Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Preparaty przeciwalergiczne - Preparaty, tabletki, zioła

Preparaty przeciwalergiczne służą do łagodzenia objawów sezonowych, jak i przewlekłych uczuleń. Uporczywy katar, świąd, łzawienie oczu, wysypka czy trudności w oddychaniu to główne objawy alergii, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Te niepokojące symptomy mogą być wywołane przez roztocza, sierść zwierząt, pyłki kwiatowe, ukąszenia owadów, a nawet niektóre składniki pokarmowe. Dostępne w tym dziale preparaty w postaci tabletek, kapsułek, syropów i kropli, mają za zadanie złagodzić i zneutralizować objawy alergii, przynosząc pacjentowi szybką ulgę. Dzięki temu, że są dostępne w łatwo przyswajalnej formie kapsułek i tabletek, natychmiastowo przedostają się do krwi, a ich działanie jest bardzo szybkie. Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są to najczęściej preparaty cetyryzyny (np. Alerzina), loratadyny (np. Flonidan Control), które hamują działanie histaminy, czynnika odpowiedzialnego za reakcję alergiczną. W zależności od rodzaju alergii przyjmuje się je sezonowo lub w sposób ciągły.


Acatar Allergy interakcje ulotka aerozol do nosa, roztwór 1 mg/ml 1 but. po 10 ml

Acatar Allergy

1 mg/ml | 1 but. po 10 ml

lek dostępny bez recepty


Ulotka
Alegren interakcje ulotka tabletki  30 tabl.

Alegren

30 tabl.

suplement diety


Ulotka
Alerbon interakcje ulotka kapsułki  30 kaps.

Alerbon

30 kaps.

suplement diety


Ulotka

Alerbon interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

Alerbon

60 kaps.

suplement diety


Ulotka
Alergoteva (Flynise) interakcje ulotka tabletki powlekane 5 mg 10 tabl.

Alergoteva (Flynise)

5 mg | 10 tabl.

lek dostępny bez recepty


Ulotka

Alergoteva (Flynise) interakcje ulotka tabletki powlekane 5 mg 10 tabl.

Alergoteva (Flynise)

5 mg | 10 tabl.

lek dostępny bez recepty


Ulotka
Aleric Deslo Active interakcje ulotka roztwór doustny 500 mcg/ml 60 ml | butelka

Aleric Deslo Active

500 mcg/ml | 60 ml | butelka

lek dostępny bez recepty


Ulotka

Aleric Deslo Active interakcje ulotka roztwór doustny 500 mcg/ml 60 ml | butelka

Aleric Deslo Active

500 mcg/ml | 60 ml | butelka

lek dostępny bez recepty


Ulotka
Aleric Deslo Active interakcje ulotka tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 2,5 mg 10 tabl.

Aleric Deslo Active

2,5 mg | 10 tabl.

lek dostępny bez recepty


Ulotka

Aleric Deslo Active interakcje ulotka tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 2,5 mg 10 tabl.

Aleric Deslo Active

2,5 mg | 10 tabl.

lek dostępny bez recepty


Ulotka

Alergia

Co to jest alergia?

Alergia (uczulenie) to nieprawidłowa reakcja organizmu na działanie substancji lub niektórych czynników. Objawy i stopień nasilenia alergii uzależnione są od rodzaju alergenu.
Od wielu lat obserwuje się tendencję do wzrostu zapadalności na alergię. Obecnie już ponad 30% populacji boryka się z przynajmniej jednym schorzeniem alergicznym. Problem alergii dotyka w większym stopniu młodszych pokoleń, zarówno jeśli chodzi o odsetek chorych, jak i stopień nasilenia objawów. Według prognoz sytuacja będzie się pogarszać, ze względu na postępujące zanieczyszczenie środowiska i ocieplanie klimatu.

Jakie są objawy alergii?

U alergika odpowiedź organizmu na czynniki nieszkodliwe dla zdrowych osób jest nadmierna i niekiedy nieprzewidywalna. Organizm wytwarza przeciwciała, które łączą się z alergenem, co prowadzi do degranulacji komórek tucznych magazynujących mediatory stanu zapalnego.

Kluczową rolę odgrywa histamina, która po uwolnieniu łączy się ze swoistymi receptorami H1, H2, H3 i H4. Pobudzanie receptorów histaminowych wyzwala w organizmie szereg reakcji odpowiedzialnych za objawy alergii: 

  • zwiększanie przepuszczalności naczyń krwionośnych (zmiany skórne, obrzęki), 
  • rozszerzenie naczyń krwionośnych (zaczerwienienie skóry i spadek ciśnienia tętniczego), 
  • skurcz mięśni gładkich oskrzeli (ataki duszności), 
  • skurcz mięśni przewodu pokarmowego (bóle brzucha, wymioty, biegunki), 
  • nasilone wydzielanie gruczołów błony śluzowej (wodnista wydzielina z nosa, katar, łzawienie oczu), 
  • pobudzanie nerwów czuciowych (ból, silny świąd i kichanie), 
  • przyspieszone tętno. 

W zależności od indywidualnych predyspozycji objawy alergii mogą być stosunkowo lekkie o przemijającym charakterze lub przybrać postać choroby przewlekłej z okresami silnych zaostrzeń, niekiedy zagrażających życiu.

Jakie leki stosuje się w leczeniu alergii?

Najczęściej w leczeniu alergii stosuje się leki przeciwalergiczne hamujące odpowiedź zapalną organizmu, dzięki czemu udaje się znacząco złagodzić objawy alergii. W tym celu stosuje się leki z różnych grup: 

  • Leki przeciwhistaminowe – blokują receptory histaminowe, hamując jej prozapalne działanie.  
  • Glikokortykosteroidy – wykazują wielopoziomowe działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne. Nowoczesne sterydy podawane donosowo i dooskrzelowo działają skutecznie, nie powodując przy tym poważniejszych działań niepożądanych. 
  • Leki sympatykomimetyczne (α-mimetyki) – pobudzają receptory adrenergiczne, w wyniku czego dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych w błonach śluzowych oraz rozszerzania oskrzeli. 
  • Β-mimetyki wziewne – stosowane w astmie oskrzelowej. Pobudzają receptory adrenergiczne β2 zlokalizowane w drogach oddechowych. Rozszerzają oskrzela, zmniejszając jednocześnie ich obrzęk i nadprodukcję śluzu. Do innych leków stosowanych pomocniczo w astmie należą teofilina (pobudza ośrodek oddechowy, ułatwiając oddychanie) i bromek ipratropium (krótkotrwale rozszerza oskrzela). 
  • Leki antyleukotrienowe – blokują receptory leukotrienowe, czego efektem jest zapobieganie skurczowi oskrzeli, hamowanie nadprodukcji śluzu i działanie przeciwzapalne. 
  • Kromony – stabilizują komórki tuczne, hamując uwalnianie mediatorów zapalnych. Stosowane są miejscowo w postaci kropli do oczu lub nosa. 
  • Przeciwciała monoklonalne IgE – łączą się swoiście z ludzkimi immunoglobulinami IgE, redukując tym samym ogólną liczbę przeciwciał zaangażowanych w proces alergiczny. Stosowane najczęściej w ciężkich postaciach astmy o podłożu IgE-zależnym. 
  • Epinefryna (adrenalina) – podawana w postaci zastrzyku podskórnego w czasie wstrząsu anafilaktycznego pobudza układ współczulny, zwiększając siłę skurczu serca i obkurczając naczynia krwionośne.

Wszystkie wymienione powyżej leki nie są w stanie skutecznie wyleczyć z alergii. Działają objawowo, zmniejszając tylko odczuwalny dyskomfort, co pozwala na normalne funkcjonowanie. Na chwilę obecną jedyną skuteczną metodą leczenia alergii jest immunoterapia alergenowa (tzw. odczulanie). Niestety jest to proces długotrwały (3-5 lat) i wymaga nawet kilkunastu wizyt u lekarza (szczepionki w postaci zastrzyków). Znacznie rzadszych wizyt u alergologa wymaga odczulanie preparatem podawanym podjęzykowo. Odczulanie nie jest skuteczne w leczeniu alergii pokarmowych.