Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Seria leku Symbella wycofana z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-09-26 09:16
Seria leku Symbella wycofana z obrotu

25 września 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję, na mocy której wycofano z obrotu serię dwuskładnikowego preparatu antykoncepcyjnego Symbella. Dlaczego wycofano ze sprzedaży serię tego preparatu?

Lek Symbella – kiedy się stosuje?

Substancjami czynnymi leku Symbella jest etynyloestradiol oraz octan chlormadynonu. Są to syntetyczne hormony płciowe, będące częstymi składnikami doustnej antykoncepcji hormonalnej. Ich stosowanie prowadzi do zahamowania owulacji, a także zmian funkcjonowania endometrium i konsystencji śluzu szyjki macicy.

Symbella – przyczyny wycofania

Wycofanie serii leku Symbella nastąpiło po wpłynięciu do GIF wyników badań, które przeprowadzono w Narodowym Instytucie Leków. Potwierdziły one, że konkretna partia ww. leku nie spełnia wymagań specyfikacji w zakresie zawartości etynyloestradiolu uwolnionego w czasie 15 minut.

Zgodnie z decyzją nr 61/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Symbella (Ethinylestradiolum + Chlormadinoni acetas), 0,03 mg + 2 mg, tabletki powlekane o numerze serii A3327 i dacie ważności 08.2020. Podmiotem odpowiedzialnym jest Symphar Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4166

Zawsze warto czytać ulotki leków, by znać ich działanie i ewentualne skutki uboczne. Te same informacje na temat farmaceutyków znajdziesz na KtoMaLek.pl, w wygodnej i przejrzystej formie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów