Maść cynkowa - kiedy warto po nią sięgnąć? Właściwości zastosowania maści cynkowej

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-11-24 16:38
Biała tuba zawierająca maść cynkową.

Maści to tzw. półstałe postaci leku. Ze względu na swoją postać są one stosowane na skórę, w celu osiągnięcia miejscowego działania leczniczego. Jedną z maści, stosowaną od wielu lat, jest maść cynkowa. Kiedy warto zastosować maść cynkową? Jakie posiada ona właściwości? Czy istnieją przeciwwskazania do jej stosowania?

Cynk - czy jest potrzebny?

Cynk jest pierwiastkiem śladowym, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wchodzi on w skład wielu układów enzymatycznych. 

Na chwilę obecną wiemy, że pierwiastek ten jest potrzebny do funkcjonowania:

 • układu odpornościowego,
 • syntezy białek,
 • metabolizmu węglowodanów.

Co więcej, jak większość metali, cynk tworzy tlenki - tlenek cynku jest substancją, która ze względu na swoje działanie ściągające i wysuszające znalazły zastosowanie w dzisiejszej medycynie. 

Maść cynkowa - co to jest?

Maść cynkowa to półstała postać leku, której głównym składnikiem o działaniu leczniczym jest tlenek cynku. 

Jak już wcześniej wspomniano, tlenek cynku wykazuje działanie ściągające, wysuszające, a także słabe działanie przeciwbakteryjne.

Pozostałymi składnikami maści cynkowej są substancje tworzące podłoże. W maści cynkowej najczęściej wykorzystuje się wazelinę hydrofilową - jest to mieszanina wazeliny białej, cholesterolu, wosku białego i alkoholu stearylowego.

Maść cynkowa - na trądzik, opryszczkę czy zajade

Maść cynkowa, ze względu na swoje działanie, może być stosowana w przypadku:

 • przewlekłych stanów zapalnych skóry (głównie działanie wspomagające),
 • delikatnych otarć skóry,
 • terapii trądziku,
 • zmian skórnych wymagających działania wysuszającego, np. opryszczki,
 • terapii zajadów.

Maść cynkową stosujemy przeważnie punktowo (zwykle w przypadku trądziku) lub na niewielką powierzchnię skóry - wówczas należy nanosić cienką warstwę maści cynkowej na zmienioną skórę od 1 do 2 razy na dobę. Jeżeli mamy wątpliwości, jak powinniśmy stosować maść - warto skonsultować ten fakt z lekarzem lub farmaceutą.

Maść cynkowa z kwasem salicylowym a dermatologia

W aptece możemy spotkać się z maścią cynkową o dużej zawartości tlenku cynku (powyżej 50%) w połączeniu z kwasem salicylowym - taki preparat nosi nazwę pasta Lassara i jest często wykorzystywana w terapii trądziku.

Niektóre źródła podają, że maść cynkowa w dermatologii może być również stosowana w przypadku trudno gojących się ran, przewlekłych stanach zapalnych czy też w przypadku leczenia świądu.

Maść cynkowa - przeciwwskazania

Maść cynkowa mimo iż jest uważana za bezpieczną w stosowaniu, nie może być niestety użyta w każdym przypadku. Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania maści cynkowej są rany sączące się, a także takie rany, które są pokryte strupami. Nie powinniśmy również po nią sięgać w przypadku ostrych stanów zapalnych skóry. 

Dodatkowo maść cynkowa jest przeciwwskazana u osób, które są uczulone (czy też wykazują jakąkolwiek nadwrażliwość) na którykolwiek z jej składników.

Maść cynkowa w ciąża i podczas karmienia piersią

Na chwilę obecną nie są dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania maści cynkowej u kobiet w ciąży, a także w trakcie karmienia piersią. Z tego powodu przed sięgnięciem po nią warto skonsultować się lekarzem rodzinnym lub ginekologiem prowadzącym ciążę.

Maść cynkowa - środki ostrożności

Mimo istotnych przeciwwskazań do stosowania maści cynkowej, możemy również wyróżnić stany, które wymagają ścisłej kontroli w trakcie jej używania. Podczas terapii przy użyciu maści cynkowej pamiętajmy, aby preparat nie dostał się do oczu. Maść cynkowa nie powinna być również stosowana na dużych powierzchniach naszej skóry.

Co więcej pamiętajmy, że ten preparat może być stosowany wyłącznie na skórę. Nie należy stosować maści cynkowej na jakiekolwiek błony śluzowe naszego ciała.

Jeżeli, w trakcie regularnego smarowania zmiany skórnej maścią cynkową nie będzie zauważalnej poprawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Może okazać się bowiem, że konieczna jest zmiana maści.

Dostępność maści cynkowej, a także innych preparatów w okolicznych aptekach możesz w łatwy sposób sprawdzić przy użyciu portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

 1. Cynk (tlenek cynku) (opis profesjonalny). Baza leków. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=2166. (Dostęp: wrzesień 2022).
 2. Maść cynkowa - maść. Baza leków. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/86656,Masc-cynkowa-masc. (Dostęp: wrzesień 2022).
 3. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta MAŚĆ CYNKOWA, 10%, maść. Zakład Farmaceutyczny „Amara” sp. z o.o. (2022).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów