Aframon madagaskarski – właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-02-28 14:12
Nasiona aframonu madagarskiego (rajskiego ziarna, pieprzu melegueta).

Aframon madagaskarski jest rośliną dosyć egzotyczną, jednak ma szeroki wachlarz działań i może pomóc przy wielu dolegliwościach. Co o nim już wiadomo, a czego jeszcze trzeba się dowiedzieć?

Aframon madagaskarski – właściwości

W największej ilości w aframonie madagaskarskim występują flawonoidy, które mają działanie antyoksydacyjne i pomagają łagodzić stany zapalne. Występują w nim także fenole, saponiny czy garbniki. Aframon bogaty jest w witaminy i minerały, takie jak kwas askorbowy, niacyna, ryboflawina, tiamina, wapń, fosfor, magnez, potas, żelazo, cynk i miedź. Związki aktywne odpowiedzialne za hamowanie rozwoju mikroorganizmów to gingerol, shogaol, paradol i gingerdion.

Aframon madagaskarski – jak wygląda i skąd pochodzi?

Aframon madagaskarski (łac. Aframomum melegueta) lub inaczej pieprz meleguetarajskie ziarno, jest rośliną podobną do imbiru. Szeroko stosowana jest jako przyprawa w kuchni Afryki Zachodniej. Należy do rodziny imbirowatych (łac. Zingiberaceae Lindl.). Rajskie ziarno występuje na podmokłych terenach Nigerii, Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej i Togo.  

Roślina dorasta do 2 metrów wysokości. Ma fioletowe kwiaty w kształcie trąbki, które następnie przekształcają się w podłużne strąki, zawierające czerwono-brązowe nasiona. Zapach nasion podobny jest do mieszanki imbiru i pieprzu cayenne. Liście mają około 30 centymetrów długości, a na ich spodzie znajduje się dobrze rozbudowane unerwienie. 

Surowcem leczniczym są nasiona aframonu lub wyciąg z jego nasion

Aframon madagaskarski – działanie, wskazania do stosowania

Aframon madagaskarski ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Może pomóc przy różnego rodzaju infekcjach (bakteryjnych i grzybiczych) oraz w stanach zapalnych. Aframon ma działanie ochronne na wątrobę, szczególnie uszkodzoną przez chorobę alkoholową. Jego nasiona pomocne będą dla cukrzyków, które obniżą poziom glukozy. Rajskie ziarno może pomóc w zaburzeniach erekcji u mężczyzn. Istnieją też doniesienia o możliwym zastosowaniu w nadciśnieniu. 

Aframon madagaskarski na infekcje bakteryjne

Jedną z ważniejszych właściwości aframonu jest jego działanie przeciwdrobnoustrojowe. Aframon tradycyjnie używany był do leczenia infekcji dróg moczowych. Badano nawet, czy mógłby być alternatywą dla antybiotyków w przypadku niektórych zakażeń. Okazało się, że jest on skuteczny przeciwko mikroorganizmom takim jak Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Proteus spp., Salmonella spp., Bacillus spp., Escherichia coli, Klebsiella sp., Saccharomyces sp., Aspergillus i Candida

Wyciąg etanolowy z liści aframonu ma szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego. Właściwości lecznicze pomogą w przypadku infekcji przewodu pokarmowego, wymiotów, gorączki, przeziębienia, infekcji dróg oddechowych i zakażeń grzybiczych. 

Aframon madagaskarski na wątrobę

Wątroba jest głównym organem eliminującym z organizmu produkty przemiany materii. Składniki aktywne, takie jak fenole i flawonoidy zawarte w ekstrakcie z nasion aframonu, mają działanie hepatoprotekcyjne. Ich właściwości antyoksydacyjne pomagają neutralizować wolne rodniki, które uszkadzają komórki wątroby. Dodatkowo pozwalają obniżyć stężenie enzymów wątrobowych i czynników prozapalnych. Potrafią zahamować niszczenie komórek wątroby, wywołane przez niektóre związki. Jego działanie ochronne na wątrobę, wynika z redukcji stanu zapalnego, zapobieganiu uszkodzeniom komórek wątroby i neutralizacji wolnych rodników.

Aframon madagaskarski na cukrzycę

Paradol, shogaol, gingerol, kwas oleanowy i askorboza, odpowiadają za działanie przeciwcukrzycowe aframonu. Hamują α-amylazę i α-glukozydazę, które przekształcają węglowodany w cukry proste. Dzięki temu wzrost stężenia glukozy we krwi po posiłku jest mniejszy. Aframon może być przydatny dla pacjentów z cukrzycą. 

Aframon madagaskarski na nadciśnienie

Spożywanie nasion aframonu zmniejsza skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, zarówno u osób z nadciśnieniem, jak i u osób zdrowych. Zmniejszenie wartości ciśnienia tętniczego znajduje się w bezpiecznych wartościach, co jest obiecujące, że roślina ta okaże się przydatna w leczeniu nadciśnienia u pacjentów w różnym wieku. 

Aframon madagaskarski na zaburzenia erekcji

Suplementacja ekstraktu z nasion aframonu przez kilka dni poprawiała erekcje oraz pomagała opóźnić wytrysk. Zaobserwowano także zwiększenie ilości wydzieliny najądrzy i pęcherzyków nasiennych. Ekstrakt z nasion aframonu może okazać się pomocny w przypadku zaburzeń funkcji seksualnych u mężczyzn, takich jak trudności z erekcją czy przedwczesny wytrysk. 

Aframon madagaskarski – jak dawkować?

Brakuje danych na temat zalecanych dawek nasion aframonu madagaskarskiego oraz jego ekstraktów. Należy zapoznać się z informacjami dostępnymi na etykietach poszczególnych preparatów. 

Leki i suplementy zawierające aframon madagaskarski

W Polsce dostępnych jest niewiele preparatów zawierających aframon madagaskarski. Można znaleźć głównie suszone nasiona. 

Aframon madagaskarski w ciąży

Brakuje danych na temat wpływu aframonu na przebieg ciąży u kobiet. 

W badaniach na zwierzętach wykazano, że aframon może spowodować przerwanie ciąży w pierwszym trymestrze. Efekt ten jest zależny od wielkości dawki. Z tego powodu nie należy stosować aframonu w trakcie ciąży.

Aframon madagaskarski – przeciwwskazania i środki ostrożności

Przy spożywaniu aframonu szczególną ostrożność powinny zachować osoby uczulone na kardamon i imbir. Może u nich wystąpić reakcja alergiczna na aframon. 

Aframon madagaskarski – możliwe działania niepożądane

Ekstrakt z nasion aframonu spożywany przez długi okres, w dużej dawce, wykazał u zwierząt działanie hepatotoksyczne. Zaobserwowano również spadek masy ciała, zwiększenie stężenia enzymów wątrobowych i wzrost bilirubiny we krwi. Brakuje natomiast danych dotyczących możliwych działań niepożądanych u ludzi. Mimo to, spożywanie ziarna wydaje się bezpieczne. 

Aframon madagaskarski – interakcje z lekami i innymi ziołami

Aframon madagaskarski hamuje działanie enzymu o nazwie CYP3A4, który odpowiada za metabolizowanie bardzo wielu leków. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, przed jego zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem. W szczególności, jeśli przyjmujesz leki antydepresyjne, uspokajające, nasenne, czy na nadciśnienie i cholesterol. 

Aframon madagaskarski w Ziołopedii – podsumowanie

Aframon madagaskarski nadal jest mało znaną rośliną. Istnieje wiele doniesień na temat jego możliwych zastosowań, jednak brakuje dokładnych danych na jego temat. Rajskie ziarno jest stosunkowo bezpieczne, mimo to powinny stosować je osoby zdrowe.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów