Babka płesznik — właściwości, działanie i zastosowanie lecznicze

Babka płesznik jest rośliną, której korzystne właściwości zdrowotne znane są od wielu lat. Jej nasiona wykorzystywane są głównie w schorzeniach przewodu pokarmowego, ze względu na dużą zawartość błonnika oraz związków śluzowych. Kiedy warto sięgnąć po babkę płesznik? Czy jej stosowanie zawsze jest bezpieczne?

Drewniana miseczka wypełniona nasionami babki płesznik.

Babka płesznik — właściwości

Prozdrowotne właściwości babki płesznik związane są z gamą dobroczynnych składników zawartych w nasionach, wykorzystywanych przede wszystkim w zaburzeniach perystaltyki jelit i schorzeniach układu pokarmowego. W nasionach babki płesznik znajdziemy przede wszystkim:

  • błonnik pokarmowy (szacuje się, że w 100 g nasion znajduje się nawet 60-70 gramów tego cennego składnika);
  • związki śluzowe – głównie polisacharydy, zawarte w łupinach nasion;
  • związki irydoidowe;
  • białko;
  • olej tłusty.

Co ciekawe, babka płesznik zaliczana jest także to prebiotyków, czyli substancji wspierających prawidłowe funkcjonowanie bakterii budujących mikroflorę jelitową.

Babka płesznik — jak wygląda i skąd pochodzi?

Babka płesznik (łac. Plantago psyllium L.) jest rośliną z rodziny babkowatych (łac. Plantaginaceae), wywodzącą się z basenu Morza Śródziemnego, północnej Afryki oraz zachodniej Azji. Funkcjonuje także pod nazwami płesznic, pchlica, pchle nasienie. Nazwy te mają związek z jej nazwą w języku greckim – łacińskie psyllium pochodzi od greckiego psýllos, które oznacza pchłę, co nawiązuje zarówno do kształtu, jak i rozmiaru nasion babki płesznik.

Babka płesznik charakteryzuje się prostą, wzniesioną łodygą, która osiąga wysokość do 40 centymetrów. Rozgałęzioną łodygę porastają małe, owłosione i naprzeciwległe leżące listki, z których kątów wyrastają drobne, zebrane w kłosy kwiaty. Owocami babki płesznik są małe, jajowate lub jajowato wydłużone, błyszczące nasiona o ciemnobrązowej barwie. 

Produktem leczniczym i surowcem zielarskim są nasiona babki płesznik. Wartościowym, choć rzadziej wykorzystywanym surowcem zielarskim, jest ziele babki płesznik.

Babka płesznik — działanie, wskazania do stosowania

W medycynie ludowej babkę płesznik wykorzystywano w dolegliwościach dróg oddechowych – jako środek przeciwkaszlowy i ułatwiający wykrztuszanie gromadzącej się wydzieliny, a także w zapaleniu oskrzeli. Miała też zastosowanie w leczeniu czerwonki – choroby zakaźnej jelit, która objawiała się uporczywą biegunką. Wierzono również, że babka płesznik działa antybakteryjnie i moczopędnie, a także przeciwbólowo, co wykorzystywano w łagodzeniu objawów dny moczanowej i innych schorzeń reumatycznych.

Dziś wiemy, że babka płesznik jest źródłem włókna pokarmowego i związków śluzowych, dlatego współcześnie babkę płesznik wykorzystuje się przede wszystkim terapii chorób układu pokarmowego – m.in. zaparciach, biegunkach, zespole jelita drażliwego, a także u pacjentów z zaburzeniami gospodarki lipidowej i węglowodanowej.

Babka płesznik w schorzeniach przewodu pokarmowego

Nasiona babki płesznik wykorzystywane są w wielu schorzeniach przewodu pokarmowego. Ze względu na dużą zawartość błonnika, wykazują działanie regulujące perystaltykę jelit i doskonale sprawdzają się w terapii zaparć. Dodatkowym atutem babki płesznik jest obecność związków śluzowych, które pęczniejąc, zmiękczają zalegające masy kałowe, działają poślizgowo oraz powlekają podrażnione błony śluzowe, dlatego stosuje się ją m.in. w zespole jelita drażliwego (IBS), chorobie wrzodowej i podrażnieniach przewodu pokarmowego. W przeciwieństwie do wielu syntetycznych leków na zaparcia, nasiona babki płesznik nie uzależniają jelit i nie wykazują właściwości przeczyszczających.

Ze względu na działanie prebiotyczne babka płesznik może stanowić uzupełnienie terapii w chorobach zapalnych jelit, przebiegających z zaburzeniem prawidłowego składu mikrobioty. Ponadto, właściwości osłaniające śluzów pomagają złagodzić podrażnienia i uczucie dyskomfortu.

Babka płesznik na podwyższony cukier i cholesterol

Do innych właściwości babki płesznik należy wpływ na metabolizm cholesterolu i obniżenie poziomu lipidów we krwi, a także zmniejszenie przyswajalności glukozy z jelit. Dodatkowo regularne spożywanie nasion babki opóźnia opróżnianie żołądka i zwiększa uczucie sytości, pomagając zmniejszyć ilość przyjmowanych pokarmów.

Suplementacja babki płesznik może nie tylko zmniejszać stężenie cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL (w przypadku podwyższonych parametrów), lecz także obniżać podwyższone ciśnienie skurczowe krwi. W badaniach dowiedziono również że przyjmowanie babki płesznik pomaga regulować stężenie glukozy we krwi, insuliny i hemoglobiny glikowanej u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2.

Babka płesznik na odchudzanie

Stosowanie babki płesznik bywa zalecane osobom zmagającym się z nadmierną masą ciała. Nasiona babki płesznik pęcznieją pod wpływem kontaktu z wilgocią, co w przypadku spożywania pokarmów zwiększa subiektywne uczucie sytości i wpływa na to, że zmniejsza się ilość przyjmowanych kalorii w ciągu dnia. Zawarty w babce płesznik błonnik pokarmowy ogranicza również wchłanianie tłuszczu z posiłków i opóźnia opróżnianie żołądka, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni. 

Babka płesznik w schorzeniach skórnych

Kleik przygotowany z nasion babki płesznik może znaleźć zastosowanie w schorzeniach skórnych. Nakładany na zmienione chorobowo miejsca, wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzi podrażnienia. Może także stanowić składnik domowych kosmetyków, np. masek na włosy. Babka płesznik pomaga również w chorobach, które potrzebują specjalistycznej pielęgnacji – łuszczycy, trądziku różowatym, atopowym zapalenie skóry.

Babka płesznik — jak dawkować?

Jednym ze sposobów na wykorzystanie babki płesznik jest przygotowanie kleiku. W tym celu 2-3 łyżeczki całych lub zmielonych nasion zalewa się około 250 ml wody. Następnie należy odczekać minimum 15 minut, do uzyskania śluzowej konsystencji. 

Nasiona babki płesznik mogą być z powodzeniem stosowane jako urozmaicenie codziennej diety. Stanowią doskonały dodatek do domowego pieczywa, sałatek czy jogurtów. Pamiętajmy jednak, że u dzieci nasiona babki płesznik dopuszczone są dopiero od 6. roku życia, w ilości nie przekraczającej 2 łyżeczek dziennie. Szczegółowe dawkowanie najlepiej uzgodnić z lekarzem pediatrą.

Leki oraz suplementy z babką płesznik należy stosować zgodnie z dawkowaniem wskazanym przez producenta.

Leki i suplementy zawierające babkę płesznik

Nasiona babki płesznik dostępne są zarówno w aptekach, jak i sklepach zielarskich lub spożywczych, w działach ze zdrową żywnością. W zależności od preferencji możemy sięgnąć po wersję mieloną lub ziarna w całości. Rynek suplementów diety oferuje też babkę płesznik w postaci kapsułek.

Babka płesznik w ciąży

W przypadku zaparć w okresie ciąży babka płesznik może okazać się pomocna – ułatwiając wypróżnianie, a także łagodząc dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Może też ułatwiać wypróżnianie w okresie połogu. Brakuje jednak wystarczających badań nad bezpieczeństwem stosowania babki płesznik w tym okresie, dlatego ewentualną suplementację warto omówić z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Babka płesznik — przeciwwskazania i środki ostrożności

Nasiona babki płesznik nie powinny być stosowane u osób cierpiących z powodu niedrożności jelit.

Brakuje wystarczających danych na temat stosowania babki płesznik u małych pacjentów, dlatego nie zaleca się jej stosowania u dzieci poniżej 6. roku życia.

Babka płesznik — możliwe działania niepożądane

Podczas spożywania babki płesznik konieczne jest wypijanie większej ilości płynów, w przeciwnym razie możemy paradoksalnie doprowadzić do zaparć, a w skrajnych przypadkach do zablokowania drożności jelita.

Babka płesznik — interakcje z lekami i innymi ziołami

Podobnie jak w przypadku innych surowców śluzowych (np. siemienia lnianego), nasiona babki płesznik mogą ograniczać wchłanianie leków. Konieczne jest zachowanie minimum 2-godzinnego odstępu.

Osoby stosujące leki obniżające stężenie glukozy lub lipidów we krwi, stosowanie babki płesznik powinny skonsultować z lekarzem – nasiona te mogą nasilać efekt tych leków.

Babka płesznik w Ziołopedii — podsumowanie

Niepozorne nasiona babki płesznik od dawna stosowane są w lecznictwie. Dzięki wysokiej zawartości błonnika wykorzystuje się je przede wszystkim w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Choć ich działanie jest korzystne dla zdrowia, warto zachować umiar podczas ich stosowania – zbyt częste sięganie po babkę płesznik wraz z niewystarczającym nawodnieniem organizmu może skończyć się zaparciami. 

 

Bibliografia

  1. Król D. "Babka płesznik ( Plantago psyllium L.) – wartościowa roślina lecznicza". Postępy Fitoterapii 4/2009: s. 256-259.
  2. Kowalska-Bąbik J. „Babka płesznik – wsparcie w zespole jelita drażliwego”. Narodowe Centrum Edukacji żywieniowej, ABC żywienia. Dostępne na: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/babka-plesznik-wsparcie-w-zespole-jelita-drazliwego/
  3. H. Różański, Nasiona płesznika – Semen Psyllii jako surowiec śluzowy. Dostępne na: https://rozanski.li/1159/nasiona-plesznika-semen-psyllii-jako-surowiec-sluzowy/
  4. Pyrzanowska J., Piechal A., Blecharz-Klin K., Widy-Tyszkiewicz E. "Interakcje leków roślinnych stosowanych w chorobach układu pokarmowego". Herba Polonica 2006 (52), 1-2: s. 75-96. 
  5. Rodrı́guez-Morán M., Guerrero-Romero F., Lazcano-Burciaga G. "Lipid- and Glucose-Lowering Efficacy of Plantago Psyllium in Type II Diabetes". Journal of Diabetes and its Complications. Volume 12, Issue 5, September-October 1998: s. 273-278.
  6. Charakterystyka Produktu Leczniczego NASIENIE PŁESZNIKA (Psyllii semen), 1g/1g, zioła. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/11757/characteristic 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Więcej artykułów