Seria roztworu do dializy otrzewnowej wycofana z obrotu

16 września 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat informujący o wycofaniu ze sprzedaży roztworu do dializy otrzewnowej - bicaVera z 1,5% glukozą i wapniem 1,25 mmol/l. Wycofanie nastąpiło o wpłynięciu informacji w systemie Rapid Alert.

Artykuł rekomendowany przez:
Seria roztworu do dializy otrzewnowej wycofana z obrotu

Lek bicaVera z 1,5% glukozą i wapniem 1,25 mmol/l - kiedy się stosuje?

Roztwór bicaVera z 1,5% glukozą i wapniem 1,25 mmol/l przeznaczony jest do wykonywania dializy otrzewnowej. Ma postać przezroczystego i bezbarwnego płynu, dostarczanego w dwukomorowych workach. Wskazaniem do jego stosowanie jest schyłkowa przewlekła niewydolność nerek różnego pochodzenia, leczona metodą dializy otrzewnowej.

Jeżeli nie potrafisz znaleźć potrzebnego leku, skorzystaj z wygodnej i intuicyjnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Nie tylko wskaże Ci apteki, w których dany preparat jest dostępny, ale również umożliwi jego rezerwację.

Dlaczego wycofano serię leku bicaVera z 1,5% glukozą i wapniem 1,25 mmol/l?

Wycofanie leku bicaVera z 1,5% glukozą i wapniem 1,25 mmol/l  nastąpiło po wpłynięciu informacji w systemie Rapid Alert o wycofaniu ww. leku, co miało związek z potencjalną wadą jakościową bezpośredniego opakowania produktu. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Zgodnie z decyzją nr 60/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy bicaVera z 1,5% glukozą i wapniem 1,25 mmol/l, roztwór do dializy otrzewnowej o numerze serii A2LF261 i terminie ważności 05.2021. Podmiotem odpowiedzialnym jest Fresenius Medical Care Deutschland GmbH, Niemcy.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4154

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów