak i panie po menopauzie czy przyszłe mamy. Wśród częstych przyczyn grzybicy pochwy wymienia się właśnie wspomnianą antybiotykoterapię zwłaszcza, gdy kuracja jest długotrwała, niewłaściwą higienę intymną, czyli zbyt rzadkie, ale też i za częste podmywanie, irygacje oraz używanie nieodpowiednich środków higienicznych. Nie bez znaczenia są też współistniejące inne choroby i zaburzenia jak np. te dotyczące gospodarki hormonalnej, cukrzyca, choroby powodujące obniżenie odporności takie jak nowotwory czy AIDS oraz permanentny stres. Do zakażenia grzybicą może też dojść na skutek kontaktów seksualnych z zakażonym partnerem.

Objawy grzybicy pochwy

Objawy grzybicy pochwy nie należą do najprzyjemniejszych i potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Uporczywy świąd, ból, pieczenie, białawe, “serowate” upławy to najbardziej charakterystyczne z nich, do których dochodzą zaczerwienienie i obrzęk okolic intymnych, ból przy oddawaniu moczu, pęknięcia błony śluzowej. Tego typu oznaki powinny być sygnałem alarmującym i nakłaniającym do wizyty u lekarza rodzinnego, ginekologa bądź dermatologa.

 

Leczenie grzybicy pochwy

Do leczenia grzybicy pochwy stosuje się preparaty przeciwgrzybicze działające miejscowo w postaci maści lub globulek dopochwowych bądź ogólnoustrojowo (Fluconazole Genoptim, Fluconazole Teva (Flumycon)). Wskazane jest także dodatkowe suplementowanie preparatów probiotycznych zawierających w składzie kwas mlekowy bądź pałeczki kwasu mlekowego - zarówno miejscowych jak i doustnych - w celu skolonizowania błony śluzowej pochwy (prOVag, inVag, Lactovaginal, Lakcid Intima, Gynauxil, LaciBios Femina). O metodzie leczenia decyduje lekarz. Ważne, aby stosować się do wszystkich jego zaleceń. Leczeniu powinien poddać się także Twój partner seksualny, a na czas leczenia lepiej zrezygnować z kontaktów seksualnych. Do kuracji farmakologicznej należy włączyć także wymienione zasady profilaktyki grzybicy i kontynuować te praktyki po już jego zakończeniu po to, aby nie dopuścić do nawrotu choroby.

A dostępność wszystkich tych preparatów w Twojej okolicy sprawdzisz w serwisie ktomalek.pl.

czopki dopochwowe

Jak dbać o okolice intymne?

W profilaktyce zakażeń grzybiczych pochwy warto stosować się do kilku uniwersalnych zasad, które mogą pomóc ograniczyć częstotliwość ich występowania. Szczególnie dużo uwagi powinny poświęcić im kobiety z tendencją do nawracających infekcji grzybiczych pochwy. Bardzo ważną kwestią jest dbanie o odpowiednią higienę. Okolice intymne myje się tylko z zewnątrz. Nie należy wprowadzać mydła czy innego produktu myjącego do wnętrza pochwy. Dlaczego? Pochwę zasiedla naturalna mikroflora bakteryjna, zadaniem której jest ochrona przed szkodliwym działaniem przedostających się do niej patogenów i rozwojem chorób. Użycie mydła powoduje naruszenie tej naturalnej bariery ochronnej, co sprzyja powstawaniu infekcji. Warto zrezygnować z wszelkich gąbek i myjek, a do osuszania miejsc intymnych mieć osoby ręcznik, który zawsze powinien być suchy, ponieważ wilgotne środowisko stanowi idealne miejsce do rozwoju bakterii. Perfumowane wkładki higieniczne i dezodoranty również nie są polecanymi produktami. Warto zwrócić uwagę na to, co na sobie nosimy. W swojej garderobie najlepiej mieć kilka kompletów bawełnianych majtek i takie zakładać na co dzień, ponieważ bawełna doskonale odprowadza wilgoć i pozwala skórze “oddychać”, a na noc warto całkowicie z nich zrezygnować. Majtki koronkowe i modele wyszczuplające lepiej pozostawić sobie na specjalne okazje. Bieliznę należy prać w łagodnych środkach i dokładnie ją wypłukiwać, tak aby nie narażać delikatnej skóry na kontakt z substancjami piorącymi. Podobnie rzecz ma się ze spodniami - lepiej zrezygnować z obcisłych modeli - a te zastąpić zwiewną spódnicą.


Warto w tym miejscu wspomnieć o wpływie diety na występowanie zakażeń pochwy. Nasza naturalna mikroflora jelitowa ma bowiem duży wpływ na florę pochwy - dlatego dobrze jest włączyć do swojego codziennego jadłospisu pre- i probiotyk. Mogą to być jogurty, kefiry czy kiszonki - Twoje bakterie Ci podziękują. Drugą kwestią są słodycze. Cukier jest wspaniałą pożywką dla bakterii, a jego nadmierne spożywanie sprzyja rozwojowi infekcji intymnych. Dlatego dla własnego zdrowia warto ograniczyć, bądź wyeliminować go z diety.

 

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów