Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Wierzbownica drobnokwiatowa - właściwości i zastosowanie

Redakcja K. 2019-08-27 15:35
wierzbownica drobnokwiatowa

Jej korzystny wpływ na funkcje gruczołu prostaty były dobrze znane i wykorzystywane w medycynie ludowej. Na przestrzeni lat wierzbownica drobnokwiatowa została jednak zapomniana. Obecnie ponownie doceniona, a może odkryta na nowo? Poznajmy właściwości i zastosowanie wierzbownicy drobnokwiatowej.

Wierzbownica drobnokwiatowa - właściwości

Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum) to roślina należąca do rodziny wiesiołkowatych. W stanie dzikim zasiedla tereny północno-zachodniej Afryki, Europy, Bliskiego Wschodu, Indii i Chin. W Polsce można ją spotkać praktycznie na terenie całego kraju - najczęściej w rowach, szuwarach, zaroślach, brzegach rzek i podmokłych łąkach. Surowcem roślinnym jest ziele wierzbownicy drobnokwiatowej (Epilobii herba), którego właściwości zdrowotne od końca XIX. wieku były wykorzystywane w medycynie ludowej, szczególnie w leczeniu przerostu prostaty. Obecnie przeżywa swój renesans, a to ze względu na szereg korzyści płynących z jej stosowania. Wierzbownica reguluje gospodarkę hormonalną - wykazuje działanie estrogenne i antyandrogenowe. Posiada właściwości moczopędne oraz przeciwutleniające, dzięki czemu pomaga oczyścić organizm  z nagromadzonych zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Wywiera korzystne działanie na stan skóry - poprawia jej wygląd, reguluje produkcję sebum, zmniejsza łojotok oraz stany zapalne, ogranicza powstawanie wyprysków i zaskórników. Ponadto posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, działa rozkurczowo, uspokajająco, przeciwbólowo, przeciwalergicznie oraz uszczelniająco na naczynia krwionośne.

Dlaczego wierzbownica działa, czyli związki aktywne

Ziele wierzbownicy stanowi bogate źródło garbników, flawonoidów, fitosteroli, tanin i kwasów tłuszczowych. To właśnie te składniki aktywne są odpowiedzialne za jej wielokierunkowe działanie.

Kiedy sięgać po wierzbownicę?

Ziela wierzbownicy może być ona wykorzystywane do wspomagania leczenia wielu chorób. Ze względu na działanie antyandrogenowe, polegające na hamowaniu działania testosteronu, poleca się ją szczególnie w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego oraz w przypadkach łysienia na tle hormonalnym (łysienie androgenowe). Z kolei działanie estrogenne pozwala złagodzić nieprzyjemne objawy przekwitania u kobiet. Korzyści z jej stosowania powinni zauważyć również pacjenci z nawracającymi stanami zapalnymi pęcherza moczowego i cewki moczowej. Warto po nie sięgać w przypadku problemów z trądzikiem, łojotokiem oraz nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy.

wierzbownica

 

Czy wierzbownica jest dla każdego?

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa jej stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią nie zaleca się jej podawania tej grupie osób. Oddziałując na układ hormonalny może powodować u kobiet zaburzenia cyklu menstruacyjnego, dlatego w trakcie prowadzenia kuracji należy obserwować swój organizm. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z jej stosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wierzbownica drobnokwiatowa w aptece

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej można nabyć w aptekach w postaci postaci suszu do sporządzania naparów (Wierzbownica drobnokwiatowa ziele Produkty Bonifraterskie, Herbatka Ziołowa Ziele Wierzbownicy Drobnokwiatowej Flos) bądź suplementów diety w tabletkach (Wierzbownica Alter Medica, Wierzbownica Drobnokwiatowa Colfarm).

Jak przygotować napar z wierzbownicy?

Taki ziołowy napój można bardzo łatwo i szybko przygotować w domowych warunkach. 1-2 łyżeczki suszu należy zalać wrzątkiem, przykryć i odstawić na około 15 minut. Po tym czasie wystarczy odcedzić i napar jest gotowy do spożycia. Zaleca się wypijać regularnie 1-2 szklanki dziennie, przed posiłkiem. Niestety, jak to bywa w przypadku ziół, na pierwsze efekty działania trzeba będzie poczekać. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów