Dziecko zwymiotowało lek - co zrobić?
Dzieci to wyjątkowi pacjenci. Chorują znacznie częściej niż dorośli - nawet 10-12 razy w ciągu roku, co wiąże się z koniecznością podawania im lekarstw, które niekoniecznie lubią. Często dziecko wzbrania się przed ich przyjęciem, ale problemy rodziców nie kończą się na tym - niejednokrotnie zdarza się, że już po ich spożyciu maluch zaczyna wymiotować. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy lek ma wtedy prawo zadziałać? Czy podać dziecku kolejną porcję leku czy zaczekać, aż do czasu planowanej kolejnej dawki?
Dlaczego dziecko wymiotuje lek?
Wymioty po przyjęciu leku zdarzają się bardzo często u dzieci do 4. roku życia. Wynika to z niedojrzałości ich przewodu pokarmowego. Niejednokrotnie powodem wymiotów jest sam lek i jego nieprzyjemny smak, którego dzieci nie są w stanie zaakceptować.
Dziecko zwymiotowało lek - czy powtórzyć dawkę leku?
Każde wymioty u dziecka po przyjęciu leku to dla rodzica stresująca sytuacja. Ma on wątpliwości czy lek zadziała jak należy, czy może lepiej będzie powtórzyć dawkę. W końcu chciałby, aby dziecko szybko wróciło do zdrowia, ale nie jest pewien czy kolejna porcja leku nie zaszkodzi małemu pacjentowi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku leków, które muszą być podawane w równych odstępach czasu jak np. antybiotyki. Wpływ na to, czy dawkę leku trzeba będzie powtórzyć, ma kilka czynników. W dużej mierze uzależnione jest to od jego postaci. Roztwory doustne oraz większość syropów wchłaniają się do 10 minut od podania, jeśli więc wymioty wystąpią w tym czasie to dawkę leku należy powtórzyć. Z kolei leki w postaci zawiesin wchłaniają się z przewodu pokarmowego nieznacznie dłużej od nich - do 15 minut, i podobnie jak ma to miejsce w przypadku roztworów, jeśli wystąpią wtedy wymioty najczęściej konieczne jest powtórzenie dawki. Duże znacznie ma także sam rodzaj leku i leczona jednostka chorobowa - w każdym przypadku należy rozważyć, czy ewentualne ryzyko jego niezadziałania jest większe od ryzyka wystąpienia działań toksycznych spowodowanych obecnością w organizmie większej dawki. Dlatego ważne jest, aby nie podejmować tej decyzji samodzielnie - kiedy Twoje dziecko zwymiotuje lek skontaktuj się z pediatrą.
Czy wymioty u dziecka po przyjęciu leku są powodem do niepokoju?
Kiedy wymioty po przyjęciu leku zdarzają się u Twojego dziecka sporadycznie nie ma powodu do niepokoju - można uznać to za naturalną reakcję niedojrzałego przewodu pokarmowego. Jednak jeśli występują regularnie należy poinformować o tym lekarza, ponieważ mogą być oznaką uczulenia na któryś ze składników leku.
Czy da się uniknąć wymiotów u dzieci po przyjęciu leku?
Często wymioty są spowodowane nieprzyjemnym smakiem leku, którego dziecko nie potrafi zaakceptować. Jeśli lek podawany jest dziecku w formie doustnego roztworu lub zawiesiny można go lekko schłodzić, co powinno choć trochę zamaskować jego smak. Jednak najpierw koniecznie upewnij się, czy w przypadku danego preparatu nie jest to przeciwwskazane i nie będzie miało negatywnego wpływu na jego działanie. W tym celu należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.