Powikłania po grypie – czy mogą być niebezpieczne?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-20 15:45
Mężczyzna z widocznymi objawami grypy - karatem, obrzękiem nosa i oczu.

Grypa jest chorobą wirusową, występującą najpowszechniej w pierwszym kwartale roku kalendarzowego. W przeciwieństwie do zwykłego przeziębienia, charakteryzuje się licznymi powikłaniami, które mogą prowadzić nawet do hospitalizacji. Istnieją jednak szczepienia na grypę. Jakie są możliwe powikłania po grypie oraz kiedy warto rozważyć szczepienie przeciw grypie?

Charakterystyka wirusa grypy

Wirus grypy jest patogenem zaliczanym do rodziny Orthomyxoviridae. Wyróżniamy trzy główne typy, odpowiedzialne za zachorowania wśród ludzi:

 • typ A – w szczególności podtypy H1N1, H1N2 oraz H3N2, charakteryzujące się dużą zmiennością i zdolnością do mutacji,
 • typ B – o zróżnicowanym obrazie klinicznym choroby, 
 • typ C – dający zakażenia głównie u dzieci, o łagodniejszym przebiegu. 

W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada na pierwszy kwartał roku kalendarzowego. Mówimy wtedy o grypie sezonowej. 

Co kilkanaście lat, wskutek pojawienia się nieznanego typu wirusa, dochodzi do szybkiego rozprzestrzenienia się choroby w populacji światowej, co skutkuje wystąpieniem grypy pandemicznej.

Kto jest szczególnie narażony na grypę i powikłania po grypie?

Wśród pacjentów szczególnie narażonych na zakażenie grypą wyróżnia się:

 • osoby o obniżonej odporności,
 • pracowników ochrony zdrowia,
 • dzieci znajdujące się w skupiskach, takich jak żłobki, przedszkola i szkoły.

Ponadto dzieci do lat 5, pacjenci powyżej 65. roku życia oraz cierpiący z powodu chorób przewlekłych, powinni zachować szczególną ostrożność w sezonie grypowym, ze względu na duże ryzyko powikłań choroby.

Jak rozpoznać zachorowanie grypą?

Grypa charakteryzuje się szybkim rozwojem objawów, pojawiających się ok. 2-4 dni po kontakcie z wirusem. Zaliczamy do nich:

 • gorączkę (powyżej 38 st. C), ból mięśni, dreszcze,
 • ból gardła,
 • suchy kaszel,
 • nieżyt nosa,
 • objawy żołądkowo-jelitowe, spotykane najczęściej u chorujących dzieci.

Dorośli zarażają wirusem grypy 1 dzień przed oraz 3-5 dni po wystąpieniu objawów. U młodszych pacjentów okres ten może ulec wydłużeniu. Niepowikłana choroba ustępuje z reguły w ciągu 7 dni.

Diagnostyka i leczenie grypy

Diagnostyką grypy zajmuje się lekarz pierwszego kontaktu. Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na charakterystyce objawów oraz przebiegu choroby. Dodatkowym czynnikiem, który należy uwzględnić, jest ilość zakażeń odnotowanych aktualnie w danym regionie.

W przypadku pacjentów obarczonych dużym ryzykiem powikłań grypy, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu dodatkowych badań laboratoryjnych, potwierdzających chorobę. Obecnie największe znaczenie ma metoda RT-PCR, za pomocą której możliwe jest stwierdzenie obecności materiału genetycznego wirusa. Charakteryzuje się ona największą czułością i swoistością, przy równoczesnym krótkim czasie oczekiwania na wynik.

Leczenie grypy jest przede wszystkim objawowe. Podstawą jest odpoczynek i spożywanie odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych, szczególnie narażonych na odwodnienie. Ponadto zaleca się stosowanie:

W uzasadnionych sytuacjach, lekarz zalecić może również leczenie przeciwwirusowe, np. oseltamiwirem.

Dostępność, w najbliższej aptece, preparatów przydatnych w walce z grypą sprawdzisz za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Powikłania po grypie – czy należy się ich obawiać?

Powikłania po przebyciu grypy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku seniorów, kobiet ciężarnych i młodszych dzieci. 

Zaliczamy do nich:

W skrajnych przypadkach, powikłania po grypie prowadzić mogą do trwałych uszkodzeń narządowych, a nawet do śmierci.

Szczepienia na grypę

Skuteczną formą profilaktyki grypy są coroczne szczepienia. Ze względu na zmienność wirusa i jego zdolność do mutacji, ich skład jest na bieżąco modyfikowany. Obecnie mamy dostęp do dwóch rodzajów preparatów – podawanych domięśniowo oraz donosowo. Wyborem szczepionki i kwalifikacją pacjenta do jej podania zajmuje się lekarz pierwszego kontaktu.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów