Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Projekt wrześniowej listy leków refundowanych. Jakie zmiany czekają pacjentów?

Redakcja K. 2019-08-27 15:03
Projekt wrześniowej listy leków refundowanych

26 sierpnia 2019 r. Ministerstw Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Jakich zmian w nadchodzących miesiącach mogą spodziewać się pacjenci?

Leki, na które pacjenci czekali

Na najnowszą listę leków refundowanych czeka wielu pacjentów. Wszyscy mają wobec niej wysokie oczekiwania, zwłaszcza te osoby, które mają utrudniony dostęp do nowoczesnych terapii i leków. Z opublikowanego 26 sierpnia 2019 r. projektu możemy wywnioskować, że zmiany będą spore i korzystne dla różnych grup pacjentów. 

Na wykazie znalazł się nowy lek stosowany u dorosłych pacjentów chorujących na łuszczycę zwyczajną. Enstilar (calcipotriolum + betamethasonum) ma postać pianki i wykazuje większą skuteczność od dotychczasowej terapii. Nowej opcji terapeutycznej doczekali się również pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna - Stelara (ustekinumab) będzie kolejną opcją terapeutyczną. 

Jest także dobra informacja dla pacjentów chorujących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Resort zdrowia chce objąć refundacją inhalator ciśnieniowy Symbicort (budezonid + formoterol), będący alternatywą dla dostępnego inhalatora proszkowego. Jest łatwiejszy w użyciu i nie wymaga od pacjenta używania siły wdechu. 

Refundowany ma być też m.in.:

  • lek przeciwpadaczkowy Briviact (brivaracetam), który będzie kolejną opcją terapeutyczną;
  • kolejny lek stosowany w hipercholesterolemii - Ezehron Duo, będący połączeniem ezetymibu i rozuwastatyny;
  • preparat dla pacjentów z chorobą Fabrye’go - Fabrazyme (agalsidasum beta).

Kompleksowe podejście do raka piersi

Największe zmiany w projekcie refundacyjnym dotyczą leczenia raka piersi. Z początkiem września pacjentki chorujące na ten typ nowotworu będą miały dostęp do nowych opcji terapeutycznych. Dopłatą objęte zostanę m.in. leki Kisqali (rybocyklib) i Ibrance (palbociclib), które stosuje się w leczeniu zaawansowanego raka piersi. Ponadto lek Perjeta (pertuzumab) i Herceptin (trastuzumab) mają być dostępne dla pacjentek w ramach skojarzonego, przedoperacyjnego leczenia raka piersi. W sumie refundowanych będzie jedenaście leków.

Warto podkreślić, że nadchodzące zmiany nie dotyczą jedynie farmakoterapii. Od 1 października mają rozpocząć działalność Breast Cancer Unit (BCU), czyli ośrodki specjalizujące się w diagnostyce i leczeniu nowotworów konkretnych narządów lub układów. W tym wypadku będą to placówki skupiające się wyłącznie na kompleksowym leczeniu raka piersi. W tych ośrodkach pracować mają różni specjaliści (onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, psycholodzy kliniczni itp.). Celem takich placówek zapewnienie pacjentkom dostępu do nowoczesnych form terapii, świadczenie usług na najwyższym poziomie, a także objęcie opieką i monitorowanie ich staniu przed, w trakcie i po leczeniu.

Uwagi do projektu

Dostępny dokument to na razie tylko projekt. Na uwagi do obwieszczenia Ministerstwo Zdrowia czeka do 27.08.2019 r. do godziny 16.00. Ostateczne brzmienie listy poznamy z końcem miesiąca.

Projekt dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/attachment/46f02e43-4724-4b58-ab9f-d65cb517e178


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów