Jak pozbyć się kurzajek? Domowe sposoby

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-09-12 15:57
Jak pozbyć się kurzajek?

Kurzajki to niewielkie brodawki występujące na skórze dłoni i stóp. Są nieestetyczne i często budzą skrępowanie. W jaki sposób można z nimi walczyć? Czy można się uchronić przed kurzajkami?

Czym są kurzajki?

Kurzajka to potoczna nazwa brodawki, grudkowej zmiany skórnej, która pojawia się na skórze w wyniku zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Według niektórych statystyk nawet 10% populacji może być zarażone tym wirusem. Do zakażenia może dojść podczas bezpośredniego kontaktu z nosicielem wirusa lub w wyniku kontaktu pośredniego (dotykane tych samych przedmiotów). Najwięcej zakażeń zdarza się w miejscach, gdzie przebywa wiele osób, jak: basen, sauna, siłownia, szatnia. Zarazić się można także u fryzjera lub w salonie kosmetycznym, jeżeli narzędzia są źle dezynfekowane. Niektóre odmiany wirusa HPV przenoszone są drogą płciową. 

Kurzajki najczęściej pojawiają się na dłoniach i palcach, a także na stopach. Przyjmują postać twardych i szorstkich grudek o barwie skóry lub szaro-brunatnej. Są wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry. Choć mało estetyczne, przeważnie nie są dokuczliwe. Wyjątkiem są kurzajki na stopach, które utrudniają chodzenie, oraz te pojawiające się pod paznokciami, gdyż mogą być przyczyną dotkliwego bólu.

Rodzaje kurzajek i ich przyczyny

Istnieje bardzo dużo odmian wirusa HPV, które przyczyniają się do powstawania kurzajek o różnej lokalizacji, strukturze, wielkości, kształcie i kolorze. Do najczęściej występujących typów zaliczają się: 

 • brodawki zwykłe - pojawiają się w wyniku infekcji wirusem HPV-2, HPV-4 oraz HPV-7. Występują zwykle na palcach dłoni, wałach paznokciowych, a nawet pod płytką paznokcia. Mają postać szorstkich i wypukłych grudek o średnicy 5-10 mm i barwie od różowej do ciemnobrunatnej, które często występują w większych skupiskach,
 • brodawki płaskie - zwane też brodawkami młodocianych, gdyż często występują u dzieci i młodzieży. Rozprzestrzeniają się na powierzchni dłoni, przedramion oraz skórze twarzy. Maja gładką powierzchnię i są wypukłe, osiągają rozmiar do kilku milimetrów. Są wynikiem zakażenia odmianą wirusa HPV-3, rzadziej HPV-10, HPV-27 i HPV-28,
 • brodawki stóp –osiągają wielkość nawet 1-2 cm, mają kolor skóry i twardą, szorstką powierzchnię. Występują na podeszwie stopy, przez co mogą sprawiać ból i utrudniać chodzenie. Wywołane są wirusem HPV-1 lub HPV-2,
 • brodawki narządów płciowych - jedną z ich postaci są kłykciny kończyste, przenoszone są drogą płciową. Wywołuje je wirus HPV-6 i HPV-11. Mają postać grudek o skłonności do kalafiorowatego wzrostu.

Warto wiedzieć, że kurzajki mogą się rozsiewać np. w wyniku drapania zainfekowanego miejsca. W efekcie możemy przenieść je na twarz, dłonie i stopy lub nawet na inną osobę.

Domowe sposoby na kurzajki KtoMaLek.pl

Jak usunąć kurzajkę? Preparaty i zabiegi na brodawki

Kurzajki najczęściej znikają samoistnie. Mogą się utrzymywać od kilku miesięcy do nawet dwóch-trzech lat, potem obumierają. Trzeba jednak pamiętać, że są bardzo zaraźliwe i w tym okresie mogą zainfekować kolejne miejsca lub zarazić bliskie nam osoby. Dlatego lepiej zawczasu podjąć leczenie.

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do walki z kurzajkami. Produkty te są niedrogie i skuteczne, jednak należy je stosować regularnie przez okres 6-8 tygodni. W przeciwnym razie leczenie nie przyniesie pożądanych rezultatów. Większość preparatów na kurzajki zawiera kwas mlekowy i salicylowy, które wysuszają brodawkę. Po jakimś czasie wyschnięta zmiana odpada od zdrowej skóry. Możemy wybierać wśród takich produktów, jak: Acerin, ABE, Brodacid, Duofilm. Dostępne są także preparaty na bazie kwasu monochlorooctowego (Vericaust) i trójchloroctowego (Undofen). Dużą popularnością cieszą się także środki do domowego wymrażania kurzajek (Undofen Krioterapia, Wartix, Scholl) oraz plastry (Salvequick MED).

Jeżeli domowe leczenie nie przynosi efektów, warto wybrać się na konsultację do dermatologa. Może on wyłyżeczkować brodawkę, usunąć ją chirurgiczne lub zastosować metodę krioterapii czy elektrokoagulacji. Dobre efekty przynosi także laserowe usuwanie kurzajek.

Domowe sposoby na kurzajki

Leczenie kurzajek możemy wspomóc domowymi sposobami. Czy są skuteczne? Trudno jednoznacznie stwierdzić. U jednym przynoszą oczekiwane efekty, u innych nie widać żadnej poprawy.

 • glistnik (jaskółcze ziele) - popularna, ludowa metoda na kurzajki. Wystarczy złamać łodygę glistnika, a wyciekający z niej sok przyłożyć do zmiany na skórze;
 • mniszek lekarski - chwast ten rośnie niemal wszędzie. Sok z jego łodyg stosujemy tak samo, jak w przypadku glistnika;
 • czosnek - wystarczy go rozgnieść i przyłożyć do kurzajki, a następnie zakleić plastrem;
 • olejek z drzewa herbacianego - należy smarować nim kurzajki kilka razy w ciągu dnia;
 • kąpiel w roztworze soli - 6-7 łyżek soli rozpuszczamy w litrze wody, namaczamy w nim dłonie lub stopy przez około 30 minut.

Jak uchronić się przed kurzajkami?

Uchronienie się przed kurzajkami jest niezwykle trudne, gdyż wirus HPV roznosi się bardzo szybko. Wystarczy jednak przestrzegać kilku prostych zasad, by zmniejszyć ryzyko zarażenia.

 • Pamiętajmy o częstym i dokładnym myciu rąk, szczególnie w przypadku kontaktu z innymi ludźmi;
 • Przestrzegajmy podstawowych zasad higieny w takich miejscach, jak basen czy siłownia (nośmy klapki, używajmy własnego ręcznika, stosujmy swoją matę na siłowni);
 • Dbajmy o kondycję układu odpornościowego poprzez stosowanie odpowiedniej diety i regularną aktywność fizyczną;
 • Starajmy się unikać skaleczeń i zadrapań, przez które może się dostać wirus;
 • Nawilżajmy skórę, dzięki czemu będzie bardziej elastyczna i odporna na uszkodzenia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów