Sprawdzamy dostępność
leków w 10 928 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki zmniejszające stężenie lipidów
W tej kategorii znajdziesz produkty stosowane w profilaktyce przeciwmiażdżycowej oraz w leczeniu zbyt wysokiego stężenia cholesterolu we krwi.
Leki zmniejszające stężenie lipidów
Czym jest cholesterol?
Cholesterol jest substancją z grupy lipidów, niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jako składnik błon komórkowych jest niezbędny do produkcji witaminy D3, hormonów nadnerczy i hormonów płciowych. Cholesterol zapewnia też prawidłową pracę mózgu, ponieważ stanowi budulec osłonek neuronów, a więc wspiera przekazywanie impulsów nerwowych. Wytwarzany w niewielkich ilościach nie jest szkodliwy. Kłopotów ze zdrowiem może przysporzyć nadmiar cholesterolu, ponieważ powstałe złogi odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych tworząc blaszkę miażdżycową, czego skutkiem jest zmniejszenie dopływu krwi do komórek.
Co to jest dobry i zły cholesterol? Jaką rolę pełnią trójglicerydy?
Zły cholesterol, czyli cholesterol frakcji LDL wywodzi się od lipoprotein o niskiej gęstości, których zadaniem jest transport cholesterolu z wątroby do komórek. Dopóki poziom złego cholesterolu jest w normie, spełnia on swoją funkcję, nie wywołując szkodliwych zmian w organizmie. Gdy dopuszczalna norma zostaje przekroczona, cholesterol frakcji LDL zaczyna odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych, zwężając ich światło i przyczyniając się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Poziom cholesterolu frakcji LDL u zdrowego człowieka nie powinna przekroczyć 115 mg/dl.
Dobry cholesterol, a więc cholesterol frakcji HDL, pochodzi od lipoprotein o wysokiej gęstości i korzystnie wpływa na zdrowie układu krwionośnego, wspierając transport cholesterolu z tętnic i tkanek do wątroby. Zapobiega w ten sposób gromadzeniu się lipidów w naczyniach krwionośnych i obniża ryzyko groźnych chorób. Prawidłowe wartości HDL to > 45 mg/dl. Dlatego należy dążyć do obniżenia poziomu cholesterolu frakcji LDL i jednoczesnego podwyższenia poziomu cholesterolu frakcji HDL.
Trójglicerydy, czyli proste tłuszcze wyodrębniane z cholesterolu całkowitego, są składnikiem tkanki tłuszczowej. Ich nadmiar w organizmie może skutkować pojawieniem się szeregu chorób – otyłości, niedoczynności tarczycy, choroby niedokrwiennej serca lub udaru mózgu. Poziom trójglicerydów w organizmie nie powinien przekraczać 150 mg/dl.
Badanie poziomu poszczególnych frakcji lipidowych we krwi można wykonać w każdym laboratorium analitycznym. Lipidogram dokładnie określa wszystkie frakcje. Wysoki poziom cholesterolu frakcji LDL i trójglicerydów należy skonsultować z lekarzem.
Leki na cholesterol na receptę
Jeśli poziom cholesterolu i/lub trójglicerydów przekracza dopuszczalne normy lekarz może zalecić zmianę diety, a także wdrożyć odpowiednie leczenie. Najczęściej stosowane leki na obniżenie cholesterolu to statyny (np. atorwastatyna, rosuwastatyna, simwastatyna). Pod względem chemicznym są to wielofunkcyjne związki chemiczne należące do inhibitorów reduktazy HMG-CoA będących enzymami katalizującymi biosyntezę cholesterolu. Ich zadaniem jest obniżenie poziomu lipidów we krwi, hamowanie procesów zapalnych w organizmie oraz zmniejszenie wartości trójglicerydów. Na ogół dobrze tolerowane statyny mają swoje skutki uboczne. Najpoważniejszym jest miopatia - zaburzenia funkcjonowania komórek mięśniowych prowadzące do utraty siły i osłabienia. Jeżeli terapia statynami nie przynosi odpowiednich rezultatów lub powoduje efekty uboczne, stosuje się żywice jonowymienne lub ezytymib.
Działanie podobne do statyn mają inne leki na cholesterol na receptę określane jako fibraty. Stosuje się je u pacjentów, u których konieczne jest zwiększenie poziomu „dobrego cholesterolu” i obniżenie wartości trójglicerydów we krwi, czasami także w leczeniu skojarzonym razem ze statynami. Dostępne w grupie tych leków na cholesterol nazwy substancji czynnych to: fenofibrat, klofibrat i ciprofibrat.
Aby zredukować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych powodowanych przez leki hipolipemizujące, można zastosować tzw. terapię skojarzoną. Polega ona na wdrożeniu do leczenia dwóch lub więcej leków obniżających poziom lipidów, ale w zmniejszonych dawkach.
Jak zapobiegać hipercholesterolemii?
Na wysoki poziom cholesterolu mają wpływ predyspozycje genetyczne oraz profilaktyka hipercholesterolemii, czyli zachowania zgodne z tzw. zdrowym trybem życia. Warto pamiętać o stosowaniu zdrowej, zbilansowanej diety, zaprzestaniu palenia tytoniu, regularnej aktywności fizycznej i kontroli masy ciała.